Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Žádné euro, uzavření hranic a rušení ministerstev. ANO představilo volební program

Autor: Jakub Veinlich, ČTK - 
3. září 2017
11:53

Jako poslední vládní strana představilo svůj program hnutí ANO. Nazvalo ho Teď, nebo nikdy. Po volbách chce měnit ústavu. Pro poslance i senátory by měl platit klouzavý mandát. Volby do Senátu by měly být jen jednokolové a hnutí Andreje Babiše chce snížit i počet ministerstev z 16 na 13. ANO odmítá v současné situaci také přijetí eura a zdůrazňuje nutnost obrany proti nelegální migraci. Kampaň u vína zahájilo také hnutí Starostové a nezávislí, které vede do voleb poslanec Jan Farský. 

„Jde o všechno,“ těmito slovy zahájil představování volebního programu šéf hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš.  Jde prý o první a poslední pokus začít řídit zemi ve prospěch lidí. „Žádný další pokus nebude,“ burcoval Babiš voliče v úvodní řeči.

Klouzavý mandát

Hnutí chce zavést pro poslance i senátory takzvaný klouzavý mandát. Kdo bude ve vládě, měl by podle představ Babiše opustit na tu dobu funkci v parlamentu. „Ministr má pracovat ve vládě, na úřadě, ne sedět ve Sněmovně,“ prohlásil Babiš. 

Video „Policie fabuluje, kandidovat budu.“ Babiš odmítá obvinění - Zuzana Štíchová

Pokud se poslanec nebo senátor stane členem vlády, musí své místo přenechat náhradníkovi a věnovat se řízení svého resortu, stojí v programu. Podle dosavadní praxe si řada ministrů ponechává svůj poslanecký nebo senátorský mandát. Poslancům chce ANO na celé volební období zmrazit platy na současné výši.

Hnutí chce také zrušit dvoukolové volby do Senátu. Lidé by podle ANO měli volit jen v jednom kole. Babiš si od toho slibuje snížení nákladů a vyšší volební účast.

Poslancům a senátorům chce ANO zrušit paušální náhrady. Dostávat by měli jen prokázané a účelně vynaložené náklady, které se budou zveřejňovat na parlamentním webu.

Méně ministerstev

Hnutí navrhuje také snížit počet ministerstev a to ze současných 16 na 13. Ve vládě chce zrušit například funkci ministra pro lidská práva a legislativu, kterou v současné době zastává sociální demokrat Jan Chvojka. Problematika by se měla přesunout pod ministerstvo spravedlnosti. Nyní ho vede Robert Pelikán z ANO. Spojit by se mělo také ministerstvo zemědělství s ministerstvem životního prostředí.

Euru zatím „ne“

Za současných podmínek a situace nechce hnutí ANO přijímat euro. Zaměstnancům chce zrušit nynější tzv. superhrubou mzdu a nahradit ji dvěma sazbami daně z příjmů 19 a 23,35 procenta z hrubé mzdy.

V současné době platí zaměstnanci daň z příjmů 15 procent vyměřené z hrubé mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. To odpovídá sazbám 20,1 a 23,35 procenta. Proto chce ANO zavést dvě nové sazby, které podle něj pokryjí i existující solidární přirážku. Pro zaměstnance chce zavést výdajový paušál ve formě slevy na pojistném, představovat by měl 500 korun měsíčně.

ANO chce také prosadit zákon o klíčových stavbách a slibuje, že do roku 2021, tedy do konce následujícího volebního období, postaví mimo jiné 170 kilometrů dálnic. Babiš také řekl, že chce kvůli zjednodušení pravidel pro výstavbu nový stavební zákon i nový zákon o veřejných zakázkách.

V oblasti podnikání slíbil lídr liberecké kandidátky Jiří Bláha, že podnikatelé budou moci všechny záležitosti se státem vyřídit elektronickou komunikací na jednom místě. Také změny předpisů by měly vstupovat v účinnost k jednomu datu, nejlépe k 1. lednu.

ANO chce vrátit do základních škol praktickou výuku a zavést mistrovské zkoušky. „Nastavíme jednoduchá pravidla a pak už necháme živnostníky, firmy a podnikatele pracovat a rozvíjet své schopnosti a dovednosti bez zbytečné zátěže, omezování a nařizování,“ popsal Bláha.

Obrana proti migraci

Strana v programu pro podzimní sněmovní volby zdůrazňuje nutnost uzavření vnější evropské hranice a důsledné obrany proti nelegální migraci. „Lidé se musí cítit bezpečně. Musíme bojovat za bezpečnost našich lidí, o bezpečnost Evropy,“ řekl Babiš.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš představil 3. září v Praze program pro parlamentní volby.Předseda hnutí ANO Andrej Babiš představil 3. září v Praze program pro parlamentní volby. | ČTK

Z programu vyplývá, že ANO chce navyšovat peníze pro zpravodajské služby na dvě procenta HDP. Cílem hnutí je mít 30.000 až 35.000 vojáků vybavených špičkovou technikou. Migraci je podle hnutí ANO nutné řešit mimo evropský kontinent. „To je nejen náš národní zájem, ale i zájem celé Evropy, za který musíme v Bruselu bojovat,“ píše se v programu, který má čtyři desítky stran .Program podle mluvčí hnutí Lucie Kubovičové připravovaly desítky lidí celý rok.

Starostové u vína

U dozrávajícího vinohradu rulandského šedého nad Valticemi na Břeclavsku zahájilo horkou fázi kampaně také hnutí Starostové a nezávislí. Vstupuje do ní s rozpočtem přes 40 milionů korun. Sází také na aktivitu svých stovek komunálních politiků a registrovaných příznivců, kteří budou přesvědčovat lidi ve svém okolí, že Starostové jsou připravení převzít zodpovědnost.

„Za symbol kampaně jsme si zvolili víno,“ řekl předseda hnutí Petr Gazdík. Réva vyžaduje péči a práci, přičemž to nejlepší se z ní dostává pod tlakem, což je prý v politice podobné. Vinohrad Starostové pro zahájení kampaně vybrali také proto, že před rokem 1989 kopec nad Valticemi přetínaly dráty železné opony. Starostové se chtějí zasazovat o udržení západní orientace Česka.

Video Jan Farský volební lídr hnutí STAN 2 

Starostové, kteří v minulosti spolupracovali s TOP 09, pro letošní sněmovní volby plánovali koalici s KDU-ČSL. Lidovci ale v červenci od dohody ustoupili kvůli obavám, že by koalice nepřekročila potřebnou hranici deseti procent. Starostové pak odmítli nabídku, aby pouze vstoupili na kandidátky KDU-ČSL. Rozhodli se usilovat o pět procent hlasů nutných pro vstup do Sněmovny sami.

Poslední volební model Medianu přisuzuje STAN zisk 3,5 procenta hlasů, Gazdík věří ve výraznější úspěch, značka STAN se podle něj teprve zapisuje do povědomí lidí jako samostatně kandidující subjekt. „My jsme zvyklí, že nás, Starosty, podceňují,“ řekl Gazdík.

Efektivní a štíhlý stát

STAN se v programu hlásí k členství Česka v EU a NATO, k občanským svobodám, ale i občanské zodpovědnosti. „Lidé si nejlépe vládnou sami. Stát je tu jen jako servisní nástroj. Nemá překážet, ale sloužit,“ řekl celostátní lídr Jan Farský. Hnutí chce prosazovat efektivní, štíhlý stát a silné samosprávy, zastavit odliv dividend z Česka, navrátit vodárenství do rukou měst a obcí, dobudovat páteřní dopravní síť, zlepšovat školství a zdravotnictví.

Volby do poslanecké sněmovny se budou konat 20. a 21. října. Účastnit se jich může věch 31 přihlášených stran a hnutí. Nejvíce v historii. Volby by podle srpnového volebního modelu Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 26,5 procenta hlasů před sociálními demokraty a komunisty.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

KOMPLETNÍ KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017 NAJDETE ZDE

VÝSLEDKY SNĚMOVNÍCH VOLEB 2017 NAJDETE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
an.manchester ( 6. září 2020 19:56 )

MaP 474, 111, aj.dily z Youtube, autor dohledatelny ma dukazy..pracky penez oproti p.budove, miliardy naloupene z dani..vse ve videich Michaela a Petra..najmuli na 1 z nich i vrahy...to je realita,

PrednostaStanice ( 4. září 2017 14:50 )

Zaplacený pazneht je ten kdo AB dělá PR. Ano, v politice je spousta dalších odporných lidí, ale to AB v ničem neomlouvá, není v ničem jiný. Vy jste přesně příklad člověka, co ANO potřebuje. Baštíte jim jejich body z programu, ale už se k vám nedostanou ostatní aktivity, které nejsou veřejnosti tolik viditelné. Jako například eurodotace sobě a kamarádům do kapsy. Nebo miliony, které AB vytěžil ze státu tím, že si našel nedostatky v zákoně (legálně, ale naprosto podle). A tento člověk má tvořit další zákony. Ano, několika vyvoleným bude líp.

PrednostaStanice ( 4. září 2017 14:40 )

Jasně, do programu nasadit pár nekonkrétních vět, které veřejnost, zdá se, chce slyšet. Pak sypat do médií nesmyslná předpřipravená čísla. Ještě nasadit několik set fakeových profilů, které vychvalují až do nebes. A už zbývá jenom sypat si kačky z EU, dluhopisů apod. přímo sobě do kapsy. To už veřejnost nevidí, to už veřejnost nepálí. Jasně, věřit člověku, který tvrdí, že nezná anonymní akcionáře holdingu a díky naprosté náhodě jsou to zrovna členové jeho rodiny. Jasně, věřit člověku, který tvrdí, že by nikdy média neovlivňoval, akorát teda všichni slyšeli, že je ovlivňoval. Jasně, jasně, jasně. (btw argumentovat jinými politiky, nemá smysl, řeší se AB, ne nikdo jiný)

abzk ( 4. září 2017 06:13 )

Aby ti neprdla žilka, blbe. Kdo z nás dvou je idiot se pozná snadno - podle toho kdo jako idiot píše, a já to nejsem.

mmsmms ( 4. září 2017 01:11 )

Ty jsi ten idiot, pokud nejsi placený.. jiné vysvětlení nelze. A né kvůli toho že to ty nebo já říkám ale proto že to tak je, což je taky pravda a taky na tom nic nezmeníš, lež nemá šanci proti pravdě naivko..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud