Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

„Šok neodezní přes noc.“ Českého velvyslance překvapila brutalita, útok čekal

Autor: Vera Renovica, Martina Neckářová , dv - 
20. prosince 2016
21:49

Český velvyslanec v Německu Tomáš Podivínský v rozhovoru pro Blesk řekl, že útok v německé metropoli nebyl neočekávaný, ale přesto jej popisuje jako šok, který neodezní přes noc. Místo, kam chodil s rodinou, se stalo zónou hrůzy. Přesto ale jako zkušený diplomat nepropadá panice a říká, že strachu, který teroristé vyvolávají, by lidé neměli propadat.

Po teroristických útocích v Německu v létě se v mnoha dobře informovaných kruzích předpokládalo, že na řadě je Berlín. Překvapily vás události pondělního večera? A v jaké situaci jste se o nich dozvěděl?

Událost sama mě v Německu až tak nepřekvapila, i odborníci na terorismus opakovali, že není otázka zda, ale kdy se něco podobného stane. Zaskočila mě ale brutalita, s jakou je schopen člověk člověku úmyslně ublížit. Byl jsem dnes na místě této tragické události, je to hrozný pocit, opakovaně jsme to místo navštěvovali s rodinou, dcera tam chodila na trhy. První zprávu jsem dostal smskou na mobil krátce po činu, kdy ještě nebylo jasné, jak děsivý rozměr bude nakonec mít.

Německé úřady jak v minulosti, tak nyní velmi opatrně zacházejí se souslovím „teroristický útok“. Proč, když je to zrovna z tohoto incidentu nápadně připomínajícím to, co se odehrálo v Nice, na první pohled evidentní?

Německé úřady jsou velmi opatrné ve vydávání zásadních sdělení, pokud je nemají 100% prokázaná. Že je to tak správně, se ukázalo při minulých útocích v jiných německých městech a dnes také v tom, že dle německé policie včera dopadený „pachatel“ s největší pravděpodobností pachatelem není a skutečný terorista, který je pravděpodobně ozbrojený, je stále na svobodě neznámo kde – a teoreticky může zaútočit znovu. O teroristickém činu však již v Německu teď nikdo nepochybuje, to prokázaly i technické expertizy na kamionu.

Video Kamion jako nástroj teroru. Takhle ho odváželi z centra Berlína. - Reuters, Blesk.cz, Hudba: Sparky Buddha; Bert Lindar, Hudební banka

Omlouvám se za klišé, ale jaká je nyní v hlavním městě Německa nálada?

Berlín se dnes ale probudil opravdu do úplně jiného rána. Ve městě byl nezvyklý klid. Zaskočení Berlíňané, zdrcení brutalitou tohoto činu, si uvědomili reálnou bezpečnostní situaci v Evropě. Dostihla je z Bruselu, z Paříže… Dnes zůstává všech zhruba šedesát vánočních trhů v Berlíně z pietních důvodů zavřených, byla zrušena kabaretní představení, byla výrazně posílena policejní prezence v ulicích a na frekventovaných vánočních trzích postupně vznikají bariéry z betonových kvádrů. Zítra by se měl život pomalu vracet k normálu. Půjde to ale ztuha, to jsem si jistý, tento šok neodezní přes noc.

ČTĚTE VÍCE: Vše o útoku v Berlíně najdete ZDE

Bezpečnostní experti se většinou setkávají v tvrzení, že je Evropa proti takovémuto způsobu násilí bezbranná. Jaký na to máte názor vy?

Těmto útokům je velmi těžké se bránit, pokud jsou provedené tak promyšleně jako tento v Berlíně. A následky jsou zdrcující, hrůzná brutalita je zřejmá i z toho, že skoro za den se nepodařilo identifikovat ještě šest mrtvých, kteří skončili pod koly toho kamionu.

Video 3D animace ukazuje, jak proběhl teror na vánočním trhu v Berlíně. - Blesk TV

Máte někdy Vy i jako soukromá osoba, nikoliv jako velvyslanec, v Německu strach o svoji bezpečnost? Jak to vnímá Vaše rodina? 

O svou bezpečnost strach nemám, to je pravděpodobnost tak 1:100, že bych se stal obětí nějakého cíleného teroristického útoku, oproti tomu, že z denního stresu a průměrně osmnácti hodin práce dostanu infarkt nebo mě „to klepne“.

Podle některých zdrojů obdržely německé úřady varování, že k podobnému útoku dojde, i přesto ale vánoční trhy dále fungovaly. Proč si myslíte (jako někdo, kdo mezi Berlíňany žije a chápe jejich úvahy a motivace), že se zvolila tato cesta menší bezpečnosti?

Nešlo o konkrétní varování, mluvilo se o zvýšeném riziku, že by se vánoční trhy mohly stát cílem nějakého útoku. Když dostanete varování, že někdo chce zaútočit na některém pražském náměstí, co uděláte? Zavřete je všechny? Nezvolila se menší bezpečnost, ale normální život. To je totiž jediné možné řešení. Pokud bychom ze strachu před terorismem sami rozložili naši společnost, o což teroristům hlavně jde, tak s jistotou skončíme. Naše civilizační, kulturní a společenské hodnoty si musíme umět ubránit. I tím, že je budeme dál zachovávat a kultivovat, ne rušit.

Video Vánoční trhy v Praze a hlídky se samopaly: Strach nemáme, říkají návštěvníci. - Lukáš Červený, Jessica Lutišanová

Několik let jste s výjimkou diplomatického postu působil na českém ministerstvu zahraničí. Máte jako člověk, který rozumí světovému dění, dojem, že se nacházíme na prahu nějaké nové etapy strachu a teroru?

Strach a teror, války a násilí, provází lidské dějiny od nepaměti. My jsme si v novodobých dějinách zvykli na to, že války a násilí se nás netýkají, a když, tak jen na televizních obrazovkách, kdesi daleko, což nás nepálí. Zpohodlněli jsme. Mír, prosperitu a demokracii jsme začali považovat za něco samozřejmého, o co se nemusíme starat. Jenže „samo se nenakope“, to platí od nepaměti. Budeme se muset o své bezpečí začít vážně starat a vážit si základních lidských hodnot, lidí kolem sebe a sebe samých. 

Fotogalerie Útočník v kamionu zabíjel na vánočních trzích v Berlíně 109 fotografií

tomik007 ( 21. prosince 2016 01:49 )

Utok czekal - a nic nenahlasil

gabreta ( 21. prosince 2016 01:37 )

Český velvyslanec se asi probudil předčaně ze zimního spánku, když nevidí co do EU leze ilegálně bez víz a prostředků s požehnáním baby z Bundestagu? A říkáš soudruhu velvyslanče, že "Budeme se muset o své bezpečí začít vážně starat"?? Pozdě chlapče, pozdě! To tvrdý jádro Islámu, už v EU dávno je a teď bude útočit střídavě v členských zemích a vy, politici, co jse zradili vlastní občany, bude nadále tvrdit, že jsou to útoky jednotlivých pomatenců, ja už bylo včera řečeno na ČT!! H.O.V.N.O soudruhu, H.O.V.N.O! Lidi nejsou tak blbí, jak si o nich myslíte a spočítají vám to u voleb!!

1912 ( 20. prosince 2016 22:46 )

a možná příjdou větší zvěrstva co nám ukáží tito teroristi ilamiští !!!tak takovou Europu chcete mít !!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud