
Žádné euro, uzavření hranic a rušení ministerstev. ANO představilo volební program
Jako poslední vládní strana představilo svůj program hnutí ANO. Nazvalo ho Teď, nebo nikdy. Po volbách chce měnit ústavu. Pro poslance i senátory by měl platit klouzavý mandát. Volby do Senátu by měly být jen jednokolové a hnutí Andreje Babiše chce snížit i počet ministerstev z 16 na 13. ANO odmítá v současné situaci také přijetí eura a zdůrazňuje nutnost obrany proti nelegální migraci. Kampaň u vína zahájilo také hnutí Starostové a nezávislí, které vede do voleb poslanec Jan Farský.
„Jde o všechno,“ těmito slovy zahájil představování volebního programu šéf hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš. Jde prý o první a poslední pokus začít řídit zemi ve prospěch lidí. „Žádný další pokus nebude,“ burcoval Babiš voliče v úvodní řeči.
Klouzavý mandát
Hnutí chce zavést pro poslance i senátory takzvaný klouzavý mandát. Kdo bude ve vládě, měl by podle představ Babiše opustit na tu dobu funkci v parlamentu. „Ministr má pracovat ve vládě, na úřadě, ne sedět ve Sněmovně,“ prohlásil Babiš.
Pokud se poslanec nebo senátor stane členem vlády, musí své místo přenechat náhradníkovi a věnovat se řízení svého resortu, stojí v programu. Podle dosavadní praxe si řada ministrů ponechává svůj poslanecký nebo senátorský mandát. Poslancům chce ANO na celé volební období zmrazit platy na současné výši.
Hnutí chce také zrušit dvoukolové volby do Senátu. Lidé by podle ANO měli volit jen v jednom kole. Babiš si od toho slibuje snížení nákladů a vyšší volební účast.
Poslancům a senátorům chce ANO zrušit paušální náhrady. Dostávat by měli jen prokázané a účelně vynaložené náklady, které se budou zveřejňovat na parlamentním webu.
Méně ministerstev
Hnutí navrhuje také snížit počet ministerstev a to ze současných 16 na 13. Ve vládě chce zrušit například funkci ministra pro lidská práva a legislativu, kterou v současné době zastává sociální demokrat Jan Chvojka. Problematika by se měla přesunout pod ministerstvo spravedlnosti. Nyní ho vede Robert Pelikán z ANO. Spojit by se mělo také ministerstvo zemědělství s ministerstvem životního prostředí.
Euru zatím „ne“
Za současných podmínek a situace nechce hnutí ANO přijímat euro. Zaměstnancům chce zrušit nynější tzv. superhrubou mzdu a nahradit ji dvěma sazbami daně z příjmů 19 a 23,35 procenta z hrubé mzdy.
V současné době platí zaměstnanci daň z příjmů 15 procent vyměřené z hrubé mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. To odpovídá sazbám 20,1 a 23,35 procenta. Proto chce ANO zavést dvě nové sazby, které podle něj pokryjí i existující solidární přirážku. Pro zaměstnance chce zavést výdajový paušál ve formě slevy na pojistném, představovat by měl 500 korun měsíčně.
ANO chce také prosadit zákon o klíčových stavbách a slibuje, že do roku 2021, tedy do konce následujícího volebního období, postaví mimo jiné 170 kilometrů dálnic. Babiš také řekl, že chce kvůli zjednodušení pravidel pro výstavbu nový stavební zákon i nový zákon o veřejných zakázkách.
V oblasti podnikání slíbil lídr liberecké kandidátky Jiří Bláha, že podnikatelé budou moci všechny záležitosti se státem vyřídit elektronickou komunikací na jednom místě. Také změny předpisů by měly vstupovat v účinnost k jednomu datu, nejlépe k 1. lednu.
ANO chce vrátit do základních škol praktickou výuku a zavést mistrovské zkoušky. „Nastavíme jednoduchá pravidla a pak už necháme živnostníky, firmy a podnikatele pracovat a rozvíjet své schopnosti a dovednosti bez zbytečné zátěže, omezování a nařizování,“ popsal Bláha.
Obrana proti migraci
Strana v programu pro podzimní sněmovní volby zdůrazňuje nutnost uzavření vnější evropské hranice a důsledné obrany proti nelegální migraci. „Lidé se musí cítit bezpečně. Musíme bojovat za bezpečnost našich lidí, o bezpečnost Evropy,“ řekl Babiš.
Z programu vyplývá, že ANO chce navyšovat peníze pro zpravodajské služby na dvě procenta HDP. Cílem hnutí je mít 30.000 až 35.000 vojáků vybavených špičkovou technikou. Migraci je podle hnutí ANO nutné řešit mimo evropský kontinent. „To je nejen náš národní zájem, ale i zájem celé Evropy, za který musíme v Bruselu bojovat,“ píše se v programu, který má čtyři desítky stran .Program podle mluvčí hnutí Lucie Kubovičové připravovaly desítky lidí celý rok.
Starostové u vína
U dozrávajícího vinohradu rulandského šedého nad Valticemi na Břeclavsku zahájilo horkou fázi kampaně také hnutí Starostové a nezávislí. Vstupuje do ní s rozpočtem přes 40 milionů korun. Sází také na aktivitu svých stovek komunálních politiků a registrovaných příznivců, kteří budou přesvědčovat lidi ve svém okolí, že Starostové jsou připravení převzít zodpovědnost.
„Za symbol kampaně jsme si zvolili víno,“ řekl předseda hnutí Petr Gazdík. Réva vyžaduje péči a práci, přičemž to nejlepší se z ní dostává pod tlakem, což je prý v politice podobné. Vinohrad Starostové pro zahájení kampaně vybrali také proto, že před rokem 1989 kopec nad Valticemi přetínaly dráty železné opony. Starostové se chtějí zasazovat o udržení západní orientace Česka.
Starostové, kteří v minulosti spolupracovali s TOP 09, pro letošní sněmovní volby plánovali koalici s KDU-ČSL. Lidovci ale v červenci od dohody ustoupili kvůli obavám, že by koalice nepřekročila potřebnou hranici deseti procent. Starostové pak odmítli nabídku, aby pouze vstoupili na kandidátky KDU-ČSL. Rozhodli se usilovat o pět procent hlasů nutných pro vstup do Sněmovny sami.
Poslední volební model Medianu přisuzuje STAN zisk 3,5 procenta hlasů, Gazdík věří ve výraznější úspěch, značka STAN se podle něj teprve zapisuje do povědomí lidí jako samostatně kandidující subjekt. „My jsme zvyklí, že nás, Starosty, podceňují,“ řekl Gazdík.
Efektivní a štíhlý stát
STAN se v programu hlásí k členství Česka v EU a NATO, k občanským svobodám, ale i občanské zodpovědnosti. „Lidé si nejlépe vládnou sami. Stát je tu jen jako servisní nástroj. Nemá překážet, ale sloužit,“ řekl celostátní lídr Jan Farský. Hnutí chce prosazovat efektivní, štíhlý stát a silné samosprávy, zastavit odliv dividend z Česka, navrátit vodárenství do rukou měst a obcí, dobudovat páteřní dopravní síť, zlepšovat školství a zdravotnictví.
Volby do poslanecké sněmovny se budou konat 20. a 21. října. Účastnit se jich může věch 31 přihlášených stran a hnutí. Nejvíce v historii. Volby by podle srpnového volebního modelu Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 26,5 procenta hlasů před sociálními demokraty a komunisty.
Zaplacený pazneht je ten kdo AB dělá PR. Ano, v politice je spousta dalších odporných lidí, ale to AB v ničem neomlouvá, není v ničem jiný. Vy jste přesně příklad člověka, co ANO potřebuje. Baštíte jim jejich body z programu, ale už se k vám nedostanou ostatní aktivity, které nejsou veřejnosti tolik viditelné. Jako například eurodotace sobě a kamarádům do kapsy. Nebo miliony, které AB vytěžil ze státu tím, že si našel nedostatky v zákoně (legálně, ale naprosto podle). A tento člověk má tvořit další zákony. Ano, několika vyvoleným bude líp.