Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 25°C

Důchodci v Evropě jezdí na dovolenou, čeští sedí doma. Sotva vyjdou s penzí

Video se připravuje ...
Autor: bud - 
17. července 2017
05:20

Čeští důchodci vyrážejí na dovolenou méně často než ostatní Evropané. A utrácejí na ní výrazně méně peněz. Problémem jsou hlavně nízké příjmy, průměrný důchod nepřesahuje 12 tisíc korun a téměř polovina seniorů se nedokáže „poprat“ s nečekaným výdajem 10 tisíc korun. Mezi movitějšími důchodci ale zájem o zájezdy roste, což potvrzují i cestovní kanceláře.

Paní Daniela (69) z Olomouce je vdova a její celkový důchod nepřekračuje 11 tisíc korun. Za bydlení ve dvoupokojovém bytě platí 6700 korun a zbytek utratí za jídlo, léky nebo další výdaje. Občas se jí podaří ušetřit pár stokorun, ale obecně ji peníze na dovolenou nezbývají.

„Naposledy jsem byla v cizí zemi ještě s manželem v roce 2012. Byl to poznávací zájezd do Paříže, na který jsme vyrazili i s několika přáteli z okolí,“ vzpomíná paní Daniela s tím, že dnes spoléhá na to, že ji občas na výlet vezmou její děti. Na několikadenní zájezd do zahraničí nemá peníze. Ale například německým seniorům jejich časté dovolené nezávidí. „Já jsem ráda, že mám obstojné zdraví,“ řekla pro Blesk.cz seniorka.

Závidět by přitom mohla, a to nejen paní Daniela. Čeští senioři totiž ve srovnání se svými vrstevníky z ostatních evropských států vyrážejí na dovolenou mnohem méně, v průměru jen na pár dnů. Téměř 90 procent seniorů nad 65 let navíc dovolenou tráví výhradně v Česku a do zahraničí nejezdí. Vyplývá to z rozsáhlého šetření Eurostatu.

Češi si dopřávají nejméně z Evropanů

Čeští senioři jsou zároveň na úplném konci žebříčku porovnávající útraty. V průměru za každý den dovolené utratí 370 korun, více utratí i senioři v Rumunsku, Maďarsku nebo Litvě. U vyspělých západních zemí, jako jsou Německo nebo Lucembursko, jsou tyto útraty několikanásobně vyšší. Nejvyšším denním rozpočtem disponují Lucemburčané, kteří za den a noc mimo domov utratí průměrně 3262 korun, následují Rakušané s útratou 2886 korun.

„Kupní síla českých seniorů je pořád slabší než v západní Evropě,“ konstatoval už dříve pro Blesk.cz ekonom Lukáš Kovanda a potvrdil i jejich menší zájem vyrážet do zahraničí. Podle statistik má až 70 procent důchodců problémy s penězi vyžít, na dovolenou jim tedy peníze často chybí.

Bohatších seniorů na dovolené přibývá

Přestože důchodci cestují obecně velmi málo, jejich počet dlouhodobě narůstá. Je to dáno i generací těch, kteří do důchodu přicházejí v posledních letech a jsou zajištěnější než předchozí generace. Potvrzuje to i předseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež, podle něhož tvoří senioři významnou klientelu.

„Každý senior není schopen se jazykově domluvit, a proto potřebuje servis kanceláře, aby překonal tuto bariéru. Senioři jsou také spokojeni se skupinovými zájezdy, protože většinu roku jsou buď sami, nebo v okruhu mála lidí. A najednou mají možnost cestovat s vrstevníky a povídat si s nimi,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.cz.

Pozor na předražené seniorské zájezdy

Papež však připouští, že z pohledu financí jsou na tom důchodci obecně hůře, proto se jim cestovky snaží vycházet vstříc nižšími cenami zájezdů. „Ne všichni senioři jsou na tom tak, aby si mohli dovolit nejvyšší standardy služeb, zároveň jim jde více o poznání než třeba kvalitu ubytování,“ zmínil.

Pozor by si měli dát při výběru zájezdu hlavně na nejrůznější nástrahy. „Na trhu jsou seniorské zájezdy, které jsou ve skutečnosti obyčejnými zájezdy a tedy dražší. Je potřeba si pořádně přečíst, co v ceně je a co není,“ varoval Jan Papež s tím, že je potřeba si pohlídat, jestli jsou v ceně zahrnuty třeba vstupy do památek, případně jak dlouho budou trvat přesuny mezi jednotlivými místy. Vyšší tempo nebo dlouhé sezení v autobuse by totiž senioři nemuseli zvládnout.

ROZHOVOR: Co důchodce nejvíce trápí?

Video „Senioři se stydí žádat o dávky, raději žijí v chudobě,“ říká Jan Lorman - Blesk TV
Video se připravuje ...

tgbg ( 17. července 2017 13:32 )

Měli napsat, že komunističtí senioři sedí doma. Ale u počítačů a píšou, co jim soudruzi z Ruska nařídí.

deratizater ( 17. července 2017 09:45 )

Je to debilní úvaha neb nás totálně rozkradly západní země místo aby nad námi držely ochrannou ruku.Takový Bakala či nadnárodní společnosti které si vše cenné přivlastnili byli snad komunisté?I takový Zeman se zachoval jako ekonomický diletant když nechal oddlužit naše banky a pak je prodal za korunu .

deratizater ( 17. července 2017 09:21 )

Naší občané i důchodci se mohli mít jako prasata v žitě nejsme parazitní jako země které měly kolonie ale pracovitý národ.Ale to rozkradení státu a jeho majetku po hadrové židobolševické revoluci nám zasadilo lekci co je to pravý kořistnický kapitalismus.Že nám třeba prodávají západní vyčuránkové nemravně předraženou i naší pitnou vodu je toho důkazem .

ohrazenice ( 17. července 2017 09:19 )

Za to jak jsme dopadly poděkujme ochlastovi a lháři Havlovi který odmítnul jako jediný ze Sovětského bloku postavit KSČ mimo zákon. Odmítnul protože sám byl komunista. Sám to přiznal.

ohrazenice ( 17. července 2017 09:15 )

Lázně Karlova Studánka kde jsem byl 8 krát jsou krásné. Pracoval jsem 30 let v lakovně a dostával jsem křížkové lázně. Politici rozhodli že už nemám nárok. Egypt je pro moje zdraví ideální a hlavně levnější než lázně. Byl jsem v Egyptě 10 krát a Němců za poslední 2 roky hodně ubylo. Seznámil jsem se tam s manželi a moc dobře vím že Němcům dochází peníze a blíží se doba kdy nebudou jezdit nikam. Tak je vysávají uprchlíci. Poslední 3 roky jezdí na dovolenou do Egypta nejvíce Poláci. Byl jsem v Egyptě v květnu a 70% turistů na hotelích tvoří Poláci.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa