Nově zvolený prezident Pavel už má dočasnou ochranku. Tu hradní dostane až po inauguraci
Autor:
Jakub Veinlich, Pavlína Horáková -
28. ledna 2023
•
20:53
Sdílej:
Hned po zvolení prezidentem dostal Petr Pavel ochranku. Blesk Zprávám to potvrdil zdroj z Pražského hradu. V tuto chvíli je ale zatím dočasná. Pavel se totiž stane prezidentem až po inauguraci. Ta by měla být devátého března. Nyní dohlíží na budoucí hlavu státu útvar Ochranná služba Policie České republiky. Ředitel útvaru pro ochranu prezidenta České republiky Martin Baláž v Epicentru studia Blesk Zpráv ještě před 2. kolem voleb popsal, kdo se může stát bodyguardem takto střežené osoby a zda může nejvyšší ústavní činitel vůbec ochranku odmítnout.
Petr Pavel dostal po zvolení ochranku. Blesk Zprávám to potvrdil zdroj z Pražského hradu. Nyní se o nově zvoleného prezidenta stará útvar Ochranná služba Policie České republiky.
„Náš útvar začne pana Pavla chránit v den inaugurace,“ potvrdil Blesk Zprávám ředitel policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR, tedy generál Martin Baláž.
Útvar pro ochranu prezidenta byl před druhým kolem prezidentských voleb v kontaktu s týmy obou kandidátů. Ani jeden z nich před finálovou volbou ale nabídku na přidělení ochranky nevyužil.
Prezidentská kampaň za poslední dva týdny byla podle vicepremiéra a ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) již za hranou. Poukázal přitom na silná vyjádření, která v kampani využil předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho tým. Jurečka to dnes ČTK řekl v Rokytnici na Přerovsku, kde s manželkou odevzdal hlas v prezidentských volbách. Uvedl, že volil Petra Pavla s tím, že je to pro něj kandidát, který bude důstojně vykonávat úřad prezidenta České republiky.
„Kampaň posledních dní už byla kampaní, která za mne byla již za hranou, především ze strany Andreje Babiše a jeho týmu. Protože dávat do této kampaně tak silná vyjádření na billboardy, obvinění o tom, že někdo chce něčí smrt, že chce tady Českou republiku a české občany hnát do války, to bylo hodně za čarou,“ řekl ČTK Jurečka. Podotkl, že byl rád, že při závěrečné debatě v televizi se tyto věci již trochu korigovaly. „Když tam nakonec Andrej Babiš řekl, že vnímá, že generál Pavel chce mír a že by ho dokonce znovu jmenoval náčelníkem generálního štábu, tak pak si člověk říká, jestli to nebylo zbytečné,“ uvedl.
Předseda lidovců odmítl také slova Babiše o tom, že by byl generál ve výslužbě Petr Pavel provládním kandidátem. „Myslím, že to byla zase účelová komunikace, protože v tom případě by mohlo platit, že Andrej Babiš je kandidát KSČM. Myslím, že bylo zjevné, že jsme za část vládní koalice, tedy koalice Spolu, doporučili našim příznivcům tři občanské kandidáty. To jsme řekli dlouho dopředu a u žádného z nich neplatilo, že by to byl vládní kandidát,“ podotkl Jurečka.
18:28
27. 1. 2023
Prezidentské volby v tzv. vyloučených lokalitách v Ústí nad Labem provází i ve druhém kole velký zájem. Za hodinu a půl od otevření volebních místností odvolilo například v jednom z okrsků v Mojžíři, kde bývá účast nízká, 12 procent voličů. ČTK to řekl zapisovatel Michal Vrbíček. Před pěti lety tam dorazilo ve druhém kole prezidentské volby za oba volební dny 19,98 procenta voličů. V Ústeckém kraji byla k 16:00 průměrná volební účast 19 procent, řekla ČTK mluvčí hejtmanství Magdalena Fraňková. Policie žádné problémy v souvislosti s volbami nezaznamenala.
Vyloučenou lokalitou může být jak celá čtvrť, tak třeba i jen jedna ulice či dům, kde se koncentrují sociální problémy. Takové místo většina obyvatel často vnímá jako problematické. Ve vyloučené lokalitě mnohdy žije skupina obyvatel s omezeným přístupem ke vzdělání či zaměstnání. Navíc bývají tito lidé často zatíženi exekucemi. Volební účast v těchto místech je obvykle nižší, než je republikový průměr.
„Účast je vysoká i v našem okrsku, dveře se v podstatě takříkajíc netrhnou,“ uvedl zapisovatel v okrsku Mojžíř, podle kterého voliči přicházeli už od 14:00. Chodí podle něj i hodně lidí, kteří volí poprvé. Dodal, že přicházejí rovněž voliči, kteří nemají trvalé bydliště v Ústí nad Labem, a také tací, kteří se ptají, zda mohou volit dvakrát.
18:14
27. 1. 2023
Na uklidnění společnosti rozjitřené kampaní před prezidentskými volbami bude mít vliv nejen to, kdo volby vyhraje, ale také s jak rozhodným náskokem, řekl dnes ČTK předseda Senátu Miloš Vystrčil při hlasování v Telči na Jihlavsku. Počítá s vysokou volební účastí. Volební místnosti se otevřely dnes ve 14:00, lidé vybírají mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem (ANO).
„Pokud by vítězství bylo hodně těsné, atmosféra bude určitě vyhrocenější, než kdyby výhra jednoho z kandidátů byla poměrně jasná. Potom to bude záležet na chování jak toho, kdo vyhrál, tak toho, kdo prohrál. Pokud by se oba drželi toho, co slibovali a k čemu vyzývali voliče v poslední debatě, kterou měli, tak potom si myslím, že je naděje, že by se situace zase mohla zklidnit, že by mohla nastoupit do normálního života,“ řekl Vystrčil.
Volby hlavy státu jsou podle něho sice důležitou věcí ve společnosti, lidé by ale neměli její vážnosti příliš propadat. Připomněl, že je dnes Mezinárodní den obětí holokaustu. „To, že my máme nějaké problémy s tím, jestli bude v demokratické a svobodné zemi ten či onen prezident, tak v porovnání s lidskými životy a vyhlazením nějaké rasy to je velmi dobrá situace. Možná, kdybychom si toto více uvědomili, nebyla by ta kampaň tak vyhrocená,“ řekl Vystrčil. V prvním kole prezidentských voleb v kandidatuře podporoval senátora Pavla Fischera.
„Samozřejmě od nás mají nabídku, že policie vstoupí do ochrany podle § 49 zákona o policii, kde se jedná o krátkodobou ochranu. A pokud bude zájem ze strany nově zvoleného prezidenta, tak budeme chránit do vlastně inauguračního slibu,“ řekl ve středečním Epicentru šéf hradní ochranky Baláž.
„My jsme vlastně útvar, který chrání prezidenta republiky. A máme na starosti bezpečnost prezidenta republiky,“ popsal, proč do inaugurace střeží nově zvoleného prezidenta, jenž se ale ujme úřadu až v březnu, ochranná služba Policie ČR, ne hradní útvar.
Bez ochranky jen výjimečně
Prezident má pak ochranku nepřetržitě. Ale může požádat i o krátkodobé přerušení ochrany. „Je tam institut, kdy může být přerušená vlastně krátkodobě ta ochrana z nějakého přání té hlavy státu, ale co já jsem ředitelem útvaru ochrany prezidenta, zatím to nevyužil nikdy pan prezident,“ dodal Baláž ve studiu Blesk Zpráv.
Bývalý vedoucí útvaru obecné kriminality ve Zlíně, vyjednavač, kriminalista a později také ředitel speciálního vyšetřovacího týmu Tempus Martin Baláž začal šéfovat prezidentské ochrance v listopadu 2019.
Spolu s novým prezidentem nastoupí na Hrad také jeho aparát a nová první dáma. Ta ze zákona nárok na ochranku nemá. Hradní útvar i přesto chránil dočasně donedávna bývalou první dámu Livii Klausovou, která byla také svého času českou velvyslankyní na Slovensku.
Výhrůžky Klausové
„Paní Klausová nemá ochranu, řešili jsme tam ale nějaké výhrůžky, a proto jsme se o ni nějakou dobu starali,“ uvedl Baláž v Epicentru bez dalších podrobností.
Na doživotní ochranku má ze zákona nárok po skončení mandátu každý prezident. Hradní bodyguardy tak má přidělené Václav Klaus a brzy to bude platit také pro Miloše Zemana. K tomu mají nárok také na auto s řidičem, doživotní rentu i příspěvek na provoz kanceláře. Útvar pro ochranu prezidenta České republiky čítá podle Baláže zhruba 300 lidí. Stát se ochráncem tak důležité osoby přitom není nic jednoduchého.
„Bodyguardem se může stát pouze policista, nemůže to být žádný občanský zaměstnanec nebo podobně, jak si spousta lidí myslí. Samozřejmě jsou tam psychologická vyšetření, která jsou dosti náročná, pak jsou tam samozřejmě fyzické testy a samozřejmě nějaké pohovory. Když je to ochránce řidič, tak samozřejmě učíme řidičské umění, které provádíme na různých polygonech, ale snažíme se, aby to byl opravdu policista, který to má trošku srovnané v hlavě. A nehledáme žádné Jamese Bondy,“ dodal Baláž.
Celý rozhovor s Martinem Balážem si můžete připomenout zde:
Video Šéf hradní ochranky Baláž pro Blesk: Jak probíhá ochrana prezidenta a co čeká novou hlavu státu? - Pavlína Horáková
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.