Je to taková jejich tradice. Každý rok se rodina Krausů sejde a vydá se na Vinohradský hřbitov v Praze zavzpomínat na milovanou maminku a babičku Boženku. Zatímco většina rodiny je z Prahy, sestra Jana Krause Eliška Krausová-Chavez přijela až z daleké Kolumbie, kam se vydala na jaře roku 1968 zdokonalit svoji španělštinu a kvůli okupaci Československa se tam rozhodla zůstat.

Celá rodina

Jan Kraus se kromě Elišky potkal se svými bratry Ivanem (86) a Michaelem (76). Z pěti sourozenců chyběla pouze Kateřina (†34), která předčasně zemřela v roce 1990 na rakovinu chrupavky. Jana na hřbitov doprovodila jeho manželka Ivana Chýlková (61) a dva synové Jáchym (26) a Adam (42) Krausovi.

Video
Video se připravuje ...

Ivana Chýlková Hana Höschlová, Dana Ottopalová

Ideální příležitost

Rodina k setkání využila příležitosti, kdy se Eliška jako každý rok vydala přes oceán do Prahy, aby navštívila svou rodnou Kostelní ulici na Letné. Mohli tak na Boženku zavzpomínat všichni pohromadě. Každý z příchozích jí přinesl kytičku, a Jan Kraus dokonce vytasil věnec, který připevnil na náhrobní kámen.

Úspěšní sourozenci

Eliška Krausová-Chavez
Starší sestra Jana Krause prožila většinu svého života v Bogotě, kde od roku 1983 působí jako univerzitní profesorka lingvistiky a filozofie. Po zrušení českého velvyslanectví v Bogotě založila asociaci kolumbijsko-českého přátelství, díky čemuž u nás získala vyznamenání od ministerstva zahraničních věcí. Kromě toho je autorkou autobiografie Letenka do neznáma aneb Rozhovory přes oceán.

Ivan Kraus
Herec, scenárista, loutkář, spisovatel, fejetonista a povídkář – to vše je Ivan Kraus. Jako herec a autor působil v řadě pražských malých a kabaretních divadel, ale většinu života prožil v zahraničí. Za svou spisovatelskou činnost obdržel mnohá ocenění a v roce 2014 získal Uznání za celoživotní úspěšnou tvůrčí činnost v oblasti kultury od agentury Dilia (Divadelní, literární, audiovizuální agentura, pozn. red.).

Fotogalerie
38 fotografií