Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Oblačno, bouřka 20°C

Pavel v Ostravě: Tisíce lidí na náměstí, dojatý kandidát i podpora primátora z ANO Macury

Aktualizováno -
20. ledna 2023
12:54
Autor: simao, ČTK - 
20. ledna 2023
07:41

Petr Pavel spěchal ze souboje titánů v Blesku na vlak do Ostravy, kde ho čekalo ve čtvrtek na jeho dalším „prezidentském“ výjezdu během kampaně před 2. kolem voleb setkání s tisícovkami lidí. Do ulic Ostravy přitom vyrazil i v pátek - předtím, než se přesunul do Brna. Promluvil však i o podpoře od primátora z ANO Tomáše Macury.

Na setkání s prezidentským kandidátem Petrem Pavlem dorazily na centrální Masarykovo náměstí v Ostravě tisíce lidí. Podporu mu kromě neúspěšných prezidentských kandidátů Pavla Fischera a Danuše Nerudové přišli vyjádřit například i někteří ostravští umělci nebo rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Pavel se vymezil vůči tvrzením, že chce zemi zavést do války, volby podle něj rozhodnou o tom, jakou bude Česko v budoucnu zemí. V Ostravě ho přitom v 1. kole prezidentské volby Andrej Babiš porazil.

Lidé na ostravském náměstí přinesli transparenty i české vlajky. Opakovaně skandovali „Pavel na Hrad“ nebo provolávali „Babiše do koše“. Místy byl ale slyšet i křik některých Pavlových odpůrců.

„Všichni, kteří se vám snaží tvrdit, že jsou dělící čáry mezi Prahou a zbytkem republiky, že jsou dělící čáry mezi těmi, kdo mají vzdělání a kdo mají nižší vzdělání, mezi těmi, kteří mají velké příjmy nebo nižší příjmy, tak je to nesmysl. Myslím si, že všichni máme stejné problémy, všichni žijeme ve stejné zemi a všichni chceme žít slušný život. Tyhle volby nebudou o tom, kdo usedne na Pražský hrad po Miloši Zemanovi, tyhle volby budou o tom, jaká budeme země, jestli budeme země slušná, jestli budeme země respektovaná v zahraničí, jestli přestane u nás fungovat blbá nálada a naopak, jestli začneme žít normálně a budeme mít radost z toho, že se nám daří,“ řekl Pavel svým příznivcům.

Česko označil za bezpečnou a relativně bohatou zemi. „Byl bych moc rád, abyste se nenechali strašit tím, když vám někdo tvrdí, že někdo chce tuto zemi zatáhnout do války nebo, že tuhle zemi chce někdo zaprodat komukoliv, není to tak,“ řekl Pavel.

Nerudová: Nikdo z nás se nemá čeho bát

Nerudová vyzvala přítomné, aby se nenechali zastrašovat. „Nebojte se, jsme silnou zemí, máme silné instituce... nikdo z nás se nemá čeho bát, jen prostě potřebujeme být hlasitější než někdo, kdo tu vytváří všeobecný strach,“ uvedla Nerudová.

Novinářům řekla, že obdobná situace jako nyní při podpoře Pavla dosud v Česku nikdy nebyla. „Podpora se většinou omezila na slovní podporu a myslím si, že je velmi důležité, že jsem nabídla všech 200 000 dobrovolníků, aby pomáhali. To spojení je hmatatelné. Myslím si, že to je úplně bezprecedentní, že je to nová kapitola politické kultury, kterou jsme otevřeli v České republice. Pevně věřím, že to bude takové memento pro další volby, že tím pozitivním jde tu negaci přetlačit,“ uvedla.

Věhlas v českém batalionu

Fischer ve svém projevu označil Andreje Babiše za neodpovědného politika, kterého nelze pustit na Hrad. Naopak je přesvědčen, že Pavel Česku neudělá v zahraničí ostudu a na Hrad vrátí důstojnost.

Podpořit Pavla přišel i Tomáš Krupa, který podle svých slov působil v minulosti ve stejné vojenské misi jako Pavel. „Myslím, že by dobře vedl naši zemi. Byl jsem s ním na stejné misi UNPROFOR v bývalé Jugoslávii. Jeho věhlas byl po celém českém batalionu. Kdyby měl někdo vyjednávat mír, tak samozřejmě Pavel,“ řekl Krupa.

Video  Dohady o kampani v debatě Blesku: Šíří strach, slyšel Babiš od Pavla 
Video se připravuje ...

Stovky lidí v hospodě s Pavlem, kapacita nestačila

Stovky příznivců vítaly Pavla také v hospodě Kurnik Šopa na porubském sídlišti. Hospůdka byla zcela zaplněná a bylo téměř nemožné se do ní dostat. Davy příznivců se tísnily i na prostranství či v pivních stanech před podnikem stojícím mezi panelovými domy. Podporovatelé, mezi nimiž byli hlavně mladí lidé, se dožadovali podpisů, fotografií nebo natočení piva.

Dav před restaurací rovněž skandoval „Pavel na Hrad“, z jednoho z pivních stanů byla slyšet i česká hymna. „Chtěl bych vás všechny moc pozdravit, já si toho opravdu moc vážím, čekal jsem, že tady bude pár lidí, se kterými si dáme pivo, ale takovou účast jsem opravdu nečekal. Držme si navzájem palce, a kdo můžete, přijďte za týden volit,“ řekl Pavel svým příznivcům v jednom z pivních stanů.

„Myslím, že příště budeme muset na Baník, abychom se tam vešli,“ řekl ČTK Pavel v reakci na zájem lidí. „Je to velice příjemné vidět, kolik hlavně mladých lidí přijde podpořit něco, čemu věří. Je to krásné, protože to nejhorší, co bychom mohli mít, je, že se mladí lidé nebudou zajímat o to, co se kolem nich děje. Tady je vidět, že jim to není lhostejné,“ uvedl.

Podle něj mladí lidé mohou pomoci hlavně Česku. „Jestli (podpora mladých lidí) pomůže mně, to je jedna věc, ale jak pomůže téhle zemi? Budeme mít za rok a kousek parlamentní volby a bude asi důležité, aby mladí lidé věděli, do čeho půjdou. Když by to nechali ležet ladem, tak by se mohlo stát, že jestli Andrej Babiš se svým hnutím neuspěje u prezidentských voleb, tak uspěje u příštích parlamentních. A s podporou SPD by mohl vytvořit vládu, kterou bychom si asi nepřáli. Pokud v tom mladí lidé uvidí nebezpečí a přijdou k volbám, tak se to vůbec nemusí stát,“ dodal Pavel.

Volička Markéta: Bude dobrým prezidentem

Jednou z návštěvnic setkání byla i devatenáctiletá Markéta, která uvedla, že ji mile překvapilo, kolik lidí na setkání dorazilo. „Přišla jsem, protože věřím, že Petr Pavel bude dobrým prezidentem a důstojně bude reprezentovat naši zemi. Andreje Babiše si jako prezidenta představit neumím. Je fajn vidět, kolik mladých lidí se o politiku a prezidentskou volbu zajímá,“ řekla ČTK.

Mezi podporovateli ale byli i ti, kteří ještě s ohledem na svůj nízký věk volit nemohou. „Pan Pavel je velmi sympatický. Myslím si, že jestli bude prezident, tak to bude dobré. Mluví dobře a hlavně mi přijde, že mluví pravdu,“ řekl šestnáctiletý Vladimír.

Dojatý Pavel

„Byli jste všichni, starší, mladí, Ostraváci i lidé z celého okolí. Dojali jste mě. Zvedli jste vlnu, která se nezastaví. Nabíjíte mě energií. Věřím, že budu mít šanci vám to jako prezident vrátit zpět. Dát naší zemi impuls, že slušnost, důstojnost a pravda mají stále navrch,“ vzkázal Pavel na twitteru.

„V nejbližším okolí byli lidé, kteří se přišli vyfotit, podpořit. Pokud někdo nesouhlasil, tak byl někde dál a jejich názory jsem většinou ani neslyšel, takže jsem neměl možnost si s nimi o tom promluvit,“ uvedl Pavel pro ČTK a dodal, že republiku ale objel několikrát, například když sbíral podpisy, takže přehled o tom, kde jsou jaké problémy a jak je lidé vnímají, má docela dobrý.

Pavel v pátek znovu vyrazil mezi lidi v Ostravě. Setkal se s nimi ve čtvrti Zábřeh a pak v hutním podniku Vítkovice Steel. Poté Pavel návštěvu moravskoslezské metropole ukončil a přesunul se do Brna.

Vyrazí na motomši?

Ráno Pavel přijel ke kostelu svatého Ducha v Zábřehu, kde jej hned obklopily desítky příznivců. Kostel, v němž jsou i ostatky (kapka krve) papeže Jana Pavla II., kandidát na prezidenta krátce navštívil, řekl, že na něj působí v mnoha ohledech.

„Nejenom proto, že jsem se tady zase setkal s občany Ostravy v počtu, který jsem vůbec nečekal. I architektura tohoto kostela je unikátní a samozřejmě to, že tady jsou ostatky člověka, se kterým jsem se setkal, je taky symbolika,“ řekl Pavel.

Uvedl, že co říct si měl i se zdejším farářem, který je také motorkář. „Příští rok bude dělat motomši, tak jako je na mnoha místech v naší republice, takže když mi to jenom trochu vyjde, tak bych se rád zúčastnil taky,“ řekl .

Ze Zábřeha zamířil na návštěvu do hutního podniku Vítkovice Steel, kde mezi zaměstnanci strávil zhruba hodinu. Dotazy zaměstnanců byly podle Pavla praktické. „Zajímaly je názory na krizi na Ukrajině, způsob řešení, dopady na ně, protože mnoho surovin, se kterými pracují a jsou zdrojem jejich práce, tak pochází z Ruska, a mají obavu, co bude dál,“ řekl Pavel.

„Vnímám to jako návštěvu, která mi dodala zase obrovskou energii, i když to množství lidí mě občas až uvedlo do rozpaků. Na druhou stranu to vnímám jako obrovskou podporu a výraz toho, že Ostrava rozhodně není regionem, který by se nestaral to, co se děje, nebo že by byla regionem, který je jednoznačně na straně řekněme mých oponentů,“ podotkl Pavel.

21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Zobrazit celý online

Podpora od primátora z ANO Macury

Pavel také uvedl, že se setkal i s ostravským primátorem Tomášem Macurou, který jej podpořil stejně jako moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. Macura i Vondrák jsou z ANO, Pavlovým protikandidátem ve druhém kole je přitom předseda tohoto hnutí Andrej Babiš.

„Já si vážím jeho (Macurových) postojů, které se nikdy nedržely jednoznačně v limitech jeho strany nebo hnutí. Byl vždycky člověkem, který mluvil sám za sebe a podle toho, co považoval za správné. To, jak se rozhodli (Macura a Vondrák), já si toho vážím, protože si dovedu představit, že uvnitř hnutí ANO to asi vyžadovalo odvahu se postavit proti tomu hlavnímu proudu,“ řekl Pavel.

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová naopak Vondrákův postup již dříve označila za nekolegiální. „Já osobně s tím nesouhlasím. Ale dobře, jestli chcete, tak já to klidně řeknu, je to podraz,“ řekla Seznam Zprávám.

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

Annika ( 21. ledna 2023 18:21 )

Nohavica ma mozek ,ty Petrklici ne.Pavel vedl STB a slibil vernost Kremlu.

Eva Pospíšilová ( 21. ledna 2023 15:40 )

No taky jsme tam byli celá rodina, ze zvědavosti, a volit ho nebudem...Takže tak ..

panda82 ( 21. ledna 2023 15:33 )

víte za kolik to prodává těm obchodům? spočtejte si to, příští rok zvednou DPH, a zase Babiš,

panda82 ( 21. ledna 2023 15:27 )

no tak Biden ještě nedovolil, nedodal tanky, tak čí to je válka USA, UA nebo naše, jeden se už nevyzná

panda82 ( 21. ledna 2023 15:00 )

jo to odírání začne v r. 2024, Jednotné DPH 13-14 na všechno hurá, nejvíc v celé EU

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa