Podle vyprávění místních pamětníků se cestou pro nové auto stavili Zdena a Jan Werichovi v Novém Jičíně. Tady nejen přespali, ale zašli i na představení ochotníků známých jako Beskydské divadlo. Herci a jejich výkony oběma manželům učarovaly, proto se je rozhodli obdarovat.

Paní Zdena souboru věnovala tehdy super moderní klobouk. „V ochotnickém spolku byl dlouhá léta a stal se nedílnou součástí jeho kostymérny. Je spíše obrovskou náhodou, že zde můžeme exponát těžko vyčíslitelné hodnoty ještě dnes vidět,“ říká vedoucí tamního návštěvnického centra Radka Bobková.

Vytáhli ho z popelnice

Naráží na skutečnost, že unikátní pokrývku hlavy před dlouhými lety vyhodili během rekonstrukce divadla z fundusu rovnou do popelnice. „Naštěstí pro něj sáhnul a pro potěchu oka dalších generací v 80. letech zachránil dřívější muzejník,“ uvedla Bobková.

Pracovník muzea klobouk střežil jako oko v hlavě, než ho loni koupilo a letos poprvé veřejně vystavilo v návštěvnickém centru Muzeum Novojičínska. Je ozdobou stávající sbírky klobouků z místní továrny Tonak (TOvárna NA Klobouky).

Je o něj postaráno

Klobouk Zdeny Werichové není už v takovém stavu, aby se dal nasadit na hlavu. Musí být uložen pouze zakonzervovaný v prachotěsné nádobě, aby se mu nic nestalo. Dozorují ho všudypřítomné kamery po celý den i noc, aby ho nikdo neukradl.

Klobouk paní Zdeny Werichové je vzácný i proto, že podobný tohoto typu a tvaru na světě nikde neexistuje. Vyroben byl jen jediný kus.

Vystavuje ho návštěvnické centrum v podloubí na Masarykově náměstí v domě, kde v roce 1790 zemřel slavný rakouský vojevůdce Ernst Gideon Laudon. Projít můžete nejen výstavu klobouků, ale část věnovanou právě Laudonovi.

Zdena šila i vybírala peníze

Svatební obřad Werichových proběhl v utajení v roce 1929. Svatební cesta vedla pár do Paříže. Již před sňatkem paní Zdena byla u všech divadelních počátků Jana Wericha. Šila také kostýmy pro West pocket revue. Později dál v Osvobozeném divadle pracovala jako garderobiérka, bylo-li třeba, sedávala i v pokladně.

Když Zdenička 14. dubna 1980 zemřela, Jan Werich se soužil jen pár měsíců, než manželku následoval na onen svět. Zesnul půl roku po ní, 31. října v Praze. Jejich jediná dcera Jana zemřela za dalšího půl roku, 9. května 1981, ve věku 45 let na rakovinu.

VIDEO: Jak se Jan Werich mohl stát prezidentem.

Video
Video se připravuje ...

Jak se Jan Werich mohl stát prezidentem Videohub

Fotogalerie
18 fotografií