Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Zima vytáhl v kampani sanitku z „Nemocnice na kraji města“. Má podpisy senátorů a chce Česko bez extrémů

Aktualizováno -
18. října 2022
19:20
Autor: for - 
20. července 2022
05:20

Někdo měl ke kampani autobus Zemák, jiný politik si jezdí v luxusním karavanu. Emeritní rektor Tomáš Zima se rozhodl také zvolit netradiční vozítko a do kampaně na prezidentské volby vyráží v historické sanitce. Pro Zimu se jedná o symbol pomoci lidu, ale i o vzpomínku na dobu před 35 lety, kdy v sanitce sedával a vykonával v ní svou práci lékaře. Někomu tím přitom může naopak  nostalgicky připomenou i populární československý seriál o jendé nemocnici na kraji města. Zima by však rád jinam. Na Hradčany. Do boje o Hrad se pustil oficiálně na konci května, jako občanský kandidát se snaží nasbírat 50 tisíc podpisů z lidu. Zatím jich má 37 tisíc, získal ale 13 podpisů končících, pokračujících i nově zvolených senátorů, přičemž potřebné minimum je deset. 

Do boje o křeslo prezidenta České republiky se pouští více jak dvacítka mužů a žen. Mezi nimi je i emeritní rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Ten se v úterý 19. července posadil do staré sanitky Škoda 1203, která se tak stává symbolem jeho kampaně. 

„Sanitka je spojená s medicínou a záchranou lidských životů. Zvolili jsme sanitku staršího typu, aby nebyla možná záměna s těmi moderními.  Já sám s touto sanitkou jezdil, když jsem byl na vojně, je to vzpomínka na dobu před 35 lety,“ řekl Blesk Zprávám. Upřesnil, že sanitka bude součástí kampaně sběru podpisů a bude jen tam, kde se zrovna bude nacházet i on. „Protože míst na sběr bude mnohem víc,“ dodal.

Tento nevšední dopravní prostředek pro kampaň se tak nyní přidává k seznamu povozů, kteří zvolili mnozí politici ještě před Zimou - například autobus Zemák. Sanitka může v někom vyvolat nostalgické vzpomínky. Podobná se totiž proháněla i v ulicích seriálu Nemocnice na kraji města. V seriálu z let 1977-1981, kde si zahrály slavní čeští herci jako Miloš Kopecký, Josef Abrhám či třeba Eliška Balzerová. Ačkoliv bylo v době vysílání Zimovi 11 let, s 1203 jezdil ještě jako mladý lékař. Tento stroj se totiž ve službách udržel dlouhá léta. 

„Z lidí cítím pasivitu“

Zima si zatím nasbíral zhruba 10 tisíc podpisů. Aby se stal občanským kandidátem, potřebuje jich 50 tisíc. „Do konce října bychom to mohli nasbírat,“ věří. Archy se mu zatím plní měsíc a půl. 

Video  Zima: Lidé jsou pasivní, nechtějí se podepisovat. V sanitce bude vzpomínat i na mladá léta  - Blesk - Nikola Forejtová
Video se připravuje ...

Od řady lidí cítí během svých cest podporu, jak ale přiznal pro Blesk Zprávy, mnohdy cítí i pasivitu. „Nechtějí se podepisovat a vyjadřovat, ale to nemluvím jen o svojí osobě, obecně nechtějí někam dávat svůj podpis. Možná je to ještě dozvuk pandemie, že se uzavřeli,“ uvedl.

Bez podpisů občanů zabrouzdá mezi demokraty

Neupřesnil, jak by jednal v případě, že 50 tisíc podpisů nezíská. Dříve Blesku prozradil, že by se obrátil na poslance či senátory. I nyní s nimi komunikuje, jelikož se pídí po jeho názorech na určitá témata a tak si ho i trošku proklepávají. 

Nakonec podpisy v horní parlamentníkomoře získal. „Mou kandidaturu v pátek ministerstvo vnitra zaregistrovalo, předložil jsem arch se 13 podpisy končících, pokračujících i nově zvolených senátorů,“ řekl Deníku Zima. Dodal, že ho podpořili kolegové napříč politickým spektrem. Podle Deníku mu kandidaturu mimo jiné podepsali tři lékaři - Jan Žaloudík z ČSSD, Věra Procházková a Ladislav Václavec (ANO) - a dva členové ODS či STAN.

Hlavním mottem emeritního rektora je „Země bez extrémů“ jak dodal novinářům na pražském Náměstí míru, kde sanitku představoval. Pro Blesk Zprávy upřesnil, že jeho program míří obecně na to, aby se lidé cítili bezpečně a aby „byli optimičtější, protože optimismus je půl zdraví“ a aby se na sebe usmívali. 

Zima stejně jako 13 dalších kandidátů již zveřejnil svůj volební účet, kde má nyní 620 tisíc korun. Sám si sem zaslat dle výpisu 150 tisíc korun. Vypůjčení sanitky jakožto historického vozidla stálo dle informací Blesk Zpráv několik tisíc korun. A kdo je vlastně Tomáš Zima? Více se dozvíte zde. 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa