Středa 5. října 2022
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Polojasno 20°C

Pomoc Ukrajině: Takhle můžete přispět. Potřeba jsou léky i teplé deky

Autor: ČTK, mah - 
16. března 2022
09:35

Češi mohou Ukrajině pomoci nabídkou ochranných přileb, neprůstřelných vest či bezpilotních letadel, ale také léků, zdravotnického materiálu či peněz. Na facebooku seznam uvedlo ukrajinské velvyslanectví v ČR. Zveřejnilo také stránky, na kterých mohou Češi hlásit svoji pomoc uprchlíkům s bydlením či dopravou. Nabídek na odvoz z hranic je ale nyní podle webu víc než uprchlíků, kteří potřebují odvézt. Velvyslanec Jevhen Perebyjnis v ČT24 uvedl, že se Ukrajině dostává hodně nabídek Čechů jet na Ukrajinu bojovat, takovou pomoc české zákony nedovolují. Sbírku materiální pomoci uspořádal i mediální dům Czech News Center, který vydává deník Blesk.

V současné době je podle velvyslanectví zřejmě nejúčinnější finanční a materiální pomoc. Na facebooku velvyslanectví, ale také na plotě u ambasády je seznam věcí, které mohou lidé nosit a jsou potřeba. Sběrným místem je v Praze Dům národnostních menšin na adrese Vocelova 3. 

Finanční pomoc pro Ukrajinu

Finanční pomoc je možné posílat buď přímo na speciální účet na Ukrajinu nebo přispět darem některé z veřejných sbírek. Podívejte se na jejich přehled.

Sbírky na pomoc Ukrajině

Ukrajinská ambasáda Nákup vojenského materiálu
Paměť národa Nákup ochranného vybavení (neprůstřelné vesty, helmy, zdravotnický materiál,...)
Charita Česká republika Zajištění základních potřeb jako voda, potraviny, hygienické potřeby či přístřeší
Člověk v tísni Humanitární pomoc
ADRA Podpora a zajištění základních potřeb evakuovaných obyvatel
Armáda spásy Humanitární pomoc v místě i pro uprchlíky na území ČR
CARE Zajištění základních potřeb a psychosociální podpory civilistům postižených válkou
Červený kříž Poskytování zdravotní péče. Pro zaslání pomoci přímo na Ukrajinu je třeba použít variabilní symbol 1502. 
Masarykova Univerzita Finanční pomoc určená na vzdělávací a humanitární účely
ZOO Praha Smírka na pomoc zvířatům v ukrajinských ZOO

Materiální pomoc pro Ukrajinu

Zároveň se pořádá řada materiálních sbírek na pomoc Ukrajině i ukrajinským uprchlíkům. Darovat lze vše od oblečení, přes léky, po stany a elektroniku.

Sbírku materiální podpory vyhlásil i mediální dům Czech News Center, kterou podporuje aktivity šéfredaktora časopisu FOOD Jiřího Hilgarta, který pomáhá přímo na ukrajinsko-slovenských hranicích.

Materiální sbírky pro Ukrajinu

Organizace Co sbírají
Ukrajinská ambasáda Momentálně vybavení pro armádu - soupravy nočního vidění, powerbanky, traumasety a lékárničky, termoprádlo
Červený kříž Oblečení
Armáda spásy Oblečení
Šatník Praha Oblečení
Klub svobodných matek Lékárničky, dezinfekční prostředky, lékařský materiál, zdravotnické vybavení, léky proti bolesti a nachlazení, protizánětlivé prostředky
Klub Studentské unie ČVUT spacáky, deky, karimatky, oblečení, zdravotnický a hygienický materiál
Expediční klubovna Brno zdravotnický materiál, spacáky, hygienické potřeby, hroznový cukr nebo čokoláda, baterie, čelovky, plynové ohřívače
Czech News Center nabité power banky, nabité a funkční mobilní telefony, nabité a funkční vysílačky, SIM karty

Odvoz uprchlíků od hranic Ukrajiny

Lidé s auty mohou na internetu nabídnout pomoc s převozem lidí prchajících z Ukrajiny. K Ukrajinským hranicím se ovšem nevyplatí jet naslepo. Pokud se do pomoci chcete zapojit tímto způsobem, obraťte se na:

  • Drive for refugees - Akci koordinuje spolek Pomáháme lidem na útěku. Ten vás propojí s konkrétními lidmi, pro které pojedete na hranice s Ukrajinou a odvezete je na předem domluvené místo, kde budou ubytovaní.
  • Pomoc na slovensko-ukrajisnkých hranicích - k pomoci na slovensko-ukrajinské hranici se můžete přihlásit i prostřednictvím tohoto formuláře. 

Dobrovolnická pomoc Ukrajině

Lidé, kteří chtějí pomoci Ukrajině, nebo Ukrajincům, kteří utíkají před válkou, můžete využít i rozcestník pomoci Stojíme za Ukrajinou. nebo svou pomoc nabídnout na dobrovolnickém tržišti Pomáhej Ukrajině

Akce na podporu Ukrajině

Napříč Českem se zároveň konají desítky koncertů, demonstrací i jiných akcích, které mají za cíl vyjádřit Ukrajincům podporu, nbeo vybrat peníze pro některou z charit či neziskových organizací. Podívejte se, jaké akce se konají ve vašem okolí:

Podle velvyslance se nyní Ukrajině dostává od Čechů hodně nabídek na zapojení do bojů, počet víc nespecifikoval. „My to nemůžeme žádným způsobem koordinovat, je to jejich (občanů) rozhodnutí. České zákony to nedovolují, kdyby se někdo rozhodl tam jet, tak určitě to nebude s naší pomocí, protože my české zákony neporušujeme," řekl velvyslanec v ČT24. Podle trestního zákoníku bude občan České republiky, který v rozporu s jiným právním předpisem koná službu ve vojsku nebo ozbrojených silách jiného státu, potrestán odnětím svobody až na pět let.

Pro Ukrajince, kteří se z Česka vrací na Ukrajinu, stále funguje autobusové spojení. Velvyslanectví je v kontaktu s dopravními operátory.

7:55
Dnes

Ukrajina pokračuje v útočných operacích na severovýchodní i jižní frontě. Na severovýchodě v Charkovské oblasti Ukrajina nyní nově kontroluje značnou část území východně od řeky Oskil, uvedlo britské ministerstvo obrany. Ukrajinské síly údajně postoupily až 20 kilometrů za řeku

7:46
Dnes

Ukrajinská armáda pokračuje v koordinovaném postupu v Chersonské, Charkovské a Luhanské oblasti. Institut pro studium války uvedl, že ukrajinský postup komplikuje ruské pokusy o přesun další munice a nově mobilizovaných mužů.

Podle místních zdrojů ukrajinské síly osvobodily několik osad na východním břehu Inhulecké řeky, následkem čehož donutily ruské jednotky ustoupit směrem k Chersonu.

Přerušily také dvě ruské pozemní komunikační linie v severní Chersonské oblasti a zatlačily ruské jednotky směrem k Beryslavské oblasti.

 

Sklad ruské munice v Chersonské oblasti Sklad ruské munice v Chersonské oblasti
7:29
Dnes

Cenový strop pro ruskou ropu navržený v rámci osmého kola sankcí Evropské unie proti Rusku se nebude vztahovat na dodávky ropovodem, uvedl v úterý večer maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto.

Maďarsko, které je nejhlasitějším kritikem sankcí proti Rusku v EU, je z velké části závislé na dodávkách ruské ropy a plynu prostřednictvím potrubních sítí.

 

Zobrazit celý online

Video  Tisková konference ministryně obrany Jany Černochové k daru Česka Ukrajině. (26.2.2022)  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa