Pelikán zbavil mlčenlivosti nejvyššího státního zástupce. Kvůli únikům ze spisů

Autor: bru/ČTK - 
22. 8. 2017
14:57

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) trvá na tom, že žádost o vydání jeho stranického šéfa Andreje Babiše v kauze dotace pro farmu Čapí hnízdo je motivována snahou ovlivnit výsledek říjnových sněmovních voleb. Řekl to v úterý novinářům při příchodu do Sněmovny, kam byl pozván, aby vypovídal před sněmovní komisí k vyšetřování úniků z policejních spisů. Na jednání později zbavil mlčenlivosti nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Pelikán v rozhovoru v nejnovějším vydání týdeníku Respekt prohlásil, že policie nemohla mít žádný rozumný důvod, aby žádala o zbavení imunity Babiše a předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka právě nyní. „Já nepotřebuju žádná další fakta, krom toho, že policie to udělala po roce a půl vyšetřování před volbami,“ řekl. Jediným možným důvodem podat žádost před volbami podle něj je ovlivnění hlasování.

Pelikán se zveřejněním rozhovoru nesouhlasil. V magazínu proto doplnil poznámku, že vyjádřil své osobní názory, za kterými si stojí, ale neměl by je prohlašovat ve své současné funkci.

Ministr spravedlnosti v úterý novinářům řekl, že jeho slova nejsou interpretována „úplně přesně nebo někdy i špatně“. „Já jsem řekl, že pro ten konkrétní krok, žádost o vydání, při znalosti toho, jak funguje trestní řízení, si nedovedu představit jiný důvod než snahu ovlivnit volby a na tom trvám,“ řekl. Práci policie při vyšetřování kauzy hodnotit nechtěl s tím, že není účasten procesu a ani neviděl spis. Později na tiskové konferenci dodal, že se vyjadřoval ke konkrétnímu kroku jednoho policisty, což neznamená zpochybňování policie obecně nebo i další práce tohoto policisty.

Poznamenal také, že s vydáním rozhovoru nesouhlasil, protože se domnívá, že takové věci nemají zaznívat z úst ministra spravedlnosti. V Respektu proto doplnil poznámku, že vyjádřil své osobní názory. Zároveň dnes řekl, že si nemyslí, že funkce ministra spravedlnosti by mu měla upírat právo na kritické hodnocení věcí kolem něj.

Pelikána za jeho slova kritizoval například ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který po něm požadoval vysvětlení nebo omluvu. Záležitostí se bude také příští týden zabývat sněmovní ústavně právní výbor. Ke kritikům se přidala i Unie stáních zástupců. Na svém facebooku uvedla, že slova o ovlivňování voleb považuje za nevhodné. „Pouhé načasování nemůže být argumentem. Kdyby policie podala žádost až po volbách, jistě by pro změnu byla osočována z toho, že účelově vyčkávala, a tím ovlivnila volby,“ uvedla unie.

Ke kauze se dnes po výslechu před vyšetřovací sněmovní komisí vyjádřil na dotaz novinářů i bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. „Samozřejmě je to odpovědnost policistů, je to odpovědnost dozorového státního zástupce a samozřejmě neznám spis, tak to ani nemíním komentovat,“ řekl Šlachta, který po zrušení ÚOOZ nastoupil do celní správy, která v té době spadala pod tehdejšího ministra financí Babiše.

Babiš minulý týden požádal sněmovní výbor o přístup k policejní žádosti o vydání. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která dnes také předstoupila před sněmovní vyšetřovací komisi, novinářům na otázku, zda by měli obžalovaní získat přístup k vyšetřovacímu spisu, řekla, že záleží na dozorovém státním zástupci. „Každé řízení je jiné, je to otázka taktiky vedení řízení a nikdy se nedá říct dopředu absolutně, zda to té věci může způsobit újmu nebo nikoli,“ podotkla.

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou dotaci. Po několika letech dodržování dotační podmínky se vrátila pod Agrofert.

Nejvyššího státního zástupce Pelikán zbavil mlčenlivosti

Pelikán v úterý přišel do Sněmovny především kvůli jednání komise pro vyšetřování úniku informací z vyšetřovacích spisů. 

Na její žádost se nakonec rozhodl zbavit mlčenlivosti nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Učinil tak poté, co mu dnes sněmovní komise objasnila důvody, proč chce žalobce vyslechnout. Pelikán to po výpovědi před komisí řekl novinářům.

„Konečně jsem se dozvěděl, v jakém rozsahu a proč potřebuje (komise) zbavit pana nejvyššího státního zástupce mlčenlivosti, takže jsem do protokolu to učinil, abych to dále neprotahoval," uvedl Pelikán. Podle něj byl Zeman zbaven mlčenlivosti „v tom potřebném rozsahu“. Žalobce by mohl být komisí vyslechnut během příštího týdne.

Ministr původně odmítal Zemana zbavit mlčenlivosti pro výslech před komisí. Zdůvodňoval to tím, že žádost komise nebyla řádně zdůvodněna podle zákona o státním zastupitelství. Předseda komise Martin Plíšek (TOP 09) namítal, že další svědci byli na základě podobných žádostí jinými nadřízenými mlčenlivosti zbaveni a obvinil ministra z obstrukce.

Pelikán uvedl, že si záležitost objasňovali zhruba polovinu času, kterou na komisi strávil. „Mám radost, že jsme si to vysvětlili,“ uvedl. „Díky tomu mám dobrý pocit, že jsem tu nebyl zbytečně,“ dodal s tím, že ohledně sdělených opatření proti úniku informací ze spisů se ho komise na nic neptala. S Pelikánem chtěla komise podle jejího předsedy Martina Plíška (TOP 09) probrat ministrův pohled na kontrolní nástroje ve vztahu k neoprávněnému nakládání s vyšetřovacími spisy a opatření.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
tomik007 ( 23. srpna 2017 19:52 )

PELIKAN uz asi hleda nejaky hnizdo

va45 ( 23. srpna 2017 11:37 )

Jen blb by nepoznal,že to bylo načasované před volby.Jenže Sobotkovi,Chovancovi a Kalouskovi to nevyjde.Zapomněli v té své zlosti a zákeřnosti na voliče.Už si to uvědomil i zoufalec Plíšek a začíná se mírnit.

va45 ( 23. srpna 2017 11:35 )

On se to naučil od tebe idiote.

victor1 ( 23. srpna 2017 11:03 )

Ruku na srdce,Babiš to udělal,ale dovolily mu to zákony,takže mu můžou akorát tak vykouřit a jen prohlásit,že to bylo nemorální.Tož tak.

victor1 ( 23. srpna 2017 10:59 )

Jaký Zeman?Stolici a moč nemůže přece udržet Schwanzenberg.Chujoviny pindáš Ty.

Zobrazit celou diskusi
720p 360p
Další videa
Články odjinud