Vláda tvrdí: Zabráníme masovému zdražení energií

Předseda vlády Petr Nečas na setkání s vrcholnými manažery slíbil okamžité řešení situace okolo výkupu elektrické energie ze solárních elektráren. Už tuto středu by tak vláda mohla navrhnout změny příslušných zákonů.
Podle Energetického regulačního úřadu vzniklo na území České republiky již deset tisíc solárních elektráren. Jen v průběhu srpna se výkon fotovoltaických elektráren zvýšil o 72 megawattů na současný počet 694 megawatt a dalších souhrnných 1900 megawattů výkonu nově vzniklých elektráren lze podle odborníků ještě očekávat. Důvodem je snaha podnikatelů využít současné výhodné legislativy pro výkup elektrické energie z obnovitelných zdrojů.
Hrozí masivní zdražení elektřiny
Existují vcelku tři způsoby jak zabránit rozsáhlému zdražení elektrické energie pro domácnosti i firmy. První počítá se změnou výkupních cen energií, druhý způsob počítá se zrušením daňových prázdnin a umožní zatížit produkci solární energie daní.
Posledním ze zmiňovaných řešení je přenesení rozhodovací pravomoci na úředníky Ministerstva průmyslu a obchodu, kteří by napříště rozhodovali o vzniku nových solárních polí.
Této vládě, stejně tak jako minulé nevěřím ani pozdrav. Nečas cintá jako vždy a je "hluboce přesvědčen", nebo také "bytostně přesvědčen" a skutek utek! Když dojde ke zdražení "jen" o 12 - 15% , tak se bude chválit jakou má "zásluhu" na tom, že občany uchránil. Vždyť byly prognózy zdražení až o 22%. Nečasi neplácej zbytečně, protože i kdyby se zdražiko "jen" o 10% tak nevím a nechápu proč na to mají obyvatelé doplácet. A že je to vina politiků a lobystů o tom jsem "hluboce a bytostně" přesvědčen zase já.