Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Babiš označil za favorita Pavla. Politolog: Působil rezignovaně a snaží se zasypat příkopy

Autor: ČTK - 
27. ledna 2023
07:42

Televizní debatu Andreje Babiše (ANO) a Petra Pavla v televizi Nova neprovázely výraznější střety obou prezidentských kandidátů. Předseda hnutí ANO působil podle politologa Lubomíra Kopečka rezignovaně a zřejmě počítá s minimální šancí na vítězství. Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu uvedl, že oběma politikům nezbylo vzhledem k vyhrocené společenské atmosféře nic jiného než k poslední televizní diskusi před druhým kolem přistoupit mírumilovnějším způsobem.

Výkon expremiéra a lídra opozičního ANO v dnešní debatě podle Kopečka působil, jako by Babiš počítal s minimální šancí na vítězství.

„Ve chvíli, kdy několikrát o svém protikandidátovi řeknete, že s ním souhlasíte, což jde úplně proti tomu, co dělal (Babiš) posledních 14 dní, a označíte ho za favorita voleb, tak to už opravdu nepůsobí dojmem, že vážně uvažujete nad tím, že v těch volbách vyhrajete,“ řekl ČTK politolog působící na Masarykově univerzitě v Brně a v Národním institutu SYRI.

Babiš v debatě na Nově působil podle Kopečka rezignovaně. Podle politologa se už asi připravuje na spolupráci s novou hlavou státu. „Snaží se zasypat příkopy, protože je šéf největší opoziční strany a s novým prezidentem bude muset vycházet,“ uvedl Kopeček.

Politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu připomněl, že dnešní televizní debatě předcházela velká rozjitřenost nálad, útoky a události, které byly daleko za hranou.

Oběma kandidátům proto podle něj asi nezbylo nic jiného než k poslední diskusi přistoupit konstruktivnějším a mírumilovnějším způsobem. Vliv podle něj mělo i naladění dramaturgie, které se snažilo hledat spíš shody mezi oběma kandidáty. „Možná i únava tam sehrála svoji roli,“ podotkl politolog.

Debata podle Mrklase už nemohla změnit obraz expremiéra Babiše, který se dlouhodobě nijak zásadně nemění. Pokud by chtěl držet jinou tvář po celou kampaň, neodpovídalo by to jeho naturelu a nepomáhalo by mu to u jeho tradičních ani radikálnějších voličů.

Mrklas se domnívá, že Babišovi se tvrdými útoky nepodařilo demobilizovat Pavlovy voliče. „Výsledek ale bude i tak těsný,“ odhadl politolog.

Pavel v prvním kole voleb hlavy státu před necelými dvěma týdny těsně zvítězil. Bývalý představitel české armády a NATO dostal získal 35,4 procenta voličů. Druhý postupující, expremiér Babiš, 34,99 procenta.

Ke druhému kolu volby hlavy státu voliči půjdou v pátek a v sobotu. Dnešní duel byl předposlední debatou kandidátů, kteří postoupili do druhého kola prezidentské volby. V pátek se těsně před otevřením volebních místností Babiš a Pavel zúčastní diskuse v Českém rozhlase.

Video  CELÝ ZÁZNAM souboje titánů v Blesku: Pavel a Babiš o drsné kampani, talismanech i diplomacii  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

Martin Koutný ( 27. ledna 2023 12:46 )

No neke. Ještě nedávno se kasal, že ho volí většina národa 🤡

Jaryn19 ( 27. ledna 2023 09:48 )

Jak nám Babiš lže – meziroční inflace Maďarsko 24,5 %. Polsko 16,6% a Česko 15,8%.
Maďarsko -základní úroková sazba 13%.....Polsko základní úroková sazba 6,75%, u nás 7%

Protože kampaň Babiše je založená hlavně na lžích a je cílena na lidi, kteří se neorientují v ekonomických otázkách

jdi-se-bodnout ( 27. ledna 2023 09:27 )

Pokud soudruh estébák Babiš nezíská prezidentskou imunitu, bude mít za své zlodějiny velký problém.

jasnavolba ( 27. ledna 2023 08:53 )

co jiného očekávat od skorumpovaných dobře zaplacených poli­tolo­gu,no­viná­řu,re­dakto­ru televizí než anti Babiž lži,špinávé učelovky,zákeřnost která trvá 8let! proto už ted se chechtáme voličum komunistického gener vycvičného moskvou KGB k přetvářsce,ledové masce ale co je pod ní nám řekl jeho nadřízený Hynek Blaško Štrasburk kdyby my sekali ruku nevolil bych ho je arogan­tní,ne­obli­bený mezi vojáky umí se dobře přetvařovat!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa