Úterý 20. duben 2021
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 14°C

„Podivné kšeftíky.“ Faltýnek přišel o „deník“, opozice Babišova anděla smrti nešetří

Aktualizováno -
6. dubna 2021
21:07
Autor: simao - 
6. dubna 2021
11:40

Kolem šéfa poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka je opět rušno. Muž, který během koronakrize řešil i kauzu návštěvy restaurace na Vyšehradě či svůj výjezd do španělské Málagy, nyní přišel na přetřes kvůli zápiskům či „deníčku“. Upozornily na něj Seznam Zprávy. Záznamy, které mají být údajně autentickými poznámkami Faltýnka, obsahují i pasáže týkající se mj. rozdělování dotací. Podle Babiše musí Faltýnek všechno vysvětlit. Pro SeznamZprávy.cz premiér odmítl, že by Faltýnek měl od něj mandát k jednání ve věcech, o nichž server píše na základě Faltýnkova diáře. Opozice mluví o „podivných kšeftících“.

Jaroslav Faltýnek, anděl smrti. Tahle přezdívka se s předsedou poslaneckého klubu ANO táhne delší dobu. „Já se tomu trochu usmívám, ale je pravda, že v minulosti, když jsme řešili nějaké nepříjemné věci personálního charakteru, tak jsem je řešil já osobně,“ říkal Blesk Zprávám v březnu 2017. „Já nechci mít nálepku v rámci hnutí nějakého zlého muže, ale někdo to prostě dělat musí,“ dodal.

Babišův anděl smrti však vyrazil i na pražský Vyšehrad na schůzku s Romanem Prymulou, tehdy ještě ministrem zdravotnictví, do zavřené restaurace. Poté odletěl do španělské Málagy. Po návratu na letiště v Praze se rozčiloval, proč na něj reportéři nejen z ČT čekají.

Faltýnkův deníček i o dotacích

Nyní si na Faltýnka posvítily Seznam Zprávy. Investigativní reportér Janek Kroupa se dostal k záznamům, které si údajně Faltýnek během své různorodé činnosti poznamenává.

„Jako osoba politicky činná jsem v kontaktu s řadou lidí, kteří za mnou přicházejí s různými typy sdělení a jejichž důvěryhodnost je značně kolísavá. Pokud si některá z těchto sdělení heslovitě poznamenám, nelze z toho vyvodit, že jde o zachycení reálného stavu, natož pravdivého obrazu o skutečnosti,“ uvedl na vysvětlenou pro zmíněný web Faltýnek, ve volném čase malíř obrazů.

Kauza uniklého deníku přitom není na české scéně nová. Odsouzený exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý psal ve svých zápiscích o korupci, ale i kokainu a „závějích sněhu“. Označoval to přitom za uměleckou fikci.

Faltýnek v minulosti figuroval i v kauze Čapí hnízdo, žalobce však jeho trestní stíhání zrušil.

Zakázky a dotace

Podle Seznam Zpráv se Faltýnkovy poznámky týkají byznysu, státních zakázek a dotací. Nikoli politiky jako takové a sněmovních návrhů a třenic. Podle Kroupy korespondují záznamy se svědectvím, že šéf poslanců ANO dostává údajně zadání od svých „přátel“, které pak plní. A podnikatelé s Faltýnkem řeší jednotlivé kauzy či dotace, případně se údajně chodí ptát, zda se mohou účastnit toho či onoho výběrového řízení.

Seznam Zprávy, dle kterých Faltýnek přišel o poznámky „zřejmě kvůli vlastní nepozornosti, nepořádnosti, nebo snad kvůli obojímu“, přitom v článku vyjadřují podezření, že došlo k ovlivňování zakázek.

Video Rezignace Jaroslava Faltýnka na post 1. místopředsedy hnutí ANO - abl

Faltýnek po kauze Vyšehrad skončil jako 1. místopředseda ANO, tedy oficiální druhý muž hnutí. Vliv mu však díky jeho vedení poslaneckého klubu zůstal i nadále. Na dotazy Blesk Zpráv, co říká na zveřejnění jeho poznámek a zjištění Seznam Zpráv, nereagoval.  Pro ČT odmítl, že by dělal cokoli nezákonného.  „Všechny ty příběhy, které pan (Janek) Kroupa tvoří z mých několik let starých poznámek z různých jednání, která byla téměř vždy na přání těch, kdo se mnou to jednání měli, jsou vyfabrikované nesmysly a fikce,“ sdělil Faltýnek ČT.

Premiér Babiš pak v bezprostřední reakci poznamenal: „Já samozřejmě o tom nevím. Ne, určitě ne. Ale je potřeba s ním o tom mluvit. Já to slyším poprvé. Já se ho zeptám, ale nevím, o co jde, se omlouvám.“

Později řekl, že kdokoli porušil principy boje proti korupci, na kterých je postavené hnutí ANO, musí odejít. „Pokud udělal nějakou věc, kterou nebude schopen vysvětlit, platí u něj jako u kohokoliv v hnutí princip padni komu padni,“ cituje server Babišovo vyjádření o Faltýnkovi. „Hnutí jsem postavil na transparentnosti a principech boje proti korupci a v případě, že by je kdokoliv porušil, nemáme dál co řešit a musí odejít. A je jedno, jak se jmenuje nebo na jaké je pozici,“ dodal premiér.

Pekarová: Faltýnek je typický kmotr

Reaguje však také opozice. „Ukazuje se, že duo Babiš-Faltýnek opravdu řídí stát jako firmu. Bohužel svoji firmu, ve které už nejsou občané ani minoritními akcionáři. Je půl roku do voleb. Věřím, že po nich bude šance všechny tyto prapodivné kšeftíky (ať už zapsané či nezapsané v diáři) řádně prověřit,“ napsal na twitteru šéf STAN Vít Rakušan.

„U pana Faltýnka zvaného Efko mě to absolutně nepřekvapilo. Pravá ruka premiéra Babiše je příkladem typického kmotra, který jen dokládá, že údajně protikorupční hnutí je ve skutečnosti hnutí profikorupční. Pan Faltýnek v politice nemá co dělat. A to už dlouho, v kauze Stoka v Brně figuruje i se svým synem, a evidentně je takových jeho kauz mnohem víc,“ uvedla pro Blesk Zprávy šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Prokorupční hnutí ANO! Tak to bylo od samého začátku. Zatímco obyčejné lidi si kupovali drobnými ze státního, pro sebe si domlouvali dotace a kšefty v řádu desítek milionů. Hnutí ANO skončí v propadlišti dějin po volbách, Faltýnek by měl skončit ihned,“ poznamenal na twitteru Jan Jakob (TOP 09), místopředseda partaje a poslanec, který ve Sněmovně nahradil Miroslava Kalouska.

Hřib prověří část týkající se DPP

Podle Seznam Zpráv se mají týkat Faltýnkovy poznámky i toho, že údajně dopomáhal k lukrativním smlouvám v pražském dopravním podniku. „Mluvil jsem s primátorem Prahy Zdeňkem Hřibem a věci týkající se DPP prověří. Samozřejmě je nepřijatelné, aby měl někdo výhody ze zprostředkování zakázek,“ uvedl pro Blesk Zprávy šéf poslanců Pirátské strany Jakub Michálek.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pak míní, že dle sloganu „Ano, bude líp“ lépe skutečně bude. Dle něj ale bez ANO. „Premiérovi Andreji Babišovi se rozpadá jeho ,protikorupční‘ hnutí pod rukami. Další kauzu má na svědomí druhý muž hnutí ANO Faltýnek. Ten se stará především o to, jak rozšířit svůj byznys,“ poznamenal Babišův bruselský kritik.

Video Snímky, které usvědčily Prymulu: V hospodě vlastním opatřením navzdory! - Marek Pátek, Martin Hykl, Aleš Brunclík

hradnihulvat ( 7. dubna 2021 15:31 )

Faltýnek může být v klidu, Babiš alias Bureš je mu zavázán tak, že ho bude chránit proti všem, zrovna tak, jako Zeman dlouhodobě chrání Babiše. I některé své přátele, kteří jistě jenom shodou náhod byli spolupracovníky STB. Viz Srp starší nebo Kavan.

denisz ( 7. dubna 2021 15:23 )

Ach jo, stále to samé kopírováno. V tom není žádný POKROK.

7vox7 ( 7. dubna 2021 11:15 )

7vox7 ( 7. dubna 2021 11:12 )

no tak to je fakt trefa do černého! To taky říkal Janek Kroupa??? Dámy, nedá­my..­...kon­spirač­ní taktika velké politiky, na tu nemáte! Ukrást zápisník a pak místo nahlášení na policii to za prachy dávat do takových plátků jako je Plesk a Novinky...žumpy všech žump...tak to umí jen opozice před volbami! je vidět, že tady jde o mnohem více!!! Bůh nás ochraňuj

7vox7 ( 7. dubna 2021 11:09 )

..ti to říkal osobně? Tak povídej ..tvým komentářům se nedá odolat, to je taková čurda, že větší není. Si tě živě představím jak hledáš a zobeš a pak to sem flákneš

Zobrazit celou diskusi
Další videa