Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Nerudová a Fischer volili Pavla a burcují: Každý hlas rozhodne. A obuli se do Babišovy kampaně

 • Autor: ČTK - 
  Aktualizováno -
  27. 1. 2023
  17:21
  27. 1. 2023
  15:09

  Výhru Petra Pavla nad Andrejem Babišem očekává ve druhém kole prezidentských voleb neúspěšná kandidátka na prezidentský post Danuše Nerudová, která dnes odevzdala hlas v sále Hospůdky u Anděla v Kuřimi-Podlesí. Na dotaz ČTK odpověděla, že tipuje výsledek 55 ku 45 procentům ve prospěch Pavla. Nerudová doufá v minimálně stejně vysokou volební účast jako v prvním kole před dvěma týdny, na druhou stranu podle ní mohla agresivní kampaň část lidí odradit. Pavla podpořil i další neúspěšný kandidát z prvního kola, senátor Pavel Fischer.

 • 1.Danuše Nerudová

  Volební účast v prvním kole byla 68,24 procenta. Nerudová skončila třetí za Pavlem a Babišem. Veřejně pak podpořila Pavla, kterému pomáhala s kampaní. „Doufám, že Petr Pavel dostane více než 50 procent hlasů, můj odhad je 55 versus 45 procent. Pevně doufám, že si zvolíme prezidenta, který nás bude dobře reprezentovat a který bude skutečně pro všechny občany této země a bude konat v dobru všech, nikoliv pro dobro svoje,“ uvedla Nerudová.

  Očekává minimálně stejnou účast jako v prvním kole voleb. Zda ale Pavel dostane na jižní Moravě a v rodišti Nerudové v Brně větší podporu, nechtěla odhadovat. „Kampaň byla velmi agresivní a mohlo se stát, že některé voliče odradila, aby k volbám nešli a zůstali doma,“ řekla Nerudová. V sobotu plánuje být v Praze a vystupovat v médiích. „Samozřejmě že je naplánováno, že se potkáme i s panem Pavlem,“ dodala Nerudová.

 • 2.Pavel Fischer

  Senátor a neúspěšný prezidentský kandidát z prvního kola Pavel Fischer (Nezávislý) dnes podle očekávání hlasoval pro bývalého vysokého armádního představitele Petra Pavla. „Já jsem rád, že máme volby, že máme svobodné volby, že si máme možnost vybrat, a já jsem měl jasno, můj hlas šel pro Petra Pavla,“ řekl Fischer. Zároveň vyzval voliče, aby šli k volbám. „On se totiž každý hlas počítá,“ řekl.

  V druhém kole podpořil Pavla, se kterým jezdil do regionů a účastnil se velkých mítinků včetně čtvrtečního na pražském Staroměstském náměstí. „Viděl jsem, že lidé mají na jednu stranu obrovskou naději, že by volby mohly být opravdu rozhodnutím pro budoucnost ČR naprosto zásadním. Na druhou stranu jsem viděl rostoucí nervozitu, plakáty, kde se vyhrožovalo válkou,“ řekl Fischer.

  V kampani se podle něj zejména Andrej Babiš se svými podporovateli dostávali „za hranu“ toho, co je ve volbách běžné. „To znamená, používali ty nejtěžší prostředky k tomu, aby mobilizovali, a to negativním způsobem. Myslím si, že to nebyl dobrý příklad politické kultury tak, jak já si ji představuji,“ řekl Fischer. Kampaň podle něj měla „našlehat“ emoce. „Když se to přežene, tak mohou (emoce) směřovat k hysterii nebo obavám občanů. Za mě to nebylo v pořádku a mám za to, že na tom mají podíl oba tábory, ale zejména tábor A,“ řekl.

  Oba kandidáti budou mít v případě vítězství podle Fischera jinou legitimitu než současná vláda. Zatímco Babiše podporuje opoziční poslanecký klub ANO, tak Pavla zase desetitisíce občanů, kteří se podepsali pod jeho kandidaturu. „Vláda tak v osobě prezidenta bude mít v obou případech aktéra, který s ní nebude vždy souhlasit. A tak je to v pořádku,“ dodal Fischer.

  Volební místnosti se otevřely pro občany dnes ve 14:00 a přístupné budou do 22:00. Po noční přestávce ještě mohou lidé odevzdat hlas v sobotu od 8:00 do 14:00.

  Vítězem prvního kola před dvěma týdny byl Pavel, který s podporou 35,4 procenta získal 1,98 milionu hlasů. Druhého Babiše s podporu 34,99 procenta předstihl zhruba o 23 000 hlasů, což byl nejtěsnější výsledek v historii přímých prezidentských voleb. Nerudovou volilo přes 777 000 občanů.

  21:18
  29. 1. 2023

  Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

  20:57
  29. 1. 2023

  Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

  20:51
  29. 1. 2023

  Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

  Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

  Kompletní online

  Video  CELÝ ZÁZNAM souboje titánů v Blesku: Pavel a Babiš o drsné kampani, talismanech i diplomacii  - Blesk TV a Mall TV
  Video se připravuje ...

karmazdarma ( 28. ledna 2023 08:22 )

Gola sada: Omyl soudruhu, já tam nechtěl ani jednoho. Máš mylné info.

karmazdarma ( 27. ledna 2023 17:27 )

Mladá a krásná se pěkně zabořila do rektu Soudruha Generála,v prvním kole na něj kydala hnůj a najednou je až po uši zabořená v jeho řiti. Asi očekává to místo účetní.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa