Pelikán zpochybnil vyšetřování Babišovy farmy. Jeho výroky bude řešit sněmovní výbor

Autor: ČTK, zst - 
21. 8. 2017
18:01

Příští týden se má sejít sněmovní ústavně právní výbor, aby jednal o výrocích ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) k policejnímu postupu při vyšetřování kauzy Andreje Babiše (ANO). Výbor se sejde na popud poslance Jana Farského (STAN, za TOP 09), kterému se podařilo získat podpisy dalších sedmi členů. Farský o tom informoval v tiskové zprávě. Jednání by se podle něj mohlo uskutečnit nejspíš ve středu. Pelikán řekl týdeníku Respekt, že policejní žádost o vydání Babiše k trestnímu stíhání má ovlivnit volby.

Policie žádá Sněmovnu o souhlas s vydáním Babiše a předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka v kauze dotace pro farmu Čapí hnízdo. Oba žádali státní zastupitelství o nahlédnutí do policejní žádosti. To jim vyhovělo. Babiš s Faltýnkem ji tak budou moci dopodrobna prostudovat. Stejnou možnost už mají pouze členové mandátového a imunitního výboru.

Pelikán v rozhovoru pro aktuální vydání týdeníku Respekt řekl, že policie nemohla mít žádný rozumný důvod, aby žádala o zbavení imunity Babiše a Faltýnka právě nyní. „Já nepotřebuju žádná další fakta, krom toho, že policie to udělala po roce a půl vyšetřování před volbami,“ řekl. Jediným možným důvodem podat žádost před volbami podle něj je ovlivnění hlasování. Pelikán však se zveřejněním rozhovoru nesouhlasil. V magazínu proto doplnil poznámku, že vyjádřil své osobní názory, za kterými si stojí, ale neměl by je prohlašovat ve své současné funkci.

„Ministr spravedlnosti Pelikán zpochybnil nezávislé vyšetřování Čapího hnízda a postup policie v kauze týkající se Andreje Babiše označil za účelový,“ uvedl Farský jako důvod svolání schůze.

„Já jsem byl informován zástupcem svolavatelů panem poslancem Farským, že žádost byla odeslána. Shodli jsme se, že budeme hledat termín, který by umožnil účast většiny poslanců, pokud možno všech, i v prázdninovém čase,“ řekl předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD). Termín chce svolat tak, aby vyhovoval koaličním i opozičním poslancům. „Určitě pana ministra pozveme, budu se snažit ten termín sladit i s ním,“ dodal.

Ústavně právní výbor má 19 členů a podle jednacího řádu je jeho předseda povinen svolat schůzi výboru, pokud ho o to požádají alespoň dvě pětiny všech jeho členů. Na svolání má lhůtu 15 dnů. Pod žádost o svolání se podle Farského podepsali ještě poslanci Martin Plíšek (TOP 09), Bronislav Schwarz (ANO), Vlastimil Vozka (ANO), Marek Černoch (Úsvit), Stanislav Grospič (KSČM), Marek Benda a Pavel Blažek (oba ODS).

Na začátku budou muset přítomní členové schválit program mimořádného jednání. Výbor je podle jednacího řádu schopen se usnášet, pokud je přítomna alespoň třetina všech jeho členů.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) už Pelikána vyzval, ať svá slova vysvětlí. Pelikánovy výroky odsoudil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle Plíška jsou ministrovy výroky skandální a nepřijatelné. „Úplně jsem se vyděsil při jeho odpovědi, že po volbách bude vyšetřování policie zbytečnou prací,“ uvedl. Pelikán by měl podle něj rezignovat.

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou dotaci. Po několika letech dodržování dotační podmínky se vrátila pod Agrofert.

Doporučujeme
hejhej ( 22. srpna 2017 16:40 )

micky: Puč proti Babišovi se účastní profesionální pučista Chovanec spolu s ostatnímí .

hejhej ( 22. srpna 2017 10:05 )

jajanene:

snehulak ( 22. srpna 2017 08:22 )

Ne abyste se někdo zastával Babiše, pokud nevyhraje, bude za to po volbách pět let nucených prací na Aljašce.

jajanene ( 21. srpna 2017 21:19 )

Pelikán má pravdu, když říká, že je vše zinscenované. Nejen, že se to koná zvláštním způsobem před volbama, ale přímo na povel od jednoho ze dvou největších mafiánů v Česku, tedy prolhaného zloděje Chovance. Hotový spis jako příkaz k vyřešení, to je jak za STB. Ale to přitom už dnes skoro všichni vědí a ten gauner se tváří jako že slyší něco nového a žádá Pelikána o vysvětlení. Však jen kdyby mu řekl nahlas všechno co ví, to by zmetek koukal. No a za maximální podpory druhého mafiána, zloděje a zločince Kalouska, no to se nám to před volbama vybarvuje. A z pozadí to tlačí Bakala, super - zloděj další v pořadí.

misha46 ( 21. srpna 2017 20:37 )

Socani, Straky, Stop 09, Černo***níci, Sluníčkáři, Havloidi...tito všichni se bojí pravdy jako čert kříže.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa