
Důchodci v Evropě jezdí na dovolenou, čeští sedí doma. Sotva vyjdou s penzí
Čeští důchodci vyrážejí na dovolenou méně často než ostatní Evropané. A utrácejí na ní výrazně méně peněz. Problémem jsou hlavně nízké příjmy, průměrný důchod nepřesahuje 12 tisíc korun a téměř polovina seniorů se nedokáže „poprat“ s nečekaným výdajem 10 tisíc korun. Mezi movitějšími důchodci ale zájem o zájezdy roste, což potvrzují i cestovní kanceláře.
Paní Daniela (69) z Olomouce je vdova a její celkový důchod nepřekračuje 11 tisíc korun. Za bydlení ve dvoupokojovém bytě platí 6700 korun a zbytek utratí za jídlo, léky nebo další výdaje. Občas se jí podaří ušetřit pár stokorun, ale obecně ji peníze na dovolenou nezbývají.
„Naposledy jsem byla v cizí zemi ještě s manželem v roce 2012. Byl to poznávací zájezd do Paříže, na který jsme vyrazili i s několika přáteli z okolí,“ vzpomíná paní Daniela s tím, že dnes spoléhá na to, že ji občas na výlet vezmou její děti. Na několikadenní zájezd do zahraničí nemá peníze. Ale například německým seniorům jejich časté dovolené nezávidí. „Já jsem ráda, že mám obstojné zdraví,“ řekla pro Blesk.cz seniorka.
Závidět by přitom mohla, a to nejen paní Daniela. Čeští senioři totiž ve srovnání se svými vrstevníky z ostatních evropských států vyrážejí na dovolenou mnohem méně, v průměru jen na pár dnů. Téměř 90 procent seniorů nad 65 let navíc dovolenou tráví výhradně v Česku a do zahraničí nejezdí. Vyplývá to z rozsáhlého šetření Eurostatu.
Češi si dopřávají nejméně z Evropanů
Čeští senioři jsou zároveň na úplném konci žebříčku porovnávající útraty. V průměru za každý den dovolené utratí 370 korun, více utratí i senioři v Rumunsku, Maďarsku nebo Litvě. U vyspělých západních zemí, jako jsou Německo nebo Lucembursko, jsou tyto útraty několikanásobně vyšší. Nejvyšším denním rozpočtem disponují Lucemburčané, kteří za den a noc mimo domov utratí průměrně 3262 korun, následují Rakušané s útratou 2886 korun.
„Kupní síla českých seniorů je pořád slabší než v západní Evropě,“ konstatoval už dříve pro Blesk.cz ekonom Lukáš Kovanda a potvrdil i jejich menší zájem vyrážet do zahraničí. Podle statistik má až 70 procent důchodců problémy s penězi vyžít, na dovolenou jim tedy peníze často chybí.
Bohatších seniorů na dovolené přibývá
Přestože důchodci cestují obecně velmi málo, jejich počet dlouhodobě narůstá. Je to dáno i generací těch, kteří do důchodu přicházejí v posledních letech a jsou zajištěnější než předchozí generace. Potvrzuje to i předseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež, podle něhož tvoří senioři významnou klientelu.
„Každý senior není schopen se jazykově domluvit, a proto potřebuje servis kanceláře, aby překonal tuto bariéru. Senioři jsou také spokojeni se skupinovými zájezdy, protože většinu roku jsou buď sami, nebo v okruhu mála lidí. A najednou mají možnost cestovat s vrstevníky a povídat si s nimi,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.cz.
Pozor na předražené seniorské zájezdy
Papež však připouští, že z pohledu financí jsou na tom důchodci obecně hůře, proto se jim cestovky snaží vycházet vstříc nižšími cenami zájezdů. „Ne všichni senioři jsou na tom tak, aby si mohli dovolit nejvyšší standardy služeb, zároveň jim jde více o poznání než třeba kvalitu ubytování,“ zmínil.
Pozor by si měli dát při výběru zájezdu hlavně na nejrůznější nástrahy. „Na trhu jsou seniorské zájezdy, které jsou ve skutečnosti obyčejnými zájezdy a tedy dražší. Je potřeba si pořádně přečíst, co v ceně je a co není,“ varoval Jan Papež s tím, že je potřeba si pohlídat, jestli jsou v ceně zahrnuty třeba vstupy do památek, případně jak dlouho budou trvat přesuny mezi jednotlivými místy. Vyšší tempo nebo dlouhé sezení v autobuse by totiž senioři nemuseli zvládnout.
ROZHOVOR: Co důchodce nejvíce trápí?
Měli napsat, že komunističtí senioři sedí doma. Ale u počítačů a píšou, co jim soudruzi z Ruska nařídí.
