Havryš s manželkou Romanou, dcerou Mariannou, která je sólistkou sboru ukrajinské národní gardy, a vnučkou bydlí na Tišnovsku. Dům mu poskytl vysokoškolský pedagog Dušan Kalášek. S rodinou skladatele se potkal před třemi lety na koncertu v ukrajinské vesnici Koločava a od té doby s nimi zůstal v kontaktu.
V den napadení Ukrajiny, 24. února, jela za rodiči z Kyjeva dcera Marianna, která už cestou viděla létat rakety na nedaleké letiště, hořící budovy a další následky války. O den později zkontaktovala Kaláška a večer už byla s rodiči i dcerou na cestě ze země.
„Bylo to těžké tam vše nechat. Máme dům, hospodářství, kde máme třeba slepice, psy. Pořád jsme nemohli uvěřit tomu, co se děje,“ řekl Havryš.
VIDEO: Fiala o své cestě na Ukrajinu: Manželku jsem prosil, ať to dětem neříká.
Fiala o své cestě na Ukrajinu: Manželku jsem prosil, ať to dětem neříká ČTK
Cesta jim trvala zhruba dva dny a vedla přes Rumunsko, Maďarsko a Slovensko do České republiky. Na hranicích přitom původně nechtěli sedmdesátiletého Havryše pustit, protože si kvůli jeho mladšímu vzhledu mysleli, že se na něj vztahuje povinnost zůstat bojovat jako u mužů ve věku od 18 do 60 let.
Jeho dědeček studoval v Praze
Na jižní Moravě se umělec cítí dobře. „Cítím se tu jako doma. Líbí se nám tady. Věděl jsem, že jsou tady dobří lidé, protože i můj pradědeček studoval v Praze. Myslí a srdcem jsme ale stále s lidmi na Ukrajině,“ řekl Havryš. Do vlasti se hodlá vrátí.
„Až Ukrajina vyhraje. Zemi čeká rozvoj, bude tam spousta práce. A chci skládat lidem písně, aby neklesali na duchu,“ řekl Havryš.
Informace pro uprchlíky
Ubytováváte doma uprchlíky, nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

Agentura Reuters v pondělí napsala, že Rusko nyní okupuje více než 99 procent Luhanské a více než 70 procent Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti, jakož i malé části Charkovské, Sumské a Dněpropetrovské oblasti. Už v roce 2014 Rusové v rozporu s mezinárodním právem obsadili celý ukrajinský poloostrov Krym. Loni v srpnu naopak ukrajinská armáda podnikla překvapivý vpád do ruské Kurské oblasti a na několik měsíců tam obsadila stovky kilometrů čtverečních ruského území.

Ruské jednotky již ovládají celou Luhanskou oblast, prohlásil v pondělí večer podle ruské agentury Interfax Moskvou dosazený šéf okupační správy tohoto ukrajinského regionu Leonid Pasečnik. Kyjev se k jeho tvrzení nevyjádřil a podobná prohlášení bojujících stran nelze ve válečných podmínkách nezávisle ověřit. Pokud se informace potvrdí, bude Luhanská oblast prvním ukrajinským regionem plně okupovaným Ruskem od jeho vpádu do sousední země v roce 2022, poznamenala agentura AP.
Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.