„Lidé tráví více času mimo domov, ať už na návštěvách, či na horách. Je proto důležité si zajistit dostatečné množství pravidelně užívaných léků a nezapomínat na předepsanou frekvenci dávkování,“ radí prezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs a dodává: „Pokud víte, že budete o Vánocích mimo domov, požádejte si předem o recept a uložte si ho v telefonu. Budete ho tak mít po ruce v případě, že by vám léky došly.“

Žaludeční obtíže

Sváteční tabule jsou zpravidla plné tučnějších jídel, která se hůře tráví. „Nejlepší prevence je střídmost při konzumaci jídla i alkoholu a dostatečná pohybová aktivita. Pokud trávicí potíže nastanou, je dobré mít k dispozici vybavenou domácí lékárničku, která obsahuje aktivní uhlí a další základní léčiva. Dobrým pomocníkem mohou být také léky s obsahem trávicích enzymů a v případě nadýmání poslouží léky s obsahem simetikonu,“ radí lékárník Martin Kopecký.

Pomohou bylinky

Někteří pacienti mají kvůli přejídání také potíže se žlučníkem. „První pomocí v takových případech mohou být kapky se směsí bylinných výtažků nebo tobolky s obsahem fenipentolu. Při přetrvávajících problémech je však nutná návštěva lékaře,“ upozorňuje lékárnice Mgr. Michaela Bažantová.

Autor: lekarnickekapky.cz

Paracetamol na kocovinu? Nikdy!

Oslavy jsou často provázeny kocovinou. Ta se hlásí bolestí hlavy, žaludkem jako na vodě a pocitem silné únavy. Nejlepší je samozřejmě tomuto stavu předejít a pít alkohol střídmě či vůbec.

„Odbouráváním alkoholu v játrech vzniká látka acetaldehyd. Ta způsobuje ranní bolest hlavy a celkovou dehydrataci. Proto je důležité dodávat hodně vody nejen ráno, ale nejlépe ještě ten večer po oslavě před ulehnutím. Léky proti bolesti, které obsahují paracetamol, jsou na kocovinu naprosto nevhodné. Pokud jsou vaše játra zaneprázdněná odbouráváním alkoholu, nelikvidují toxický metabolit paracetamolu, který je může nevratně poškodit. Bolesti hlavy se tak nejlépe zbavíte doplněním tekutin a dostatečným spánkem,“ radí Mgr. Michaela Bažantová.

Adiktolog Michal Miovský v Epicentru: Nejmladšímu pacientovi se závislostí na alkoholu bylo 12 let.
Video
délka: 20:56.04
Video se připravuje ...

Adiktolog Michal Miovský v Epicentru: Nejmladšímu pacientovi se závislostí na alkoholu bylo 12 let Andrea Ulagová, Blesk