Česko je rozpolcené a se Zemanem se odklání na Východ, míní Němci a Rakušané

Autor: ČTK, pk - 
29. ledna 2018
11:55

Česko se odklání od Západu a znovuzvolení Miloše Zemana hlavou státu připomíná, jak rozdělená je Evropská unie. Píší v pondělí německá média i rakouská média, která hodnotí výsledek českých prezidentských voleb. Radí proto Zemanovo vítězství nepodceňovat.

Komentátor listu Süddeutsche Zeitung konstatuje, že Zeman a francouzský prezident Emmanuel Macron nemají prakticky nic společného. „Přesto tvoří vítězství Francouze v uplynulém roce a Čecha o tomto víkendu dvě strany téže mince – přinejmenším pro Evropu. Macronovo vítězství nad nepřítelkyní EU Marine Le Penovou bylo okamžikem vydechnutí. Zemanův úspěch však připomíná, že krize není překonaná,“ míní německý deník.

Český prezident podle listu zosobňuje evropské rozdělení – geografické, politické, mentální. Prezidentským volbám v České republice přitom předcházela naděje, že toto rozdělení bude možné postupně začít překonávat. Vítězství akademika Jiřího Drahoše by ukázalo, že je možné porazit i zkušeného populistu Zemanova typu a především dokázalo, že na východě Unie jsou schopni vyhrávat i přesvědčení Evropané. „Možná to umí. Ale naděje, že se to v dohledné době v zemích, jako je Maďarsko nebo Polsko, stane, mizí,“ píše list.

Na Hrad se podle něj Zeman, který obdivuje ruského prezidenta Vladimira Putina, dostal, protože namísto toho, aby se stavěl strachu, ho dokázal podněcovat tak, aby mu to přineslo prospěch. Třiasedmdesátiletý politik nemá jasný ideologický plán a jeho moc je omezená. „Je proto jednoduché význam jeho vítězství podcenit. Tam, kde ale ustavičně vyhrávají ti, kdo šíří strach a kážou izolaci, nebude mít Evropská unie v dlouhodobém horizontu žádnou šanci,“ uzavírá Süddeutsche Zeitung.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

„Zeman zemi pět let mentálně vedl na Východ“ 

Českým prezidentským volbám se věnuje i deník Südwest Presse, podle něhož se země odklání od Západu. „Zeman zemi pět let mentálně vedl na Východ,“ konstatuje list, který také podotýká, že český prezident nyní vážně prosazuje referendum o setrvání v EU, nebo takzvaném czexitu, tedy vystoupení Česka z Unie.

Frankfurter Allgemeine Zeitung se zabývá také příčinami Zemanova úspěchu. Vysvětlení, že vítězného kandidáta volili hůře vzdělaní lidé, podle něj nestačí. „Možná, že nevzdělanost není tolik důvodem jeho popularity, jako spíše pocit zanedbání elitou,“ vyjadřuje své přesvědčení deník. „I když Zeman už čtvrtstoletí dělá politiku na vedoucích místech, ztělesňuje pro mnoho lidí antiestablishment,“ konstatuje list.

Rakouský tisk: Zemanovo vítězství je důkazem rozpolcenosti Česka

Na výsledky prezidentských voleb rovněž zareagoval rakouský deník Die Presse. Ten napsal, že vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách je známkou hluboké rozpolcenosti Česka. Zatímco polovina země slaví, druhou uvrhl výsledek hlasování do stavu zoufalství. Podle komentáře deníku Der Standard se sobotním vítězstvím Zeman stal nejúspěšnějším českým politikem od roku 1989. Jako žádný jiný totiž současný prezident podle něj dokáže odhadnout náladu ve společnosti a využít ji ve svůj prospěch. Podle švýcarského tisku v Česku zvítězila politika nahánění strachu.

Častá kritika Zemanovy vulgární rétoriky je oprávněná, je to ale jen jedna strana mince, upozornil list. Vítěz českých prezidentských voleb je totiž velmi schopný politik: „Vyjíždí do regionů, je vždy dobře připraven, vyzná se v místních problémech“. „Jeho nové vítězství jako završení dlouhé politické kariéry je výsledkem tvrdé práce a nebývalého talentu,“ napsal Der Standard.

Nad českými prezidentskými volbami nicméně – stejně jako před pěti lety, kdy Zemanovi podlehl Karel Schwarzenberg (TOP 09) – „visí stín polopravd a vymyšlených scénářů o ohrožení". Podle listu Der Standard je jedním z největších Zemanových talentů schopnost oslovit voliče na obou krajích politického spektra. „Dosud to pomáhalo extremisty neutralizovat. Nyní ale hrozí nebezpečí, že se z extrému stane normalita,“ dodal list v komentáři.

Podle dalšího rakouského deníku Die Presse je Zemanovo vítězství důkazem „hluboké rozpolcenosti“ Česka. Pro polovinu své země je Zeman spasitel, druhá polovina je z jeho triumfu zoufalá a hovoří o emigraci, napsal list.

Švýcarský list: V Česku zvítězila politika strachu

Švýcarský list Tagesanzeiger v komentáři uvádí, že v Česku zvítězila politika nahánění strachu. „Znovuzvolení Miloše Zemana českým prezidentem je varovný signál, který by měla EU brát vážně,“ napsal. Úspěch současné hlavy státu je totiž podle něj důkazem, jak hluboce zakořeněná skepse vůči Bruselu je.

„Vnitropolitické procesy v Praze potvrzují, že ve středoevropských zemích cosi vykolejilo,“ napsal v komentáři maďarský list Népszava. Evropskou unií Zemanovo vítězství sice v základech neotřese, lze se podle něj ale obávat, že Zeman udělá vše pro to, aby premiéra Andreje Babiše (ANO) „spojením s pravicovými a levicovými extremisty natrvalo dostal k moci“. Zeman je podle listu Népszava totiž veskrze hrdý na to, že patří k těm, kteří se pokouší „zatlouci hřebík do rakve“ EU.

Projev Miloše Zemana po opětovném zvolení prezidentem:

Video  Projev Miloše Zemana po opětovném zvolení prezidentem  - Bohumil Pečinka

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
1912 ( 1. září 2018 04:52 )

Všichni západní státy at Němci FRANCOUZI včetně USA obchodují s Čínou i Ruskem jen nás brzdí ta politickohavlovská sebranka co stále štve proti presidentovi že se obrací na východ! President se jen snaží vrátit ty obchody které jsme stratili po r.1989 kdy nás nahradily tyto státy a zaujaly veškeré dodávky zboží když nás položily na lopatky a zbídačily naši zem a nyní dovážíme pomalu vše ano jsme jen kolonie pro tyto státy

56gogo ( 5. února 2018 08:20 )

se esteraiši se vzpamatujte , nemčouři zahnusí Evropu cpou prachy do slimáků a vy si troufáte říct že budete někoho něco krátit , zatím to spíš vypadá že se rozloučíme my s vámi než vy s námi. je to v EU samý chytrý člověk!bezmosci kterým chybí selský rozum , chtěli se učit od emigrantů ale ti ho ještě nemají vyvinutý !

satanas ( 30. ledna 2018 11:07 )

No co udelali,,udelali si nevolniky z Ceskeho lidu..Prakticky uskutecnili to, co mel v planu s Ceskym narodem Hitler..

Milos-Zeman ( 30. ledna 2018 10:33 )

Mí přátelé, jediné co zustavá po zklamání a bolavé hlavě z chlastu,což mají havloidi stále je to,že budou i nadále drahošovci a kavarensky odpad pomlouvat,udadávat,vymýšlet si na Zemana lži,intriky atd...No a co?Vždyt oni tím žijí a na nic jineho IQ nemají,tak nechme je ..Občas dostanou po držce,to schvaluji a občas je take umirnit neni ke škodě,ale jinak je ignorujte ale nepodcenujte.Je to sorta magorů škudců a to nadaváni je jedine co jim zustalo po zmařenych snech a projetych šancích. Česky lid svobodně rozhodl a tim to končí. Je to sorta existencí,které by na západě nechtěli ani k zametání chodníků,tak škodí zde.Budiž jim té jediné radosti dopřáno A ti na zádě at nám laskavě vylížou naši čekou P R D E L

marais ( 30. ledna 2018 10:27 )

Česko je pohromadě , to jen media rozdělují národ. Jedeme dál..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud