Úterý 3. srpna 2021
Svátek slaví Miluše, zítra Dominik
Oblačno, déšť 23°C

Tornádo a silné bouřky smetly i kampaň. Koalice Pirátů se STAN i Spolu boj voliče pozdrží

Autor: čtk/šamol - 
25. června 2021
09:59

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) po čtvrteční ničivé bouři na jižní Moravě zrušilo svůj sobotní republikový sněm, kde mělo vybírat nové vedení. Starostové dnes v tiskové zprávě také informovali, že koalice Pirátů a STAN přerušila kampaň do říjnových sněmovních voleb. Stejný krok oznámil rovněž šéf koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) Petr Fiala.

Na republikovém sněmu měl v sobotu obhajovat funkci předsedy STAN Vít Rakušan, hnutí se chystalo volit i další orgány, představit ekonomickou část programu či jednat o změně stanov. „Za situace, kdy na jižní Moravě zemřeli tři lidé, stovky lidí jsou zraněných a řada obyvatel postižených obcí přišla o střechu nad hlavou, nepovažujeme za vhodné pořádat reprezentativní stranický sněm,“ vysvětlilo své rozhodnutí hnutí STAN v tiskové zprávě.

Rakušan je podle Starostů jedním z politiků, kteří vyrazili do míst poničených bouří a tornádem. Na místě spolu se starosty pomáhá koordinovat pomoc. „Zároveň STAN v koalici s Piráty přerušuje volební kampaň,“ uvedli Starostové.

Fiala v tiskové zprávě uvedl, že myslí na všechny, kdo při katastrofě přišli o své blízké. „Velmi mě tato událost zasáhla. Je to smutný den pro jižní Moravu a celou zemi. V tuto chvíli přerušuji volební kampaň Spolu na jižní Moravě. V těchto těžkých hodinách jsou důležité jiné věci,“ řekl. Jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) kontaktoval s nabídkou pomoci. „Věřím, že vládní pomoc bude rychlá, dostatečná a adresná,“ doplnil.

Koalice Spolu dnes odešle 1,5 milionu korun na bezprostřední pomoc postiženým. Šéf lidovců Marian Jurečka zároveň rozeslal primátorům, starostů a místostarostům Spolu žádost o finanční příspěvek. „Věřím, že pomohou a společně vybereme dostatek peněz. Pomoci ale můžeme i jinak, a to například osobní podporou při úklidu poničených domů,“ uvedl. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová poděkovala za pomoc záchranářům, ale i sousedním státům.

Zobrazit celou diskusi
Další videa