Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

S jedničkou jde do voleb ODS, Babišovo ANO má 21. „Oko bere,“ věří Stropnický

Autor: Jakub Veinlich, ČTK - 
5. září 2017
10:00

Politické strany mají do voleb už svá čísla. Volby jsou tak opět o něco blíž. Může tedy začít tisk hlasovacích lístků a kreativci mohou číslo zakomponovat i do kampaně. V letošních volbách kandiduje celkem 31 stran a hnutí. 

S číslem 1 jde do voleb ODS. Vítěz voleb z roku 2013 ČSSD bude mít číslo 4, Starostové a nezávislí jdou do boje o poslanecká křesla se 7. Číslo 8 má KSČM, 9 mají Zelení Matěje Stropnického, Česká pirátská strana dostala číslo 15, TOP 09 bude mít na volebním lístku číslo 20, Hnutí ANO pak zkusí štěstí s 21, KDU-ČSL vylosovala státní volební komise číslo 24, Okamurova SPD má 29, Velebova SPO pak číslo 30.

Strany mohou čísla využít v kampani, především ale jimi budou označeny hlasovací lístky s jejich kandidáty. Čísla také určí pořadí, ve kterém budou strany uvedeny na oficiálním volebním webu.

„Oko bere,“ uvedl v jedné z prvních politických reakcí na vylosovaná čísla ministr obrany a šéf pražského ANO Martin Stropnický. Právě ANO platí dle dosavadních průzkumů za favorita voleb.

Čísla byla tradičně vylosována s pomocí dvou skleněných nádob, z nichž v jedné byly obálky s názvy volebních stran a ve druhé obálky s čísly a postupně byly k sobě přiřazovány.

Čísla obdržely samozřejmě i strany a hnutí, které doufají v prosazení se do Poslanecké sněmovny, průzkumy jim však dávají šancí méně. Číslo 2 los určil seskupení Řád národa – Vlastenecká unie, 3 má Cesta odpovědné společnosti, 5 Pravý blok, 6 Radostné Česko, 10 Rozumní, 11 pražská Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí, 12 Strana svobodných občanů, 13 Blok proti islamizaci – Obrana národa, 14 ODA, 16 Občané 2011,  17 Unie hrdosti, aktivity, vlastenectví, empatie a lidskosti, 18 Česká národní fronta, 19 Referendum o Evropské unii, 22 Dobrá volba 2016, 23 Republikáni Miroslava Sládka, 25 Česká strana národně sociální, 26 Robejškovi Realisté, 27 Sportovci, 28 Dělnická strana sociální spravedlnosti, 31 kandidáti za Národ Sobě.

Český statistický úřad, který bude výsledky voleb z jednotlivých okrsků shromažďovat, pak volební čísla zkompletuje s kandidátkami stran v krajích. Pak bude možné začít s tiskem hlasovacích lístků.

Video  Volební debaty Blesk Zpráv mají vlastní studio, takhle se stavělo. A co se dělo v zákulisí?  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Volby do Poslanecké sněmovny budou 20. a 21. října. Blesk.cz spouští od středy 6. září živě Blesk Volební souboj 2017.  Podle průzkumu budou ve studiu v pražských Holešovicích diskutovat pozvaní politici vždy na jedno téma. Oponovat jim budou vždy odborníci z daného oboru.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

SYSTÉM A PRAVIDLA PARLAMENTNÍCH VOLEB 2017 NAJDETE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
Pink ( 5. září 2017 10:15 )

Jediné volitelné strany jsou 29,21,8.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa