Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Ministerstvo tepe výzvu k sázkám: Babiš mohl porušit zákon! Fiala v Blesku: Nebylo to etické

Autor: ČTK, for - 
31. ledna 2023
12:54

Neúspěšný prezidentský kandidát a předseda hnutí ANO Andrej Babiš výzvou na twitteru k sázení na volby s příslibem zisku mohl porušit zákon o regulaci reklamy. Kontrolu dodržování tohoto zákona zajišťují živnostenské úřady, řeklo ministerstvo financí. Česká televize předtím uvedla, že ministerstvo prověří případné porušení zákona. Policie podle ní obdržela několik podnětů k příspěvku na sociální síti. Babiš ve volbách neuspěl, sázky na něj tak propadly, na sociálních sítích se už v sobotu objevila kritika. Kritikou nešetřil v Blesku ani premiér Petr Fiala (ODS), který to označil za neetické chování. 

Babiš den před zahájením voleb vyzval lidi, aby na něj sázeli. „Byl jsem ve Fortuně, kurz je 12. Vsaďte si 1000 Kč a přijďte všichni volit, vyhrajete 12 000 Kč. Babiš vždycky pomáhá, za Babiše bude líp,“ napsal ve čtvrtek na twitteru.

„Ministerstvo financí již dříve uvedlo, že čistě z pohledu zákona o hazardních hrách, kterého jsme gestorem, obecně nespatřujeme v daném prohlášení porušení zákona, které by mohlo být sankcionováno. Je nicméně otázkou, zda se nemohlo jednat o reklamu na hazardní hru v rozporu se zákonem o regulaci reklamy. Taková reklama by měla obsahovat sdělení o zákazu účasti osob mladších 18 let a také zřetelné varování, že účastí na hazardní hře může vzniknout závislost,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Upozornil na to, že gestorem zákona o regulaci reklamy je ministerstvo průmyslu a kontrolu dodržování zákona vykonávají živnostenské úřady. „Co se týče podnětů od Policie ČR, jakmile ministerstvo financí tyto podněty obdrží, budeme se jimi v rámci naší gesce neprodleně zabývat,“ doplnil Weiss.

Po Babišově výzvě se u Fortuny spustila vlna nových registrací. „Hodinu po zveřejnění jeho tweetu jsme registrovali opravdu nápor nových registrací. V historii Fortuny skoro nepamatujeme takové velké množství registrací nových klientů během několika málo dní,“ uvedl Michal Hanák z Fortuny. Většina z nově registrovaných sázela podle něj na Babiše. „Byly to sumy od pěti set korun do vyšších desetitisíců,“ dodal pro CNN Prima News. Vzhledem k tomu, že předseda hnutí ANO prezidentské volby nevyhrál, nástupcem Miloše Zemana bude bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, peníze lidem propadly.

Fiala pro Blesk: Nebylo to etické 

Babiše kvůli tomu kritizoval kromě jiných místopředseda vlády a předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Mobilizace voličů... Z hlediska počtu vsazení to fungovalo, občas někdo vsadil i částky v řádu desetitisíců. K výhře to nevedlo. Vedlo to ke zhoršení finanční situace některých lidí, kteří mu věří. Pro hlasy cokoliv. Pomáhal lidem, prý. Ale kterým? Co s tím uděláte, Andreji Babiši?“ napsal v sobotu na twitteru. Vicepremiér Babiše vyzval, aby se za to lidem omluvil.

Kriticky se vyjádřil i premiér Petr Fiala (ODS) v pořadu Blesku Ptám se, pane premiére. „Nebylo to etické. Já jsem člověk, co nikdy nesází, takže se v těchto věcech do detailu nevyznám. Politik si přeci musí být vědom určité odpovědnosti. A musí si být vědom i toho, že lidé, kteří ho mají rádi (…) říct jim, že tady jsou nějaké průzkumy, já vyhraji a vy na tom vyděláte, když si na mě vsadíte, to považuji z mnoha důvodů za naprosto nesprávné. Místo aby on a hnutí ANO řeklo, tohle se nedovedlo, tak nic takového neudělali,“ uvedl v úterý v Blesku. 

Video  Ptám se, pane premiére: Celý záznam  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

V pondělí se na twitteru za Babišovu výzvu k sázce omluvil místopředseda ANO a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, který ve volbách Babiše nepodpořil. „Chápu, že vyjádření ostrakizovaného místopředsedy hnutí ANO nemá úplně tu váhu, ale musím se omluvit za výzvu předsedy hnutí, aby si na něj lidé vsadili. A omlouvám se především za to, že 1. místopředseda Karel Havlíček takto neučinil v debatě na České televizi, kde tak mohl učinit,“ napsal.

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

JaNat ( 1. února 2023 00:01 )

Za své činy je každý sám zodpovědný, věřit můžeš leda tak v Boha.

naidka ( 31. ledna 2023 16:41 )

LuCo ( 31. ledna 2023 16:33 )

Demožumpa by měla Babiše pohnat k soudu! Prý Stanjura vsadil z eráru částku, která by v případě výhry Babiše zlikvidovala celý deficit v rozpočtu a ještě by vagon peněz mohl být poslán na korupční ukrajinský fond.....

xiioma ( 31. ledna 2023 15:40 )

... jasně účelovka, může za to Kalůůůsek.

xiioma ( 31. ledna 2023 15:26 )

http­s://pb­s.tw­img.co­m/me­dia/F­nut_pT­XkAE­JepR?f­ormat­=jpg&n­ame=­4096x4­096

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa