Petr (73) má důchod 6300 korun a prodává na ulici, aby přežil. Jak mu politici pomohou?

1080p720p360p
Autor: David Budai - 
6. 9. 2017
05:00

Petr Valenta (73) je v penzi přes 10 let a každý měsíc dostává důchod 6300 korun. Za bydlení platí 3800 korun a na jídlo, léky a další výdaje mu zbývá pouhých 2500 korun. Jeho příběh odvysíláme dnes od 14 hodin v rámci prvního živého kola debat „Volební souboj 2017“. Tématem budou peníze a politiků se zeptáme, jak panu Petrovi a dalším chudým seniorům pomohou.

Když byly tropy, těch 35 stupňů, nebo mrazy, tak jsem tady stál a volal: Kupte si Nový prostor,“ vzpomíná pan Petr. Na rušné ulici v centru Prahy neúnavně stojí šest dnů v týdnu vždy sedm hodin a vydělá si v průměru 100 korun za den. Nic jiného mu nezbývá, aby měl z čeho žít, musí pracovat. Za bydlení v podnájmu totiž zaplatí více než polovinu svého důchodu ve výši 6300 korun.

„Bez toho přivýdělku z prodávání časopisu by to bylo moc špatné. Třeba jsem byl v drogerii, koupil jsem si vodu po holení, pěnu, mýdlo, stálo to 120 korun. To je pro mě moc, to jsou velké peníze,“ říká senior, který nemá nikoho z rodiny, kdo by mu finančně pomohl. Jeho jediný syn před lety zemřel při autonehodě. 

SLEDUJTE PRVNÍ VOLEBNÍ SOUBOJ OD 14 HODIN ŽIVĚ ZDE

Celý život pracoval jako kuchař a pobíral tak nízkou mzdu, že když před 10 lety odešel do důchodu, čekal ho finanční šok. Zkoušel žádat o zvýšení starobní penze nebo o různé sociální příspěvky, ale podle úředníků nemá nárok. Kvůli tomu, že bydlí v podnájmu, nedostává například příspěvek na bydlení. „Řekli mi, že jsou na tom někteří hůř než já. Prý mi nemůžou nic přidat a mám si najít práci,“ dodává smutně.

Senioři se stydí žádat o dávky

V Česku žijí desetitisíce seniorů na hranici chudoby, bezmála 88 tisíc z nich má dokonce exekuci na důchod. Průměrný důchod sice dosahuje 11 807 korun, ale značná část seniorů na tuto částku zdaleka nedosáhne. Podle loňské důchodové ročenky jde o více než milion seniorů. 

Někteří sice mají nárok na sociální příspěvky, podle seniorských organizací ale mnohdy o dávky kvůli studu ani nepožádají. „Stydí se za svou chudobu a nepožádají úřad o dávku, přestože by na ni měli nárok. A často ani nevědí, že taková dávka existuje. Stát do osvěty věnuje mizivé prostředky,“ řekl Blesku Jan Lorman z organizace Život 90, která seniorům pomáhá.

Video Volební debaty Blesk Zpráv mají vlastní studio, takhle se stavělo. A co se dělo v zákulisí? - Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

První téma: Peněženka

V prvním bloku Blesk Volebního souboje 2017 se dnes od 14 hodin utkají Radka Maxová (ANO), Michaela Marksová (ČSSD), Jiří Dolejš (KSČM), Jan Bartošek (KDU-ČSL), Zbyněk Stanjura (ODS) a Markéta Adamová (TOP 09). Tématem budou peníze.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

Takto pan Petr prodává na ulici: Každý den mnoho hodin

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa