Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Vojtěch z ANO chce bonus pro svědomité pacienty i pro kvalitní nemocnice a doktory

Video se připravuje ...
Autor: zst - 
16. září 2017
15:15

K zubaři chodí poctivě dvakrát do roka a nejvíce se obává rakoviny slinivky. Adam Vojtěch (ANO), třetí na kandidátce hnutí v Jihočeském kraji, byl hostem Blesk Volebního souboje 2017 před volbami do Poslanecké sněmovny. Debata byla zaměřená na zdravotnictví.

ANO by po volbách nerušilo zákaz kouření ve veřejných prostorách, bylo by proti prodeji léků na předpis online, nezavádělo by zpět poplatky za recept a nechtělo by ani zdražit zdravotní pojištění pro lidi, kteří dělají například rizikové sporty. I to ukázalo simulované hlasování v Poslanecké sněmovně, které se odehrálo během debaty Blesku s názvem Na zdraví!

Kdy jste byl naposledy u zubaře a dodržujete termíny preventivních prohlídek?

„Ano, chodím dvakrát ročně k zubaři, tak jak je to hrazeno zdravotní pojišťovnou. Byl jsem naposledy zhruba před půl rokem, teď půjdu znovu v září.“

Odměny pro lidi, kteří chodí pravidelně na prohlídky 

Vojtěch během debaty opakovaně zmiňoval důležitost preventivních prohlídek. Motivace pro lidi by podle něj měla být v tomto směru i finanční. „My bychom chtěli bonifikovat pacienty, kteří chodí pravidelně na preventivní prohlídky. Dokážu si představit debatu o snížení pojistného o určitou procentuální část právě pro ty pacienty, kteří dodržují prevenci. Ta finanční motivace by mohla být dostatečně motivační. Musíme bonifikovat i lékaře, kteří ty lidi zvou,“ řekl.

Co se týká platů ve zdravotnictví, odměny by zase získávaly kvalitní nemocnice s dobrým jménem. Podobně by měli mít vyšší platy kvalitní lékaři, kteří se například dále vzdělávají. „V dnešní době se platí nemocnicím paušálem za existenci, vůbec se neřeší výsledky. O to nám jde především. Kvalita něco stojí, potřebujeme motivovat nemocnice, aby kvalitu zvyšovaly. Jde i o personální politiku, musíme podpořit lékaře, kteří se vzdělávají, jeli se třeba vzdělávat do zahraničí,“ prohlásil. Podívejte se na celou debatu na téma Na zdraví!:

Video  Politici pro Blesk: Kde ještě zakázat kouření? A za co (ne)platit u lékaře?  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Vojtěch se také vyjádřil k nadstandardům, které jsou v současné době možné, pacient si ale musí zaplatit vše, nejen rozdíl ceny oproti variantě hrazené pojišťovnou. V této souvislosti mluvil o uplácení lékařů a schytal to mimo jiné od prezidenta České lékařské komory Milana Kubka:

„Stát nemůže regulovat ceny potravin“

Zásadní rozdíl mezi levnými a často nekvalitními potravinami a drahým, ale zdravějším jídlem nelze řešit podle zástupce hnutí ANO zásahem státu. Ten může pouze šířit osvětu.

„Není to ve všech případech o tom, jaký má kdo příjem. Stát těžko bude regulovat ceny potravin. Je to tržní prostředí. Existují nové možnosti, třeba farmářské trhy. Je to každého rozhodnutí. My bychom měli dělat osvětu, že nekvalitní strava způsobuje obezitu. Informovanost pacientů není dnes dostatečná. Mám stále pocit, že lékař dnes rozhodne a pacient poslouchá,“ poznamenal právník, který je na třetím místě jihočeské kandidátky.

V „protikuřáku“ chce řešit pergoly

„Je zcela legitimní od státu, když se snaží kuřáky omezit. Z mého pohledu ten zákon smysl dává. Žil jsem rok v Irsku, tam to funguje úplně bez problémů. Z výzkumu vyplývá, že v krátkodobém horizontu ty tržby klesly, ale ne dlouhodobě,“ souhlasil se zákonem zakazujícím kouření na veřejným prostranstvích Vojtěch. Kouření podle něj přispívá k problémům s kardiovaskulárním systémem lidí.

„Maximálně, co se dá řešit, je bližší specifikace těch venkovních prostor. Byly diskuse ohledně pergol a podobně,“ přiblížil možnosti změn.

Tady jsou předvolební sliby ANO pro oblast zdravotnictví:

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa