V Iráku Opata nejprve navštívil základnu Camp Dublin, kde od poloviny roku sídlí 1. úkolové uskupení AČR Irák. Má na starosti zajistit podporu českých jednotek na území Iráku a Kuvajtu. „Logisticky tak podporují příslušníky výcvikových jednotek chemického vojska a Vojenské policie a 6. leteckého poradního týmu L-159 Irák v rámci operace Inherent Resolve,“ podotkla Dvořáková.

Vojenští policisté cvičí společně se státními policisty a příslušníky Útvaru rychlého nasazení (URNA) irácké policisty ve zvládání davu, první pomoci a pokročilé policejní taktice. „Je nás tu sedm a spolu s kolegy z Finska, Kanady, Itálie a Švédska cvičíme jak začátečníky, tak pokročilé i budoucí instruktory,“ řekl rotmistr R. D. Jeho kolega praporčík M. P. poznamenal, že schopnosti jejich studentů jsou různé, někteří jsou i negramotní. Místní policisté jsou ale podle něj velmi motivovaní a chtějí se učit.

Chemici z Česka školí irácké specialisty

Čeští chemičtí instruktoři působí na asi 20 kilometrů vzdálené základně Al-Taji. Devět chemiků školí irácké chemické specialisty v ochraně proti zbraním hromadného ničení. „Místní studenti jsou jiné povahy a kultury. Snažíme se jim přizpůsobit, pochopit jejich zvyky a vnímání studia,“ podotkl nadporučík J. Š. Dodal, že jejich studenti jim popisují své praktické zkušenosti s útoky chlórem nebo yperitem. Podle velitele jednotky nadporučíka Františka Chutěje Češi učí Iráčany dekontaminaci, výstraze a varování nebo sbírání vzorků.

Opata českým vojákům poděkoval. Jejich práce je podle něj ukázkou situace, kam se lze dostat, když funguje mentoring a partnerský stát o něj má zájem. I díky českým vojákům je podle něj irácká armáda oproti roku 2014 sebevědomější.

Instruktor si postěžoval, jak rychle se zpotí

Opata poté navštívil i leteckou základnu Balad, kde letecký poradní tým školí irácké techniky a piloty, kteří používají letouny L-159. Pracovat tam musí v prašném a horkém prostředí. „Než si sednu do kokpitu a vzlétneme, mám úplně mokré oblečení,“ poznamenal jeden z českých instruktorů.

Na závěr Opata navštívil v Mali velitelství výcvikové mise, kde práci českých vojáků ocenil velitel mise německý brigádní generál Peter Mirow. „Velím 26 národům v rámci mise EUTM-M. S českými vojáky je výjimečně skvělá spolupráce. Jsou to absolutní profesionálové,“ uvedl Mirow.

Video
délka: 10:52.00

Přehlídka 2018: Během oslav 100 let vzniku ČSR se předvedla armáda i záchranáři Blesk Zprávy / Lukáš Červený

Čeští vojáci mají na starosti podle svého velitele kapitána Zdeňka Sluky ochranu velitelství, doprovod vybraných osob i podíl na výcviku malijských ozbrojených sil. Od prosince se navíc čeští vojáci zapojí do ochrany výcvikové základny Koulikoro. Dosud mandát povoloval do Mali poslat až 50 českých vojáků, nyní jich v zemi může být až 120.

„Místní hlavně vítají zdokonalovací kurzy. Většina z našich studentů má již nějakou zkušenost z bojů na severu Mali,“ řekl rotmistr R. Z. Malijce podle něj zajímá hlavně první pomoc v boji nebo otázka nástražných výbušných systémů. „Cvičíme i mimo základnu ve výcvikovém prostoru nedaleko základny. Když jedeme do prostoru, lidé na nás pokřikují 'tubabu', což znamená běloch, smějí se a mávají na nás. Vnímají nás zde pozitivně, že chceme pomoct,“ dodal.

Fotogalerie
16 fotografií