Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 21°C

První video útoku v Berlíně: Zdá se, že útočník v kamionu nebrzdil

Autor: sou, ČTK - 
22. prosince 2016
21:53

Rozsvícená světla a boření stánků na vánočních trzích v plné rychlosti. To vyplývá ze záznamu útoku v Berlíně. Vše tak nasvědčuje tomu, že řidič chtěl na místě zabíjet. Policie v Německu i dalších evropských zemích dál pátrá po Tunisanovi Anisovi Amrim, kterého německé nejvyšší státní zastupitelství označilo za pachatele. Záběry jako první uveřejnil deník Bild.

Na záznamu přijíždí kamion z levé strany a do davu lidí vjede s rozsvícenými světly. Není ale patrné, že by se řidič snažil kolos, který byl naložený ocelovými tyčemi, zabrzdit, což by nasvědčovalo verzi o úmyslném vraždění lidí.

Podívejte se na poslední vteřiny před tím, než kamion zabíjel:

Video  Vetřiny před tragédií: Takhle vjel kamion do vánočních trhů v Berlíně  - Reuters/ Blesk/ SPRT50_63-Deadly_dust
Video se připravuje ...

„V kabině kamionu se našly (Amriho) otisky prstů a jsou i další důkazy,“ uvedl ministr vnitra Thomas de Maiziére, podle něhož je tak čtyřiadvacetiletý Tunisan s vysokou pravděpodobností pachatelem útoku. O Amriho vině je přesvědčeno i nejvyšší státní zastupitelství, které dnes na Tunisana vydalo zatykač.

Na místě činu prý našli peněženku i telefon, který patří Amrimu

Razii německá policie ve čtvrtek provedla mimo jiné v Dortmundu na západě země. V souvislosti s útokem policie zasahovala v ubytovně v Emmerichu v Severním Porýní-Vestfálsku, kde dříve bydlel Amri, a v několika berlínských čtvrtích včetně tamní mešity. Prohledán byl také autobus v Heilbronnu. Tunisan při zátazích ale dopaden nebyl.

Podle stanice RBB vyšetřování útoku komplikují chyby příslušných úřadů. Ve středu se kvůli nim údajně neuskutečnily razie v Berlíně a Severním Porýní-Vestfálsku, které byly odloženy na čtvrtek. Důkazů proti Amrimu ale mezitím přibývá. Podle německých médií našla policie na místě činu jeho mobilní telefon a peněženku. Úřady ale tuto informaci zatím nepotvrdily.

V Itálii šlo o člověka se sklony k islamismu

Podle listu The New York Times Amri na internetu zjišťoval, jak připravit výbušniny. Tunisan také údajně nejméně jednou komunikoval s příslušníky organizace Islámský stát (IS). Německá média zase uvedla, že v Berlíně dříve prodával drogy. Kriminální minulost má za sebou už v Itálii, odkud do Německa přišel. Za žhářství v Itálii strávil ve vězení 3,5 roku.

Italské ministerstvo vnitra uvedlo, že Amriho evidovalo jako problémového člověka, o sklonech k islamismu ale záznamy nejsou. V Itálii prošel celkem šesti věznicemi, stěhován byl kvůli špatnému chování a šikanování.

Bedoslav ( 23. prosince 2016 10:21 )

"Zdá se, že útočník nebrzdil" - pane vachmajstr, vy jste ale hlava !

nezadat1 ( 23. prosince 2016 00:11 )

Zassraná makrela to nakonec hodí na chudáka poláka aby nepřišla o nějakého kozommrda,který je ochoten ju vojet když si to vydrhne.Jeden kozommrd se dal slyšet.že prý koza tak nesmrdí,ale obětoval se pro soc dávky a pobyt v Německu.

fotrpjotr ( 22. prosince 2016 23:01 )

USA a Islámisti jsou největší zlo na světě.

Zobrazit celou diskusi