Fungují jako sehraný tým. Po napadení Ukrajiny vyrazila Naďa na čas pomáhat do Přemyšlu na polsko-ukrajinskou hranici, Jana u nás zajišťovala uprchlíkům ubytování. Daly dohromady tým dobrovolníků, a jen v Praze sehnaly střechu nad hlavou pro 2,5 tisíce krajanů.

„Ubytovávali jsme ale prakticky po celé republice, Doksy, Ostrava, jižní Čechy. V Praze spolupracujeme s městskými částmi,“ uvedla Jana.

Nová Ukrajina

Založily neziskovku Nová Ukrajina, shánějí ubytování, prostředky na nákup potravin i věcí běžné denní potřeby pro uprchlíky, kteří opustili vlast mnohdy jen s igelitkou nejnutnějších věcí.

„Celkem jsme se od začátku postarali o 7,5 tisíce lidí. Není to jen o ubytování, organizujeme pro ně různé akce, výlety. Hodně nám pomáhají sociální sítě, kde se lidé o všem dozvědí. Také si toho hodně řeknou mezi sebou, informace se tak k nim dostanou,“ řekla Jana. Pomáhají i se zajištěním zdravotní péče, škol, výukou češtiny.

Pomoc sirotkům

Jejich organizace se postarala i o početnou skupinu sirotků z Ukrajiny. „Přijeli s pečovatelkami, byli z Mariupolu, Charkova, Kyjeva, Oděsy, Záporoží. Celkem 86 dětí, i s jejich doprovodem 101 lidí. Volala jsem na ministerstvo, pak se mi ozvala sociálka a podařilo se je ubytovat v Havířově. Dalších 46 jsme vezli do Nových Hradů. Tím to pro nás ale neskončilo. Všechny děti jsou spolu navzájem ve spojení, organizujeme pro ně výlety,“ popsala Jana.

Opuštěné či osiřelé děti mají navíc často zdravotní postižení. „Některé v sedmi letech vypadají na dva, čtyři roky. Mají za sebou operace, zátěž po rodičích, kteří byli vážně nemocní, nebo alkoholici či užívali drogy,“ vysvětlila Jana. Pomáhají také invalidním dětem, které přijely s rodiči.

Hrůzy války

Řeší i smutné příběhy, kdy se uprchlíci těžko vyrovnávají s prožitými útrapami. Shánějí pro ně psychologickou pomoc. „Jedna z maminek se třeba dozvěděla, že její muž doma padl, a v tu chvíli to nezvládla. Chtěla se oběsit. Díky bohu, že si toho ostatní všimli, a zabránili tak nejhoršímu. Paní dostal z nejhoršího psycholog, doteď s ní pracuje,“ popsaly obě dobrovolnice.

Shodly se, že na všechny velmi doléhá, když odbornou pomoc potřebují i děti, které zažily bombardování a další hrůzy válečného konfliktu.

Návraty domů

Poslední dobou se dobrovolnice často setkávají s tím, že se uprchlíci, v drtivé většině mámy s dětmi, začali vracet zpět na Ukrajinu. „Stýská se jim. Děti tu třeba chodí do školy, mají tu podporu, ale to není ten domov. Jejich tátové zůstali na Ukrajině, je to pro ně hodně těžké,“ vysvětlila Jana.

„Říkají nám také, že mají doma zahrady, pozemky, a je třeba se o půdu postarat, zasadit zeleninu, aby byla úroda,“ dodala Naďa.

Jak začínaly

Rozhodnutí zapojit se padlo ve chvíli, kdy syn Nadi Adam (14) přišel na začátku konfliktu ze školy se žlutomodrou ukrajinskou vlajkou. „Je po tátovi Čech a do té doby tu svoji ukrajinskou polovinu moc nevnímal. Až teď. Velmi mě to dojalo. V tu chvíli jsem věděla, že musím nějak pomoci. A když mi chvíli poté zavolala Jana, už jsme se hned konkrétně domlouvaly, co uděláme,“ vysvětlila Naďa.

Pomoc Ukrajincům

Ubytováváte doma uprchlíky, nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v  ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

11:11
14. 10. 2024

V dočasných ubytovacích zařízeních žije kvůli ukrajinskému ostřelování přes 30.000 obyvatel příhraničních oblastí, uvedla dnes ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová. Z Kurské oblasti, kam v srpnu pronikly ukrajinské jednotky a část území obsadily, podle činitelky úřady evakuovaly přes 112.000 obyvatel. Její prohlášení nebylo možné nezávisle ověřit, podotkla agentura Reuters.

10:57
14. 10. 2024

Působení ruských tajných služeb v Německu je stále agresivnější, přibylo případů špionáže i sabotáží

Na veřejném slyšení šéfů trojice německých tajných služeb ve Spolkovém sněmu to dnes prohlásil ředitel civilní kontrarozvědky BfV Thomas Haldenwang. Šéf civilní rozvědky BND Bruno Kahl poslance varoval, že Rusko vydává na armádu výrazně více než Severoatlantická aliance a že do konce této dekády budou jeho ozbrojené síly pravděpodobně personálně i materiálně schopny území NATO napadnout.

„Sledujeme agresivní chování ruských zpravodajských služeb,“ řekl poslancům výboru pro kontrolu tajných služeb šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) Haldenwang. Podle něj přibylo případů ruské špionáže i sabotáží, „a to jak kvantitativně, tak i kvalitativně“.

10:06
14. 10. 2024

Ruská agrese na Ukrajině vedla k nárůstu narušování lidských práv v dalších zemích, byla inspirací pro ty, kteří nerespektují ostatní. V projevu na konferenci Forum 2000 v Praze to dnes řekl prezident Petr Pavel. Hlavní globální síly, zejména Čína, by podle něj měly využít své postavení k propagaci míru a mezinárodní spolupráce.

Hlava státu nepovažuje za překvapení, že země jako Severní Korea, Írán, Niger nebo Venezuela se počítají mezi nejbližší ruské spojence, právě kvůli tomu, že ruská agrese pro některé byla inspirací. Všichni mají podle Pavla zodpovědnost za to, že se tento úpadek mezinárodních standardů zastaví.

Kompletní online

VIDEO: Ukrajinky v Březí u Mikulova začaly vyrábět ozdobné krabičky na víno.

Video
Video se připravuje ...

Ukrajinky v Březí u Mikulova začaly vyrábět ozdobné krabičky na víno. Hynek Zdeněk

Fotogalerie
79 fotografií