Nově zvolený prezident Pavel už má dočasnou ochranku. Tu hradní dostane až po inauguraci

Autor: Jakub Veinlich, Pavlína Horáková - 
28. ledna 2023
20:53

Hned po zvolení prezidentem dostal Petr Pavel ochranku. Blesk Zprávám to potvrdil zdroj z Pražského hradu. V tuto chvíli je ale zatím dočasná. Pavel se totiž stane prezidentem až po inauguraci. Ta by měla být devátého března. Nyní dohlíží na budoucí hlavu státu útvar Ochranná služba Policie České republiky. Ředitel útvaru pro ochranu prezidenta České republiky Martin Baláž v Epicentru studia Blesk Zpráv ještě před 2. kolem voleb popsal, kdo se může stát bodyguardem takto střežené osoby a zda může nejvyšší ústavní činitel vůbec ochranku odmítnout.

Petr Pavel dostal po zvolení ochranku. Blesk Zprávám to potvrdil zdroj z Pražského hradu. Nyní se o nově zvoleného prezidenta stará útvar Ochranná služba Policie České republiky.

„Náš útvar začne pana Pavla chránit v den inaugurace,“ potvrdil Blesk Zprávám ředitel policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR, tedy generál Martin Baláž.

Útvar pro ochranu prezidenta byl před druhým kolem prezidentských voleb v kontaktu s týmy obou kandidátů. Ani jeden z nich před finálovou volbou ale nabídku na přidělení ochranky nevyužil.

Prezidentské volby 2023
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
18:05
27. 1. 2023

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan podpořil v druhém kole prezidentských voleb občanského kandidáta, volby podle něj budou bitva do posledního hlasu.

Odvolil také poslanec STAN Martin Exner. 

17:57
27. 1. 2023

Zájem voličů o hlasování je v Berlíně veliký. Zatímco v prvním kole se delší fronty tvořily v první hodině po otevření hlasovací místnosti, nyní se fronty nezkrátily ani po dvou hodinách, kdy se čekalo na možnost vhodit hlas do urny i 25 minut. Neobvykle vysokého zájmu si povšimli i zaměstnanci ambasády. Na recepci zastupitelského úřadu navíc stále volají lidé, zda by mohli volit, když nemají zařízen volební průkaz a ani nejsou zapsáni na zvláštním seznamu voličů. Hlasování ale v takovém případě možné není.

Velký zájem v druhém kole volby diplomatická zastoupení v Německu předpokládala. Češi v Německu mohou volit na velvyslanectví v Berlíně a na generálních konzulátech v Drážďanech, v Düsseldorfu a v Mnichově, celkem je očekáváno na 2800 voličů. To by bylo více než ve druhém kole prezidentské volby v roce 2018, kdy v Německu hlasovalo rekordních 2585 krajanů.

Čekání mohou čeští občané v Berlíně využít i jako jednu z posledních možností prohlédnout si interiér ambasády v jeho původním stavu. Budovu, kterou ve stylu brutalismu před 51 lety navrhli manželé Věra a Vladimír Machoninovi, totiž brzy čeká dlouho odkládaná rekonstrukce. Jejím cílem je výrazně snížit energetickou náročnost stavby, kterou je v zimě náročné a drahé vytápět a v létě chladit.

Prezidentské volby 2023: Česká ambasáda v Berlíně. (27. 1. 2023)
17:53
27. 1. 2023

Hlasování ve druhém kole prezidentských voleb dnes začalo také na českých zastupitelských úřadech v Paříži a Londýně. V obou městech se tvořily dlouhé fronty ještě před samotným otevřením volebních místnosti, uvedly úřady na sociálních sítích. V britské metropoli se očekává nejméně tisícovka voličů, řekl ČTK vedoucí konzulárního oddělení české ambasády v Londýně Pavel Duchoň.

V Británii se začalo volit ve 12:00 místního času, tedy o hodinu dříve než v ČR. Jako první vhodila svůj hlas do urny česká velvyslankyně v Londýně Marie Chatardová. Úřad na twitteru uvedl, že „fronta před volební místností se tvořila už s hodinovým předstihem“.

Volební místnost na zastupitelském úřadě v Londýně zůstane otevřena do 22:00 (23:00 SEČ). V sobotu mohou lidé volit od 08:00 do 12:00 (09:00 až 13:00 SEČ), řekl ČTK třetí tajemník Michal Žižlavský.

V Londýně se k letošním volbám registrovalo 1289 voličů, uvedl Duchoň. „Z ČR jsme obdrželi 216 voličských průkazů, které si voliči budou vyzvedávat přímo u nás. Dalších, dle našeho odhadu, několik stovek voličů se dostaví s voličským průkazem, který si nechali vystavit v místě trvalého bydliště v ČR,“ uvedl. Při poslední volbě prezidenta v roce 2018 podle něj vhodilo svůj hlas do urny v Londýně v druhém kole až 2260 voličů.

Prezidentské volby 2023: Češi volí na ambasádě v Londýně (13.1.2023) Prezidentské volby 2023: Češi volí na ambasádě v Londýně (13.1.2023) 2. kolo prezidentských voleb v Paříži. 2. kolo prezidentských voleb v Londýně.

„Samozřejmě od nás mají nabídku, že policie vstoupí do ochrany podle § 49 zákona o policii, kde se jedná o krátkodobou ochranu. A pokud bude zájem ze strany nově zvoleného prezidenta, tak budeme chránit do vlastně inauguračního slibu,“ řekl ve středečním Epicentru šéf hradní ochranky Baláž.

„My jsme vlastně útvar, který chrání prezidenta republiky. A máme na starosti bezpečnost prezidenta republiky,“ popsal, proč do inaugurace střeží nově zvoleného prezidenta, jenž se ale ujme úřadu až v březnu, ochranná služba Policie ČR, ne hradní útvar.

Bez ochranky jen výjimečně

Prezident má pak ochranku nepřetržitě. Ale může požádat i o krátkodobé přerušení ochrany. „Je tam institut, kdy může být přerušená vlastně krátkodobě ta ochrana z nějakého přání té hlavy státu, ale co já jsem ředitelem útvaru ochrany prezidenta, zatím to nevyužil nikdy pan prezident,“ dodal Baláž ve studiu Blesk Zpráv.

Bývalý vedoucí útvaru obecné kriminality ve Zlíně, vyjednavač, kriminalista a později také ředitel speciálního vyšetřovacího týmu Tempus Martin Baláž začal šéfovat prezidentské ochrance v listopadu 2019.

Spolu s novým prezidentem nastoupí na Hrad také jeho aparát a nová první dáma. Ta ze zákona nárok na ochranku nemá. Hradní útvar i přesto chránil dočasně donedávna bývalou první dámu Livii Klausovou, která byla také svého času českou velvyslankyní na Slovensku.

Výhrůžky Klausové

„Paní Klausová nemá ochranu, řešili jsme tam ale nějaké výhrůžky, a proto jsme se o ni nějakou dobu starali,“ uvedl Baláž v Epicentru bez dalších podrobností.

Na doživotní ochranku má ze zákona nárok po skončení mandátu každý prezident. Hradní bodyguardy tak má přidělené Václav Klaus a brzy to bude platit také pro Miloše Zemana. K tomu mají nárok také na auto s řidičem, doživotní rentu i příspěvek na provoz kanceláře. Útvar pro ochranu prezidenta České republiky čítá podle Baláže zhruba 300 lidí. Stát se ochráncem tak důležité osoby přitom není nic jednoduchého.

„Bodyguardem se může stát pouze policista, nemůže to být žádný občanský zaměstnanec nebo podobně, jak si spousta lidí myslí. Samozřejmě jsou tam psychologická vyšetření, která jsou dosti náročná, pak jsou tam samozřejmě fyzické testy a samozřejmě nějaké pohovory. Když je to ochránce řidič, tak samozřejmě učíme řidičské umění, které provádíme na různých polygonech, ale snažíme se, aby to byl opravdu policista, který to má trošku srovnané v hlavě. A nehledáme žádné Jamese Bondy,“ dodal Baláž.

Celý rozhovor s Martinem Balážem si můžete připomenout zde:

Video  Šéf hradní ochranky Baláž pro Blesk: Jak probíhá ochrana prezidenta a co čeká novou hlavu státu?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa