Nově zvolený prezident Pavel už má dočasnou ochranku. Tu hradní dostane až po inauguraci

Autor: Jakub Veinlich, Pavlína Horáková - 
28. ledna 2023
20:53

Hned po zvolení prezidentem dostal Petr Pavel ochranku. Blesk Zprávám to potvrdil zdroj z Pražského hradu. V tuto chvíli je ale zatím dočasná. Pavel se totiž stane prezidentem až po inauguraci. Ta by měla být devátého března. Nyní dohlíží na budoucí hlavu státu útvar Ochranná služba Policie České republiky. Ředitel útvaru pro ochranu prezidenta České republiky Martin Baláž v Epicentru studia Blesk Zpráv ještě před 2. kolem voleb popsal, kdo se může stát bodyguardem takto střežené osoby a zda může nejvyšší ústavní činitel vůbec ochranku odmítnout.

Petr Pavel dostal po zvolení ochranku. Blesk Zprávám to potvrdil zdroj z Pražského hradu. Nyní se o nově zvoleného prezidenta stará útvar Ochranná služba Policie České republiky.

„Náš útvar začne pana Pavla chránit v den inaugurace,“ potvrdil Blesk Zprávám ředitel policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR, tedy generál Martin Baláž.

Útvar pro ochranu prezidenta byl před druhým kolem prezidentských voleb v kontaktu s týmy obou kandidátů. Ani jeden z nich před finálovou volbou ale nabídku na přidělení ochranky nevyužil.

Prezidentské volby 2023
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
10:28
24. 1. 2023

Kandidát na prezidenta Petr Pavel kvůli pokračující nemoci zrušil dnešní setkání s voliči v Příbrami. ČTK to sdělila jeho mluvčí Eva Hromádková. Středeční program včetně akce na pražském Staroměstském náměstí podle ní i nadále platí. Pavel se s nemocí potýká od neděle. Uvedl, že před večerní debatou s protikandidátem Andrejem Babišem (ANO) v České televizi měl horečku.

Pavel se v neděli zúčastnil bohoslužby za vlast v katedrále sv. Víta a večerní diskuse v ČT. V ní byla na jeho hlase znát zdravotní indispozice. Na twitteru posléze napsal, že měl horečku a musel si vzít před debatou léky. Nešel proto na večerní koncert podporovatelů v pražském Lucerna Music Baru. Následně zrušil celý pondělní program, kdy měl jet za voliči do Kolína nebo se střetnout s Babišem na serveru Novinky.cz. Aktivní zůstal na sociálních sítích.

10:21
24. 1. 2023

Probíhající prezidentská kampaň je bohatá na silácká prohlášení, zkratky i polopravdy. Andrej Babiš (68, ANO) a Petr Pavel (61) se osočují z různých neduhů. Které z nich jsou na místě? A kdo střílí ostrými při klidu zbraní? To na základě duelu v České televizi rozebral Blesk.

„Vy jste tady použil slovo, že těm našim lidem chcete pomáhat. Vy jste jim pomáhal tím, že jste jim rozdával cukrátka a zadlužil jste tuhle zemi nejvíc v její historii,“ vmetl expremiérovi Pavel. Babiš se ale bránil, že dal více peněz důchodcům, hasičům či policistům a také snížil daně. A zopakoval, že Česko je šestá nejméně zadlužená země v Unii. 

„Dluh koncem roku 2021 byl nižší, než když jsem se stal ministrem financí v roce 2014,“ dodal. Jenže Česko je podle dat Národního kontrolního úřadu z roku 2021 nejrychleji se zadlužující zemí v Unii. A také státní dluh roku 2021 (2,466 bilionu Kč) byl výrazně vyšší než v roce 2014 (1,664 bilionu Kč). Tvrzení, že Babiš, potažmo jeho vláda, Česko zadlužili, proto lze vnímat jako pravdivé bez ohledu na okolnosti (pandemie koronaviru).

„Když tedy použiju terminologii pana poslance Babiše, že jsem já vládním kandidátem, tak on je kandidátem Hradu a Miloše Zemana,“ řekl Pavel v reakci na tvrzení, že on je kandidátem vlády. Jak to tedy je? Dosluhující prezident Zeman opravdu několikrát řekl, že podporuje Babiše, že ho bude volit a že pro něho je přijatelnější hlavou státu, protože je politicky zkušený. Hrad se ale do jeho kampaně nevkládá jinak než slovně, expremiér navíc podal kandidaturu díky podpisům 56 poslanců hnutí ANO. Maximálně lze říci, že je Babiš preferovaným kandidátem Hradu, tam ale vše končí. Další informace zjistíte tady

10:06
24. 1. 2023

Nezisková organizace Girasole Hustopeče, která pečuje o nemocné a umírající pacienty, vrátila Agrofertu dar ve výši 300 000 korun. 

„Bohužel ve stínu událostí posledních dní se domníváme, že přijetím tohoto daru bychom se stali součástí něčeho, čeho v žádném případě součástí být nechceme. Činnost této nadace byla přímo spojena se současnou předvolební kampaní a s osobou jednoho z kandidátů, který poskytování darů a podpory své nadace využívá v předvolební rétorice. Velmi tímto děkujeme Nadaci Agrofert za velkorysý dar, který ale dnešním dnem vracíme zpět na její účet,“ uvedl domácí hospic na svém Facebooku. 

„Samozřejmě od nás mají nabídku, že policie vstoupí do ochrany podle § 49 zákona o policii, kde se jedná o krátkodobou ochranu. A pokud bude zájem ze strany nově zvoleného prezidenta, tak budeme chránit do vlastně inauguračního slibu,“ řekl ve středečním Epicentru šéf hradní ochranky Baláž.

„My jsme vlastně útvar, který chrání prezidenta republiky. A máme na starosti bezpečnost prezidenta republiky,“ popsal, proč do inaugurace střeží nově zvoleného prezidenta, jenž se ale ujme úřadu až v březnu, ochranná služba Policie ČR, ne hradní útvar.

Bez ochranky jen výjimečně

Prezident má pak ochranku nepřetržitě. Ale může požádat i o krátkodobé přerušení ochrany. „Je tam institut, kdy může být přerušená vlastně krátkodobě ta ochrana z nějakého přání té hlavy státu, ale co já jsem ředitelem útvaru ochrany prezidenta, zatím to nevyužil nikdy pan prezident,“ dodal Baláž ve studiu Blesk Zpráv.

Bývalý vedoucí útvaru obecné kriminality ve Zlíně, vyjednavač, kriminalista a později také ředitel speciálního vyšetřovacího týmu Tempus Martin Baláž začal šéfovat prezidentské ochrance v listopadu 2019.

Spolu s novým prezidentem nastoupí na Hrad také jeho aparát a nová první dáma. Ta ze zákona nárok na ochranku nemá. Hradní útvar i přesto chránil dočasně donedávna bývalou první dámu Livii Klausovou, která byla také svého času českou velvyslankyní na Slovensku.

Výhrůžky Klausové

„Paní Klausová nemá ochranu, řešili jsme tam ale nějaké výhrůžky, a proto jsme se o ni nějakou dobu starali,“ uvedl Baláž v Epicentru bez dalších podrobností.

Na doživotní ochranku má ze zákona nárok po skončení mandátu každý prezident. Hradní bodyguardy tak má přidělené Václav Klaus a brzy to bude platit také pro Miloše Zemana. K tomu mají nárok také na auto s řidičem, doživotní rentu i příspěvek na provoz kanceláře. Útvar pro ochranu prezidenta České republiky čítá podle Baláže zhruba 300 lidí. Stát se ochráncem tak důležité osoby přitom není nic jednoduchého.

„Bodyguardem se může stát pouze policista, nemůže to být žádný občanský zaměstnanec nebo podobně, jak si spousta lidí myslí. Samozřejmě jsou tam psychologická vyšetření, která jsou dosti náročná, pak jsou tam samozřejmě fyzické testy a samozřejmě nějaké pohovory. Když je to ochránce řidič, tak samozřejmě učíme řidičské umění, které provádíme na různých polygonech, ale snažíme se, aby to byl opravdu policista, který to má trošku srovnané v hlavě. A nehledáme žádné Jamese Bondy,“ dodal Baláž.

Celý rozhovor s Martinem Balážem si můžete připomenout zde:

Video  Šéf hradní ochranky Baláž pro Blesk: Jak probíhá ochrana prezidenta a co čeká novou hlavu státu?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa