Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Zataženo 8°C

Babišova hra s pojmy a neslučitelné volební počty. Fiala v Blesku reagoval na povolební výpady poraženého

Video se připravuje ...
Autor: Jaroslav Šimáček, Markéta Volfová - 
31. ledna 2023
20:00

Začátek konce éry Andreje Babiše, třetí porážka v řadě i politický detox. Všechna tato slovní spojení padla v souvislosti s šéfem hnutí ANO ve chvíli, kdy už bylo jasné, že novým českým prezidentem je Petr Pavel. První dvě použil premiér Petr Fiala (ODS) a nejen k nim se pro Blesk vyjádřil v pořadu Ptám se, pane premiére. Je opravdu prohra se ziskem 2,4 milionu hlasů Babišovým debaklem, nebo strašákem pro současnou vládní koalici Spolu?

„Nelze výsledky druhého kola prezidentských voleb převádět do volby sněmovní. Vzpomeňme na výsledek Miloše Zemana, a poté výsledek jeho strany SPO. To rovnítko tam není,“ ohradil se premiér v pořadu Blesku proti Babišově rétorice srovnávající jeho sobotní skóre v prezidentské volbě s výsledkem koalice Spolu v parlamentních volbách. Vedle toho připomněl, že i Jiří Drahoš měl před pěti lety více hlasů než Andrej Babiš letos.

„Je nepochybné, že Babiš má velkou politickou sílu a moc. Spojil obrovskou ekonomickou moc s mediální mocí, a to propojil s mocí politickou. A to je nebezpečné. ANO je nejsilnější opoziční strana, je to hegemon, který převzal hlasy Sociálním demokratům,“ podotkl Fiala, že sílu Andreje Babiše a jeho hnutí nijak nepodceňuje.

Předseda vlády se neodvážil odhadovat, zda se chystá Babiš po vlastních slovech o politickém detoxu vzdát svého mandátu: „Jednou z charakteristik politické cesty Andreje Babiše je, že ráno říká něco jiného než večer a obojí snad říká s vlastním přesvědčením. Takže si nedovoluji nic předjímat. “

Znovu pak zopakoval, že ve volbách neprohrávají voliči: „To přece neznamená, že ten, kdo v parlamentních volbách volil nás, je úplně spokojen a ti, co nás nevolili, jsou úplně nespokojeni. Vláda ČR je tu pro všechny. Jak ona, tak prezident se mají starat o dobro občanů a tak k tomu přistupuji.“ Babišova slova o ovládnutí Sněmovny, Senátu a nyní i Hradu pětikoalicí pak označil za podivnou hru s pojmy.

Jaryn19 ( 1. února 2023 09:01 )

ANO je projektem jednoho muže a dvou figurek, zbytek je jen komparz, aby se dalo hrát na to, že jsou demokraté.
To se projevilo Babišovým vyhlášením kandidatury na prezidenta, nechal si to schválit až po svém vyhlášení. Úplně zbytečná trapná akce, mohl si to nechat v pondělí schválit na předsednictvu a potom vyhlásit kandidaturu na prezidenta... jenže on je šéf, žádný trapný demokrat

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa