Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

Poslední televizní duel: Pavlovo důležité prohlášení, Babiš se čílil kvůli válce

 • Autor: simao,ČTK - 
  Aktualizováno -
  26. 1. 2023
  21:57
  26. 1. 2023
  19:52

  Andrej Babiš a Petr Pavel se ve čtvrtek večer vydali do své poslední televizní debaty před 2. kolem voleb – a to na TV Nova. Pavel při příchodu požádal o to, zda by mohl pronést krátké prohlášení. Týkalo se poplašné zprávy o tom, že zemřel. Poznamenal, že toho nechutného už v kampani bylo hodně, Babiš zprávu odsoudil také. Neshodli se v názoru na náčelníka generálního štábu Karla Řehku či při otázce, co by řekli svým synům, kteří by se chtěli vydat do války bránit naše spojence. Babiš si stěžoval na další strašení válkou, Pavel glosoval, že „chlap dělá to, co je správný“. Jaké další zajímavé momenty debata na Nově přinesla a proč by Babiš „rád a zdarma“ chtěl radit Petrovi Fialovi (ODS)?

 • 1.Pavlovo prohlášení kvůli poplašné zprávě

  Kandidát na prezidenta Petr Pavel uvedl při příchodu na TV Nova, že chce požádat moderátora dnešní debaty na Nově Reye Korantenga o možnost pronést krátké prohlášení.

  Pavlův protikandidát, bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že po zvolení nového prezidenta zavládne klid. Při příjezdu odsoudil agresivní chování na mítincích i falešné zprávy o Pavlově úmrtí.

  A právě toho se týkalo Pavlovo prohlášení. „Já jsem se dnes ráno cestou do Prahy dozvěděl, že už vlastně nežiju a vzápětí na to jsem dostal informaci, že nám někdo, nebo spíš skupina velice umně zkopírovala naší webovou stránku a umístila na ní zprávu o mém náhlém úmrtí. Krátce na to jsem se dozvěděl, že jsem se probral z klinické smrti a v průběhu dopoledne nám ještě web napadli hackeři většinou z adres v Rusku,“ uvedl Pavel.

  „Uvědomil jsem si, že toho nechutného v téhle kampani už bylo hodně,“ poznamenal Pavel. „My jsme si s panem předsedou v předchozích debatách jeden druhému dokázali, že se umíme konfrontovat, že umíme být tvrdí a já si myslím, že už to stačilo a že bychom také mohli našim divákům a voličům ukázat, že se umíme normálně bavit,“ dodal Pavel.

  „Já samozřejmě jsem toto hned odsoudil a opakovaně jsem vyzýval i mé podporovatele, aby nechodili na mítinky pana Pavla a co je nejdůležitější, aby po vyhlášení vítěze v sobotu bez ohledu na to, kdo to bude - pan Pavel je favorit - aby zkrátka toto nepokračoval,“ navázal na Pavla Babiš. „Vyzývám znovu všechny, aby nějakým způsobem přestali s těmito útoky. Je to skutečně velice nepříjemné i pro mně a pro moji rodinu a chápu pana Pavla a toto prohlášení,“ doplnil Babiš.

  „Rozhodně nezodpovídám za všechny své příznivce a nikdo z mého týmu a už vůbec ne já ani slůvkem nenaznačil, že by to mělo pocházet z tábora mého oponenta. Já musím říct, že vůbec nechápu, kdo by za tím mohl stát, protože je to naprosto nelogické, připadá mi to jako velice hloupý žert, ale bohužel spadající do velice vypjaté situace. Zatím má to v ruku policie, uvidíme k jakému závěru dospěje, já rozhodně nikoho neobviňuju,“ uvedl dále Pavel.

  „Já si myslím, že ten, kdo to poslal, musí být strašný hlupák, protože dobře věděl, že pan Pavel bude dneska večer na Nově,“ poznamenal Babiš. 

 • 2.Promluvili o minulosti

  „Pokud bych se stal prezidentem, všechny příjmy pošlu znovu samoživitelkám,“ uvedl na Nově Babiš. S Pavlem mluvili i o své komunistické minulosti.

  „Žádný lukrativní post za minulé doby jsem neměl, byl jsem pracovník zahraničního obchodu a tuto funkci dnes vykonávají lidé z CzechTrade nebo CzechInvest na velvyslanectvích,“ podotkl Babiš, který se opakovaně brání tomu, že nebyl agentem StB.

  Babiš odmítl, že by byla výsada za komunistického Československa vůbec vycestovat. „Já s vámi nesouhlasím, protože já jsem studoval Vysokou školu ekonomickou fakultu obchodní - směr zahraniční obchod a všichni, kteří skončili, a byli nás deseti tisíce, jsme šli pracovat do Podniku zahraničního obchodu a tehdy bylo celkem těžké se dostat na vysokou školu. Já s tím nesouhlasím,“ dodal.

  „Shodnu se s Andrejem Babišem v tom, že ani moje posty před listopadem 89 nebyly nijak lukrativní. Já jsem byl 5 let velitelem čety a roty u výsadkářů, což nebyla žádná lukrativní pozice a ten poslední rok jsem byl studentem,“ uvedl Pavel, který za minulého režimu nastoupil do kurzu vojenského zpravodajství a od Babiše proto i během kampaně několikrát schytal, že ho cvičili na rozvědčíka.

  Petr Pavel a Andrej Babiš v duelu před 2. kolem na Nově (26.1.2023) Petr Pavel a Andrej Babiš v duelu před 2. kolem na Nově (26.1.2023) | Reprofoto TV Nova

 • 3.Jmenovali by trestně stíhaného ministra?

  Babiš během debaty na Nově čelil dotazu, zda by jmenoval trestně stíhaného ministra, pokud by ho navrhl premiér. „Pokud by byl trestně stíhaný za politickou činnost, tak určitě ne a pokud by byl účelově trestně stíhaný, jako já, tak bych se snažil nejdřív s tím případem obeznámit,“ uvedl Babiš. „Já jsem se stal politikem v listopadu 2013 a tady si někdo vymyslel příběh Čapího hnízda z roku 2007,“ postěžoval si Babiš.

  „Já bych určitě nejmenoval nikoho z hlediska korupčního jednání a z hlediska zneužívání politické funkce,“ dodal Babiš.

  „Já bych postupoval v souladu se zákonem, protože zákon neříká, že někdo, kdo je trestně stíhán, by nemohl být ministrem. Takže je to opravdu na individuálním posouzení, ale hlavně na zodpovědnosti premiéra, jestli si to chce ustát, takovou volbu. A pokud by ten člověk byl předmětem trestního stíhání, pak samozřejmě by bylo dobré s premiérem probrat, jaká rizika jsou s tím spojena. Nejenom rizika vnitřní, ale i mezinárodně reputační. A pokud by premiér trval na tom, že si za toho člověka ručí, pak by asi prezident neměl stát v cestě zákonu,“ reagoval na ten samý dotaz Pavel. „Ono je velice těžké dělat soudce a to i z pozice prezidenta. Vidíme to dnes sami na Miloši Zemanovi,“ doplnil Pavel.

  „Žijeme v demokratické zemi, kde rozhodují voliči. A prezident by měl být především strážcem ústavnosti. V okamžiku, kdy někdo vyhraje volby, je schopen sestavit funkční vládu a získat pro ni podporu ve Sněmovně, tak prezident nemůže koukat na své osobní sympatie, nebo antipatie, ale měl by respektovat vůli lidí,“ reagoval Pavel na dotaz, zda by coby prezident pověřil Babiše sestavením vlády, kdyby ANO vyhrálo další volby.

  Andrej Babiš v duelu před 2. kolem na Nově (26.1.2023) Andrej Babiš v duelu před 2. kolem na Nově (26.1.2023) | Reprofoto TV Nova

 • 4.Pavel bránil náčelníka generálního štábu

  „Já kdyby jsem se stal prezidentem, tak bych okamžitě zavolal paní Černochovou, ministryni obrany, která strašně fandí panu Pavlovi a řekl bych jí: prosím vás, okamžitě vyměňte náčelníka generálního štábu Řehku, který mluví o mobilizaci, který mluví o válce velkého rozsahu, nech už mlčí. Já bych navrhnul pana Pavla za NGŠ, protože on říká, že nechce válku. Já říkám, chci mír,“ uvedl Babiš na Nově.

  „Pan Řehka nás zase včera stresoval s válkou, s mobilizací a předtím v listopadu mluvil o válce velkého rozsahu, on nepřímo říká, že se musíme připravovat na třetí světovou válku. A proč to říká, proč stresuje ty naše matky, ty naše ženy?“ divil se Babiš. 

  Náčelník generálního štábu Karel Řehka v rozhovoru pro ČTK uvedl, že pokud by došlo k válce mezi NATO a Ruskem, profesionální armáda ČR by na plnění úkolů nestačila a musela by přistoupit minimálně k výběrové mobilizaci. „Velká lekce z Ukrajiny je, nespoléhejme na to, že za nás někdo něco udělá. My v první řadě musíme být odhodlaní a připravení,“ říkal také Řehka.

  Pavel se zastal Řehky: Profesionál každým coulem

  Pavel se generála Řehky zastal. „Je to profesionál každým coulem, respektovaný nejenom armádou, ale i naprostou většinou politiků a to i v zahraničí, je to člověk s bohatými bojovými zkušenostmi, který moc dobře ví, co je válka a moc dobře ví, že jí nechce, ale zároveň se nechová jako pštros. Vojáci to dělat nemohou. Vojáci jsou tady od toho, aby vyhodnocovali rizika a připravovali se na jejich eliminaci. Vojáci nemohou žít v naději a iluzi, že se nic nestane, vojáci se musí připravovat na nejhorší možný scénář. A k těm možným scénářům připravují také opatření,“ vysvětloval Pavel.

  Řehkova slova jsou konzistentní s tím, co říkají naši spojenci v NATO, dodal Pavel. „Samozřejmě nech se vojáci připravujou, ale proboha, nech to neříká lidem, nech nestraší ty naše ženy, nech nestraší ty naše děti, nech mlčí, nech se připravujou, tomu rozumím,“ kontroval Babiš s tím ,že je zodpovědností světových lídrů, aby zabránili další globální válce, ke které dojít nesmí.

  „Ani obyvatelstvu se nedá předsunovat to, že žijeme v růžovém světě, že se nic neděje. O to horší bude procitnutí, až se něco stane. Občané by měli dostávat informace takové jaké jsou - ne je strašit, ale také jim nemalovat vzdušné zámky, protože to je opravdu velice škodlivé,“ míní Pavel a dodal: „Nejlepší garancí míru není ani tak žádný mírový summit, jako fungující NATO.“

  Petr Pavel v duelu před 2. kolem na Nově (26.1.2023) Petr Pavel v duelu před 2. kolem na Nově (26.1.2023) | Reprofoto TV Nova

 • 5.O synech a válce

  Moderátor DV TV Martin Veselovský se přes TV Nova ptal kandidátů, co by řekli svému synovi, kdyby se rozhodl jít jako voják se zbraní v ruce bránit jednoho z našich spojenců.

  „Zase ta válka. Proč to říká? Co to znamená? To je třetí světová válka? Co bych řekl mému synovi? Samozřejmě bych ho přemlouval... to je zase ta hypotetická situace. Tady vlastně zase pan novinář mluví o 3. světové válce, protože když je to spojenec a někdo nás napadne, tak je to Rusko. Já samozřejmě bych to synovi vymlouval a neumím si to představit, takovou situaci. Tak bych tam šel sám, ale je to totální blbost a je to zase strašení lidí,“ uvedl Babiš.

  „Já když jsem šel v roce 92 do války, tak jsem to tátovi oznámil a můj táta samozřejmě měl obavy a kladl mi na srdce, abych na sebe dával pozor, ale byl na mně hrdej. Pokud by takováhle situace nastala a my bychom museli v rámci solidarity a společné obrany pomoci někomu z našich spojenců a můj syn by tam šel, měl bych stejné obavy, ale byl bych na něj hrdej, protože chlap dělá to, co je správný,“ uvedl Pavel.

  Babiš podotkl, že je Pavel profesionální voják a „pokud nedej bože bysme byli ve válce, šla by armáda a samozřejmě zálohy“. „Můj syn studuje v zahraničí vysokou školu a neumím si představit, proč tady zase děsí naše ženy a naše matky,“ dodal Babiš.

 • 6.Vláda nemá ráda důchodce, tvrdí Babiš

  „Tato vláda nemá ráda důchodce, vzali jim tu slevu, co my jsme prosadili a teďka jsem četl v dnešních novinách, že vlastně chtějí zmrazit možnost jít do předčasného důchodu. Tato vláda má hlavní problém v tom, že neříká pravdu lidem,“ kritizoval na Nově Babiš vládu Petra Fialy (ODS). U důchodů vidí problém v tom, že valorizace je v procentech a ti, kteří mají vysoké důchody, mají i vyšší navýšení.

  „To, co potřebujeme, je opravdu důkladná důchodová reforma (...) a to, co bych se snažil, aby skutečně vláda co nejdříve přišla s komplexním návrhem důchodové reformy, která bohužel už se měla uskutečnit před nějakými 10 lety a za celou tu dobu nenašly vlády, které tu byly, odvahu ji realizovat. Protože to okno, které jsme tehdy měli, už nám teď trochu uteklo a reformu budeme muset udělat tak jako tak, akorát bude víc bolet,“ poznamenal Pavel. 

  Petr Pavel a Andrej Babiš v duelu před 2. kolem na Nově (26.1.2023) Petr Pavel a Andrej Babiš v duelu před 2. kolem na Nově (26.1.2023) | Reprofoto TV Nova

 • 7.Rozpory v eutanázii či marihuaně

  Během série otázek - jakéhosi prezidentského kvízu, který z návrhů by podpořili, či vetovali - došlo mezi Babišem a Pavlem ke shodě, ale i k řadě rozporů. Při dotazu na manželství stejnopohlavních párů uvedl Babiš: „Já jsem pro stejná práva a je potřeba, aby už konečně Sněmovna se nějak domluvila.“ „Jsem také pro,“ dodal Pavel.

  Eutanazie: Pavel spíše ano, Babiš věří na zázrak

  Dotaz dostali kandidáti i na eutanazii. „Já vnímám rizika, chtěl bych samozřejmě i všechny podmínky, za jakých by byla praktikována, ale jsem spíše pro, protože to vnímám i osobně na základě vlastní zkušenosti z rodiny, že by svobodný člověk měl mít právo zvolit si i důstojný odchod ze světa, v případě, že už nevidí žádnou vůli ani chuť dále pokračovat,“ uvedl Pavel. „Já jsem proti, já věřím na zázrak,“ poznamenal Babiš s tím ,že by takový zákon vetoval.

  Legalizace marihuany: Pavel ano, Babiš ne

  Kandidáti se rozešli v názoru na legalizaci měkkých drog jako např. marihuany. „Ano, pro zdravotní účely ano, ale legalizace ne,“ poznamenal Babiš s tím ,že je proti legalizaci drog.

  „Já bych takový návrh schválil, protože tím, že zákon není, to neznamená, že tady není i nelegální spotřeba a zkušenosti z mnoha zemí světa ukazují, že je mnohem lepší to mít legalizováno, pod kontrolou, i určitý dohled nad kvalitou toho, co se prodává, než abychom čelili poměrně masivnímu zneužívání mladou generací bez jakékoliv kontroly,“ míní Pavel a poznamenal, že alkohol je také drogou a je legální.

  Andrej Babiš s manželkou Monikou před debatou na Nově, (26.01.2023). Andrej Babiš s manželkou Monikou před debatou na Nově, (26.01.2023). | ČTK/Krumphanzl Michal

 • 8.Babiš: Fialovi bych radil zdarma a rád

  Pavel uvedl, že je coby případná prezident připraven vést diskuzi nejen s vládou, ale i opozicí. „Jsem připraven dělat i vstřícné kroky tam, kde ta komunikace probíhat nebude. My jsme viděli, že bohužel v naší politické kultuře opakovaně v historii komunikace mezi vládou a opozicí nebyla úplně nejšťastnější. Miloš Zeman tak, jak jsem měl možnost sledovat, tomu sblížení a nebo alespoň hledání společných stanovisek moc nepřispíval. Já bych to určitě dělal a byl bych připraven nejenom tu diskuzi mezi opozicí a vládou moderovat, ale případně i na některé své zahraniční cesty brát zástupce opozice, aby se mohli účastnit zahraničních jednání,“ uvedl Pavel.

  Babiš: Fiala je odtržený od reality

  „Tady je historická šance propojit ty 3 miliony voličů s voliči pětikoalice a to by bylo na úrovni prezident - premiér. Takže snad už konečně pan premiér by začal komunikovat s někým, který byl 4 roky ministr financí, 4 roky premiérem. On je tam rok a něco, takže si myslím, že bych mu mohl radit, jakým způsobem pomáhat lidem. On je odtržen od reality,“ vzkázal Babiš Fialovi.

  „Já bych mu radil zdarma a rád,“ pokračoval Babiš a dodal: „Hlavně bych nekomunikoval přes média, já bych komunikoval s panem premiérem na čtyři oči a samozřejmě bych se ho snažil přesvědčit. A pokud by to nefungovalo, tak bych se k tomu nějak vyjádřil.“

  Pavel: Babiš říkal, že půjde vládě po krku

  Pavel upozornil, že opakovaně od Babiše i během prezidentské kampaně zaznívalo: „vládě půjdu po krku, vládu zastavím, tato vláda je neschopná, tato vláda pro vás nic nedělá, tato vláda je asociální“. „To asi nejsou úplně dobře nastavené podmínky pro společné hledání řešení,“ upozornil Pavel.

  „Já jsem se jako prezidentský kandidát velice mírnil, kdybych byl jako předseda hnutí ANO a opoziční politik, to by bylo jiné kafe,“ glosoval to Babiš.

  Petr Pavel s manželkou Evou. Petr Pavel s manželkou Evou. | ČTK/Krumphanzl Michal

 • 9.Střetli se na Nově i před 1. kolem

  Finalisté přímé volby hlavy státu se přitom na Nově utkali i před 1. kolem – tehdy ještě v trojici s Danuší Nerudovou, nakonec bronzovou kandidátkou voleb.

  Babiš tehdy Pavlovi přinesl do debaty červenou čepici s nápisem SIlné Česko z dřívější kampaně ANO, Pavel Babišovi makronky s narážkou na Babišovu předvolební návštěvu u Emmanuela Macrona.

  „Rozhodně nejsem vládním kandidátem, ani jsem jím nikdy nebyl, nejsem ani stranickým kandidátem,“ odmítal již tehdy Pavel Babišovu kritiku, zatímco Pavel mu mj. vytýkal chaotické vedení. „Chaos nás provázel bohužel celou dobu covidové krize (...) Řízení bylo chaotické, komunikace směrem k veřejnosti byla chaotická,“ poznamenal Pavel před 1. kolem. I během kampaně před kolem druhým Babiše opakovaně označoval za „chaotického mikromanažera“.

  21:18
  29. 1. 2023

  Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

  20:57
  29. 1. 2023

  Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

  20:51
  29. 1. 2023

  Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

  Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

  Zobrazit celý online

  Video  CELÝ ZÁZNAM souboje titánů v Blesku: Pavel a Babiš o drsné kampani, talismanech i diplomacii  - Blesk TV a Mall TV
  Video se připravuje ...

anna1234 ( 27. ledna 2023 17:02 )

.. a proč do strany vstoupil Babiš? A proč ze strany vystoupil Babiš?

JaNat ( 27. ledna 2023 14:29 )

Aháá, v 68. bylo panu Pavlovi sice 7 let, ale jeho otec byl také u vojska a co udělal, že nás před okupanty ochránil. Nic, přátelil se nadále s Rusy a dokonce si směl Petr Pavel užívat později prázdniny v SSSR. Takže se tetelil s okupantem. A to ti nevadí? Stb byla tehdy také zaměřena na nepřítele státu. Rozdíl to skutečně byl, protože Pavlovi si před i po okupaci užívali, navíc otec Pavla měl sestřenici v USA - to šlo jen u špiónů. Kdy to pochopíš.

JaNat ( 27. ledna 2023 14:18 )

Nebyli její rodiče v KP?

JaNat ( 27. ledna 2023 14:18 )

Tak nám ty důkazy předložte, zatím je to jen jedna paní povídala.

JaNat ( 27. ledna 2023 14:17 )

Pokud byl pan Babiš stb členem, pak také v té době upozorńoval na nepřítele země. Ale dost možná, že byl jen pasivním členem a skutečně nesplupracoval. Nebo znáte někoho komu tehdy ublížil a pak bych ráda věděla kdo to je a jak tehdy stál k našemu státu. A prosím nechodte mi s někým podplaceným. Doposud se nenašel jediný člověk, který by řekl, že mu ublížil. Takže je to jenom šikana a závist.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa