Středa 1. února 2023
Svátek slaví Hynek, zítra Nela
Zataženo, sněžení 4°C

Souboj „velké trojky“ i jedno překvapení: Politolog Jelínek zhodnotil 9 kandidátů na prezidenta

Autor: vja, swp - 
26. listopadu 2022
05:00

Ministerstvo vnitra během pátku zveřejnilo finální seznam kandidátů, kteří se nakonec utkají o Pražský hrad. Do užšího výběru se nakonec dostalo devět osobností usilujících o prezidentský post, dvanáct jich ze souboje o přízeň voličů kvůli nedostatku podpisů či nesrovnalostem na kandidátních listinách vypadlo. Se čtenáři Blesku se o svůj názor na konečný výběr kandidátů podělil politolog Lukáš Jelínek.

Do užšího výběru se podle očekávání dostaly výrazné tváře jako Andrej Babiš, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Marek Hilšer nebo Josef Středula. Neuspěli ale i vcelku známí kandidáti jako Karel Janeček nebo Tomáš Březina. O přízeň voličů se tedy nakonec v prvním kole prezidentských voleb utká devět osobností.

Video  Ministerstvo vnitra oznámilo seznam kandidátů na prezidenta  - ČTK
Video se připravuje ...

Ve „velké trojce“ jsou šance vyrovnané

Výsledné složení prezidentských kandidátů z velké části podle Jelínka není příliš překvapivé, jedno jméno však ve skupině veřejně známých osobností původně nečekal. „Asi nejvíce mne překvapila paní Denisa Rohanová, která dokázala do toho závěrečného pelotonu proniknout i přes výraznější kandidáty jako pan Janeček nebo pan Březina. Ti ostatní jsou političtí rutinéři a pohlídali si všechny náležitosti, které účast v prezidentských volbách vyžaduje,“ okomentoval výsledek politolog.

Šance výrazné trojky Babiš, Nerudová, Pavel vidí Jelínek vcelku vyrovnaně. „Voliči se budou rozhodovat až ve finále kampaně na základě osobního kontaktu s kandidáty a samozřejmě na základě mediálních vystoupení. Je otázka, jak to ti kandidáti zvládnou, budou na sebe reagovat, a nakolik dokáží prokázat politickou kompetenci.

Příležitost by však mohl mít i zbytek osobností, které se do užšího výběru dostaly. „Může se stát, že některý z nich v průběhu kampaně selže buďto při vysvětlování své minulosti, nebo při formulování politických stanovisek. Klidně se může stát, že z té trojky uspěje jen některý a naopak se do popředí protlačí třeba Josef Středula nebo Marek Hilšer,“ míní Jelínek. Uznává však, že v současnosti největší šance na zvolení má zmíněná trojice kandidátů.

Nejvíce informací mají voliči zatím o Babišovi. Kampaň teprve získá barvy

Z těch nejvýraznějších osobností mají prý dostatek informací voliči pouze o osobě expremiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. „Je to veřejně probíraná osobnost, na kterou už má každý nějaký názor. Taky svou kampaň jede po své vlastní linii, protože se nemusí představovat. U těch dalších kandidátů je to trochu jiný případ, protože o nich sice lidé mohou říct, zda jsou jim sympatičtí, nebyl však stále dostatek prostoru, abychom se detailně seznámili s jejich politickými názory na všechna zásadní témata.“

„Voliči budou ještě určitě požadovat nějaké informace o jejich politickém zakotvení a směřování, ale i o jejich životě. Ty životní příběhy, jak je vidět třeba na příkladě Petra Pavla, jsou odkrývány kousek po kousku. Těžko se v tuto chvíli odhaduje, co zajímavého, překvapivého nebo dokonce šokujícího se ještě o těch kandidátech dozvíme,“ sdělil politolog Blesku.

Průběh kampaně jednotlivých uchazečů o post prezidenta je podle Jelínkových slov zatím vcelku fádní. „Vzhledem k tomu, že ti kandidáti mají tendenci se zatím především představovat jako osobnosti a nepouštějí se do politického souboje, tak tomu odpovídá i to, že kampaň působí poměrně nudně a konfrontačně nezáživně.“

„Z principu se podoba kampaně bude měnit tak, jak se bude blížit termín prvního kola, kdy se prostě kandidáti nevyhnou nepříjemným otázkám nebo osobním střetům. Z mého pohledu je ta kampaň zatím poměrně dost šedivá, ty barvy ale v příštích týdnech určitě získá,“ shrnul závěrem politolog Lukáš Jelínek.

Jaryn19 ( 30. listopadu 2022 17:52 )

naštěstí prezident u nás o ničem důležitém nerozhoduje. Sice může škodit, ale pravomoci zůstaly parlamentu. Je to hlavně figura, která nás reprezentuje v zahraničí. Proto mně z toho vypadává Babiš a generál, jsou příliš konfliktní

UFO1 ( 28. listopadu 2022 15:58 )

Děsí i urputné prosazování p.Nerudové

Uživatel_5167781 ( 28. listopadu 2022 11:24 )

Vyděsilo mě, když jsem se dozvěděl, že generál Pavel chce být prezidentem ČR. Minulost tohoto člověka je opravdu strašná. Otec plukovník, v KSČ měl na starosti elektronický průzkum. Po komunistickém převratu, kterého se zúčastni jako velitel Lidových milicí se stal náměstkem ministra vnitra. Jeho syn Petr Pavel byl později hodnocen jako třídně uvědomělý a politicky vyspělý. „Jako člen strany při výkonu své funkce napomáhá prosazovat vedoucí úlohu strany mezi podřízenými a snaží se získat pro tuto politiku ostatní…“ Petr Pavel absolvoval, dokonce ještě za Havla, elitní školu pro zpravodajské důstojníky (špiony). Ti měli být umístěni komunistickým režimem na Západě pod diplomatickým krytím. V roce 1987 napsal Pavel pro své nadřízené vlastnoručně svůj životopis. V něm bylo mino jiné: Mou oblibu přátel ze Sovětského svazu v srpnu 1968… Na všechno toto a mnoho dalšího, odporného, jsou věrohodné písemné doklady i svědectví. Jsem velmi tolerantní člověk a prožil jsem za minulého režimu mnoho nepěkného. Chápu, když nějakému zaměstnanci v práci šoupli jakýsi text k podpisu, nebo dokonce přihlášku do KSČ a on to podepsal, aby se mohl lépe starat o svoje děti. Ale tohle je něco jiného! I když je to vážné, tak si neodpustím žertovnou poznámku, že komunisti asi chystají vojenský puč.

UFO1 ( 26. listopadu 2022 21:58 )

Svatá Trojice je ...,

UFO1 ( 26. listopadu 2022 21:57 )

Jediný přijatelný je Hilšer. Celebrity tlačí -viz.Prezidentka? KSČ a její poskoky už ne.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa