Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Smrt Češky Nadi jel manželovi oznámit Podivínský: „Doufal do poslední vteřiny.“

Autor: Vera Renovica - 
23. prosince 2016
20:57

O případu mrtvé Češky Nadi Čižmár (†34), kterou řádění šíleného teroristy na vánočním trhu v Berlíně stálo život, byl nejlépe informován právě český velvyslanec v Německu Tomáš Podivínský (47, KDU-ČSL). V noci na pátek musel jet za manželem zesnulé, vysvětlit mu, co se stalo a podat pomocnou ruku. Sám přitom doufal, že na svém postu podobně smutné noviny přinášet nebude. O tom, jak pozůstalí těsně před Vánoci zprávu přijali a jaká je nálada v hlavním městě Německa, Podivínský promluvil pro Blesk.cz.

Vy jste včera v noci jel za panem Čižmárem osobně předat informaci o smrti jeho ženy. Jaké bylo to jednání, jaká byla jeho reakce?

„Fakt, že manželka byla pohřešovaná a že naše paní konzulka byla stále v kontaktu s panem Čižmárem, jej na věc trochu připravil. Když mu volala včera večer po půl deváté, jestli by bylo možné jej společně navštívit v jeho bydlišti, ze situace bylo zřejmé, že ta zpráva nebude pozitivní. Pan Čižmár ji očekával, byť z rozhovoru vyplynulo, že do poslední vteřiny doufal v menší tragédii, tedy že paní Čižmárová bude mezi těmi neidentifikovanými těžce zraněnými lidmi někde v nemocnici.

Podívejte se na reportáž o Nadě Čižmár:

Video  Češka Naďa zemřela při útoku v Berlíně. Manžel a syn (5) čekali tři dny v naději.  - David Vaníček, Blesk TV
Video se připravuje ...

V mezičase se stalo to, že než jsme z Berlína dojeli do místa trvalého bydliště, pana Čižmára uvědomila místní policie. Takže už chvíli vše věděl. Je to pro něho šok, bude ho muset zpracovat, avšak reagoval klidně. Je ale strašné se dívat na člověka, který ví, že je zítra Štědrý den a s manželkou jej nestráví.“ 

Věděl pan Čižmár definitivně, že jeho žena míří na tento konkrétní vánoční trh? Anebo se tam zastavila náhodně?

„On to podezření měl a s tím se obrátil na policii. Nám sdělil, že postrádá manželku, která byla možná na tom vánočním trhu nebo v blízkém okolí. To byla ta první indicie, po které se šlo dál.“

Proč se musel pan Čižmár obrátit na českou diplomacii? Proč nestačilo kontaktovat německou policii?

„Udělal správně, že kontaktoval jak policii, tak nás, protože ty informace se schází v různých uzlech a my jsme některé propojili. Nejenže jednal krizový štáb německého ministerstva zahraničí, ale jednal také Berlínský kriminální úřad a my jsme iniciovali intenzivní komunikaci mezi bezpečnostními složkami obou států.

Zajímali jsme se o věc hlavně přes příslušné německé ministerstvo zahraničních věcí, ale i přes veškeré nám dostupné kontakty. Čili tam bylo víc těch linek i osobní angažmá ministrů Zaorálka či Chovance. Opravdu se všichni strašně moc snažili.“ 

Tedy je to taková pomocná ruka, které český občan může v obdobně tíživé situaci využít, aby získal dříve informace…

„Určitě ano. Zejména v takové atmosféře, která tady v Berlíně byla, vzhledem k náročnosti všech úkonů, které se zde prováděly. Obrovská řada lidí několik dní nespala, mluvím o expertech i policii, ale právě ambasáda má možnost propojovat jednotlivé informační kanály, koordinovat je a zintenzivnit komunikaci.“

Požádal pan Čižmár o nějakou další asistenci, například s repatriací ostatků?

„My jsme mu nabídli administrativní a logistickou pomoc. On to s díky přijal a paní konzulka je s ním pořád v kontaktu. Generální státní zástupce uvolnil tělesné pozůstatky paní Čižmár k pohřbu či případné repatriaci. Co se bude dít dál, to je na panu Čižmárovi.“

Obrátil se na vás ještě někdo? Nějaký Čech žijící v Německu s podobným podezřením?

„Obrátili se na nás ještě dva občané, ale spíše to byla obecná rovina na bezpečnostní situaci v Berlíně. Na to, jestli mají chodit na vánoční trhy.“

Co jste jim odpověděli?

„Berlín je stejně bezpečný a stejně nebezpečný jako všechny ostatní metropole v Evropě. I bezpečnostní experti dlouhodobě říkali v médiích, že není otázka, jestli, ale kdy k něčemu podobnému v Berlíně dojde, protože to je jedna z nejvýznamnějších metropolí v Evropě. Podprahově s tím počítali i Berlíňané, i když doufali do poslední chvíle, že se to jejich městu vyhne.“

Už jste někdy musel podobnou situaci jako v případě pana Čižmára řešit? A jaké to pro vás bylo osobně?

„Naštěstí jsem to dosud řešit nemusel a mohu vám říci, že to pro mě byl velmi traumatizující zážitek. Už jenom ta večerní cesta za panem Čižmárem a představa, jak ten pozůstalý manžel může reagovat. Bylo to velmi těžké a nezpracoval jsem to doteď, když to řeknu upřímně. Uvědomíte si, jak křehký je život. Paní šla s přáteli na trh a vypít svařák a brutalita, která ji tam čekala, je nepředstavitelná.

Do lidí tam najel obrovský kamion naložený nějakými železnými konstrukcemi. Když si představíte do důsledku, co tam muselo probíhat, je mi z toho doteď zle. Na ten trh chodí moje rodina i dcera, takže se mě to také mohlo osobně dotknout. Obdivuji Berlíňany, že je v tom městě zase život. Není to tak, že by se lidé uzavřeli a nechtěli jet metrem či na trhy, kdyby se mělo zase něco stát.“

Není tam tedy strach? 

„Lidé jsou určitě ostražitější. Ale pořád nakupují, chodí na trhy, pijí svařené víno. Jejich poselství je, že si nenechají vzít ten život a nedovolí teroristům, aby jim společnost rozbili. To je ohromně silné a obdivuji to.“

prycsnima ( 24. prosince 2016 00:41 )

 Vypráskat den dobytek i s kur vou Makrelou do pouště .

Zobrazit celou diskusi