Davídkovi zabil terorista mámu. „Jak ochráníte Evropu?“ ptá se rodina Nadi Čižmár politiků

720p360p
Autor: David Vaníček - 
27. 9. 2017
05:02

Necelou hodinu cesty od českých hranic dnes žije vdovec Petr Čižmár (39) se synem Davidem (6). Do Drážďan se kvůli Petrově nové práci odstěhovali osm měsíců poté, co jejich rodinu zasáhla velká ztráta. Zfanatizovaný Tunisan zavraždil při teroristickém útoku kamionem jejich maminku a manželku na vánočních trzích. Vdovec v rozhovoru pro Blesk popsal, jaký chaos po útoku nastal a jak dnes s čerstvým školákem zvládá praktický život. O obraně a bezpečnosti v Česku i Evropě bude také předvolební debata „Do zbraně“, kterou odvysíláme živě na Blesk.cz ve 14 hodin. Politici budou reagovat i na případ Čižmárových.

Byt mají ještě plný nerozbalených krabic a teprve si v něm zvykají. S Čižmárovými se setkáváme na konci srpna, kdy už v Německu mají děti po prázdninách. Je sedm hodin ráno a Petr Čižmár nese synovi na stůl snídani. „Dneska odpoledne se půjdeme podívat do nové školy,“ říká mu a mezitím hledá Davídkovi bundu. 

„Máma nám chybí“

I když se snaží, seč může, Naďa mu chybí nejvíc právě v roli mámy. „Děti se mají vychovávat ve dvou, je to teď bez ní náročné,“ dodává. David se při snídání loudá a raději běhá po bytě. Vytahuje obrázek a ukazuje ho Blesku: „To vystříhávala maminka a já jsem to tam lepil,“ popisuje vzpomínku, kterou si vlastnoručně podepsal fixem.

Obrázek, který si Davídek schovává jako vzpomínku na mámu. Tvořili ho spolu.Obrázek, který si Davídek schovává jako vzpomínku na mámu. Tvořili ho spolu. | 

Poslední telefonát před útokem

V den teroristického útoku byli táta se synem taky spolu, daleko od Berlína. S Naďou si Petr ještě stihl zavolat, řekla mu, že se jí na společnou návštěvu trhu s kolegy nechce, protože by měla dělat cukroví. To bylo poslední, co si řekli, pak se její telefon odmlčel.

„Často ho měla rozbitý, takže jsem dlouho doufal, že je jen někde zraněná,“ věřil stále otec Davídka. „Řekl jsem mu, že maminka je pohřešovaná, že ji policie hledá, kde je, ale jistěže jsem tušil, jaké jsou možnosti, že to nevypadá moc dobře,“ dodal.

Přebývala jim těla obětí, ale nic neřekli

S rozklepaným hlasem vypráví, že její smrt si moc nepřipouštěl, o den později pak začal pátrat sám po nemocnicích, protože od úřadů a policie nevěděl téměř nic, prý kvůli totálnímu embargu na informace.

„Naďa u sebe měla doklady, telefon… Nenapadlo mě, že v Německu je možné, že jim někde přebývají mrtvoly a oni to neřeknou, ten způsob, jakým postupovali, byl zvláštní,“ kritizuje chaos po útoku Petr Čižmár. Až když si k němu přijela policie pro vzorky DNA, ztratil naději. Třetí den od útoku mu smrt manželky potvrdili oficiálně.

„Emocionálně to chodí ve vlnách,“ odpovídá statný muž na dotaz Blesku, kdy naposledy plakal. „Nikde to nepředvádím na veřejnosti, ale je to vyčerpávající,“ dodává. Kromě rodiny ho zaměstnávají i úřady, o terorismu už musel vyplnit na sto dokumentů.

Video Vdovec po Češce, kterou zabili teroristé v Berlíně: Co si myslí o muslimech a uprchlících? - David Vaníček
720p 360p

Volný pohyb zločinců a chyby Merkelové

Výrazně zvážní, když přijde řeč na odpovědnost za útok. Petr Čižmár dodnes nechápe, jak mohl vrah jeho ženy, recidivista, být na svobodě. „Není možné, aby takhle běhali po Evropě, vzhledem k tomu, co všechno už třeba tenhle spáchal,“ nechápe nečinnost bezpečnostních složek Petr Čižmár.

„To je chyba Německa a vlastně vůbec evropských státních správ, že tady volně pobíhal,“ říká vdovec. „Merkelová nezákonně otevřela hranice a bez kontroly sem pustila masu lidí, to jsou politické chyby,“ zlobí se a dodává: „Mohlo by to vést i k rozpadu Evropské unie, když se státy mezi sebou nedokážou dohodnout, a tak si jednotlivé státy postaví hranice, aby se ochránily.“ 

Video Rodina Nadi Čižmár (†34), oběti teroru z Berlína: Její syn vzpomíná u obrázku a přemýšlí o zločincích. - David Vaníček
720p 360p

Syn přemýšlí o vlastním bezpečí

Půl roku po smrti maminky začal o nebezpečí přemýšlet i malý David. Táty se ptal, co dělat, kdyby ho přepadli zločinci. „Tohle nejvíc řešil sám, co by dělal. Že by po nich házel nějaké předměty. Doporučil jsem mu, aby s nikým nebojoval. Ale já jsem fyzik a podle mě je velmi nepravděpodobné, že by se nám ještě někdy něco něco takového mohlo stát,“ říká Petr Čižmár.

Terorismus a bezpečnost: Téma Blesk volebního souboje. Vysíláme ZDE živě od 14 hodin

Jsme v bezpečí a mají politici vůbec účinné řešení pro boj s terorem? Zeptáme se v dnešní předvolební debatě na téma „Do Zbraně!“ Debatovat budou: Jana Černochová (ODS), Roman Váňa (ČSSD), Martin Stropnický (ANO), Ivan Gabal (KDU-ČSL), Vít Rakušan (STAN) a Zdeněk Ondráček (KSČM). Zapojí se také Dominik Feri z TOP 09 a Ivan Bartoš z Pirátů. Vysíláme živě od 14 hodin na Blesk.cz a na Facebooku.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

KOMPLETNÍ KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017 NAJDETE ZDE

Vše, co potřebujete vědět k parlamentním volbám 2017 najdete ve speciálu Blesk Zpráv >> ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
kalina107 ( 14. listopadu 2017 12:59 )

NEBO --Politici se semknou , osvítí se Ajfelovka , lidi budou vydávat motivační výkřiky , zapálí se svíčky a to musí lůze stačit .

kalina107 ( 14. listopadu 2017 12:57 )

Na přímou otázku , přímá odpověď - NIJAK .

agfor ( 27. září 2017 12:29 )

Proč by měli vládnoucí dobytkové někoho ochraňovat. Oni dostanou za "uprdlíka" zaplaceno, obklopí se ochrankou a my ostatní jim jste ukradení. Hlavně jim ve volbách dejte zase svůj hlas. O nic jiného jim nejde.

oxygene.p ( 27. září 2017 12:14 )

Evropa se už dá ochránit jen tak , že tu zvěř naházíme zpátky do vody a vypadněte odsud. Muslim , to je ještě horší než nacista , tyto lidé nemají ve vyspělé Evropě co dělat. Volím Okamuru , je to jediný politik , který má stejné názory jako já.

blash ( 27. září 2017 10:20 )

zial europu neochranime nijak, pretoze merkelova je pri moci na dalsie 4 roky

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa