Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Nechcete ve stáří živořit? Musíte šetřit, nebo mít hodně dětí, vzkázali politici přes Blesk

Video se připravuje ...
Autor: Zuzana Štíchová - 
7. září 2017
05:02

Růžovou budoucnost v penzi nečekejte. Přijde pouze, pokud budete mít dost dětí, které se o vás postarají, nebo si budete velmi důsledně šetřit. Řekli to zástupci šestice nejsilnějších politických stran v živě vysílané debatě Blesku před volbami do Poslanecké sněmovny.

O zastropování odchodu do důchodu a nízké penzi či zneužívání sociálních dávek byla řeč během 90minutového přenosu. Výsledné poselství by se dalo shrnout do dvou vět: Pořiď si hodné děti, nebo si důsledně spoř. Stát se totiž zřejmě postará jen o malou část peněz, které budou senioři v budoucnu potřebovat.

VIDEO: Podívejte se na tuto část debaty

Video  Volební souboj 2017: Odvody na sociální pojištěním nejsou spořením na penzi.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury je důležité vyvést lidi z omylu, že odvody na sociální pojištění jsou vlastně spořením na důchod. „Musí být dlouhodobá příprava na penzi. Navrhujeme, aby každý, kdo pracuje a platí sociální pojištění, mohl jedno procento sociálního pojištění poslat přímo svému rodiči nebo prarodiči, pokud je v penzi. Je to podpora tradiční rodiny a mezigenerační solidarita. Lidé si myslí, že si spoří na důchod, když každý měsíc něco platí, ale to není pravda,“ zdůraznil.

Seniorům na hranici chudoby by měla prý pomáhat rodina nebo sociální síť tvořená třeba i neziskovými organizacemi.

S nápadem ODS příliš nesouhlasí komunisté. Jiří Dolejš zdůrazňoval v otázce důchodů roli státu. „Základní funkcí státu je garantovat lidem, kteří celý život pracují, že budou mít důstojnou penzi. Státní pilíř je klíčový. Aby tam byly peníze, tak to chce jednu věc. Pokud budeme zvyšovat mzdy, tak se budou navyšovat i odvody do penzijního systému. Neříkám, že děti nemohou přispět svým rodičům, ale přispět, nikoliv, že to nahrazuje peníze, které chodí od státu,“ poznamenal.

Lidovci volají na pomoc děti, Topka přiznává „sekyru“

Z jiného pohledu se na problematiku nízkých důchodů a obřích nákladů státu dívá lidovecký místopředseda Sněmovny Jan Bartošek. „Každý, kdo chodí do práce a zodpovědně pracuje, má právo na to, aby dostal odpovídající důchod. Pro nás je první průběžný pilíř jako základ a člověk se na budoucnost musí připravit. Ano, stát se o tebe postará, když celý život pracuješ a ty se na svou budoucnost připrav tak, že dobře a slušně vychováš děti a připravíš budoucí plátce do systému, anebo si na to budeš muset našetřit,“ apeloval.

Se spořením jako spoluúčastí lidí na důchodech souhlasí i TOP 09. Markéta Pekarová Adamová zdůraznila, že stát už na jejich vyplácení nemá v tuto chvíli peníze. „Obávám se, že si do budoucna zaděláváme na ještě mnohem větší problém. A na mnohem větší počet lidí, kteří by byli závislí jen na takto velmi nízkých, až chudinských důchodech. Na důchody už není dneska, to je potřeba si přiznat. I když se máme ekonomicky velmi dobře, tak máme na tom účtu sekyru v řádu desítek miliard korun každý rok,“ řekla v debatě Blesku.

„Pokud nechceme, abychom na tom takto v budoucnu byli, musíme možnost větší spoluúčasti převést i na samotné lidi. Určitě nutnost si spořit a zabezpečit se i vlastními silami,“ přiznala Adamová.

Bitva o zastropování důchodů. Podle ANO 65 let nevydrží

Strop pro odchod do důchodu je nyní nastaven na 65 let. Už v návrhu, který byl letos schválen, je ale zmínka o revizi. Ta by měla proběhnout každých pět let. Některé státy EU přitom mají hranici věku pro odchod do důchodu ještě níže, jejich senioři tak chodí do penze dříve.

Hnutí ANO zřejmě bude chtít po volbách tuto hranici posunout, ale opačným směrem. Radka Maxová zmínila strop na hranici 67 let. „Snažili jsme se diskutovat v rámci koalice hranici 67 let. Protože ten vývoj je jasný, populace stárne. Lidé jsou déle aktivní. Bude nás více závislých na důchodech. Ta hranice 65 let nebyla nutná. Vzhledem k tomu, že se to bude každých pět let přehodnocovat. To bylo jakési fiktivní zastropování, které stejně v nejbližší době bude posunuto dále. Byla to taková fabulace pro voliče, ze strany ČSSD,“ tvrdila poslankyně.

To si ale nechtěla nechat líbit ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „S ANO byl spor i o ten věk, oni chtěli dokonce 70 let jednu dobu,“ stěžovala si Marksová poté, co nechápala, kde vezme hnutí Andreje Babiše na procentuální navýšení výměry důchodů z průměrné mzdy. ANO by rádo 10 % namísto současných devíti.

„Náš důchodový systém právě tím, že je napojen na státní rozpočet, je označen za jeden z nejstabilnějších z celého světa. Udrželo ho to v dobách krize. Stát má garantovat nějaké minimum. Jestli má být vyšší výměra, samozřejmě, určitě by měla být. My jsme s kolegou Babišem zápasili u navýšení o každou stokorunu. Třeba tenhle návrh rovnou znamená 10 miliard navíc,“ krčila rameny Marksová.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

KOMPLETNÍ KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017 NAJDETE ZDE

EXKLUZIVNÍ PRŮZKUM VOLEBNÍCH PREFERENCÍ 2017 ZDE

VIDEO: Podívejte se na záznam celé debaty, která byla třeba i o platech a daních

Video  Volební souboj Blesku: O daních, důchodech a minimální mzdě  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
sores ( 7. září 2017 16:25 )

Především musí být z čeho šetřit! Politikům se to řekne když berou velké platy a vše mají zadara. Ne každý může být Dr. nebo soudce, ředitel,v šoubyznysu atd. Kdo by pak dělal ty ostatní profese??? V Německu mají nejmenší plat dělníci 50 tisíc. Bylo to v TN večer. Česko je 14 místě ve výši platu,to je tedy ostuda!!

anna1234 ( 7. září 2017 15:01 )

.. hezká budoucnost. Celý život platíš, ale na stará kolena se o sebe postarej sám. Ani se nedivím, když se někdo rozhodně nemít v téhle době děti.

sores ( 7. září 2017 13:26 )

Tohle může říci jen bohaté h.o.v.a.do co už se korupcema zajistil na stáří! Že páni politici!!

agfor ( 7. září 2017 13:14 )

A kde jsou ty peníze, o které nás celý život okrádáte - prý sociální pojištění na důchod ? To jste stačili všechno rozkrást ?

amgal ( 7. září 2017 12:07 )

I za komunistů museli cigorky chodit do práce, Teď se mají z dávek jak prasata v žitě. Pro dávky si jezdí mercedesy nebo audinami, jsou samé zlato a bachratí jak vepři. Nyní se budou platit jejich děckám obědy ve školách a školkách , aby měli staří peníze na chlast, cigarety a automaty. a normální pracující člověk půjde sedřený do důchodu v 70 letech, pokud se ho dožije, pěkná spravedlnost.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa