
Praha: Kdo bude rozhodovat o 46 000 000 000 korun?
ODS se konečně rozhoupala. Po týdnech obstrukcí vypadlo z pražských občanských demokratů jméno kandidáta na primátora. Má jím být lékař Bohuslav Svoboda. Bude čelit těžké konkurenci především ze strany TOP 09, která si za superlídra zvolila exguvernéra ČNB Zdeňka Tůmu.
A za měsíc voliči určí, kdo z nich bude příští čtyři roky rozhodovat o 46 miliardách korun z rozpočtu metropole.
Oficiálně to má pražská ODS vyhlásit až dnes, ale už dlouho se uvnitř regionálního vedení mluví právě o Svobodovi. I když by šedé eminence pražské ODS za superlídra měly raději šéfa pražských občanských demokratů Borise Šťastného, předseda strany Petr Nečas i velká část pražské ODS preferuje Svobodu. „Nečas se nechal slyšet, že pražskou ODS nepodpoří v kampani, pokud si za kandidáta na primátora zvolí Šťastného,“ řekl Blesku zdroj blízký ODS.
I sebelepší lídr ODS to v nadcházejících volbách bude mít těžké. Stojí proti němu totiž TOP 09 a její kandidát na primátora Zdeněk Tůma. I když o problémech a potřebách Prahy možná zatím moc neví, lidé ho berou jako silnou a důstojnou osobnost nezkaženou politikou.
Navíc podle reakcí jednotlivých stran nechce jít nikdo do případné koalice s ODS. Jak pravici, tak levici vadí hlavně personální obsazení občanskodemokratické kandidátky. Odsuzují také přístup jejích pražských lídrů k vedení města a jejich arogantní a sobecký způsob politiky.
Bohuslav Svoboda (ODS)
Lékař, lektor a exprezident ČLK je další kandidát neznalý pražské problematiky. Sice se vyzná v nemocech, ale jak vyléčit například ucpané silnice, neví. Jednou z jeho priorit jsou vysoké školy. Ale hlavní město má jiné problémy…
Jeho priority
• výstavba vysokoškolského kampusu
• podpora vzdělávání seniorů na univerzitách »třetího věku«
Zdeněk Tůma (TOP 09)
Deset let byl zavřený v ČNB, kde pracoval jako její guvernér za více než 2,5 milionu korun čistého ročně. Sám připouští, že jeho znalost komunální politiky není perfektní. Faktem však zůstává, že o komunální politice a problémech metropole neví nic.
Jeho priority
• omezení hazardu v metropoli
• boj s korupcí
Markéta Reedová (VV)
Osm let se věnuje komunální politice. Ví, jak to tu funguje. Ale svými nápady občas překvapí. Chobotnice na Vyšehradě? Podle ní je to dobrý nápad, jak vyřešil spor o knihovnu. Ale metropole má naléhavější problémy, než je blob.
Její priority
• více zeleně místo betonu
• odstranit korupci z Prahy
Jiří Dienstbier ml. (ČSSD)
Je od roku 2006 členem Zastupitelstva MČ Prahy 2, ale jeho přehled o metropoli za hranice Prahy 2 nesahá. Zkušenosti z magistrátu mu prostě scházejí. Mezi jeho zájmy patří cestování a památky. Takže se bude pouštět na výlety do zahraničí po vzoru Pavla Béma?
Jeho priority
• boj s developery, kteří ničí město
• zlepšení dopravy v Praze
Jiří Witzany (SNK ED)
Od roku 1998 sedí v pražském zastupitelstvu. Pokaždé byl ale zvolen za jinou stranu. Jeho přelétavá vlastnost mu může také hodně ublížit, kdo by měl zájem o tak nestálého politika, že? Další jeho nevýhodou je, že ho jen málokdo zná. Zatím pro Prahu nic neudělal.
Jeho priority
• vymýtit projekty typu Opencard
• boj proti lobbismu
Petra Kolínská (SZ)
Čtyři roky v zastupitelstvu a sedmiletá praxe v politickém časopisu. O komunální politice toho ví hodně. Působí v občanském sdružení Oživení, jehož náplní je prevence korupce a propagace ekologicky udržitelné dopravy. Málokdo ji zná a Pražané nejsou zrovna »zelení«.
Její priority
• rozvoj vědy a výzkumu
• rozvoj veřejné dopravy
??? (KSČM)
Jdou do voleb bez kandidáta na primátora, sestavili pouze kandidátku se sedmi lídry. Ostatně KSČM je strana, která nemá šanci dostat se do vedení Prahy. Stejně tak do koalice s nimi nikdo nechce. Sice jsou v zastupitelstvu už několik desetiletí, po revoluci je však KSČM nevýznamná.
Jejich priority
• rozvoj školství
• bytová a sociální politika
Bakalův kamarád.