Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Česko posílá na Ukrajinu kulomety, samopaly i granáty. Pomoc tím nekončí, slibuje Černochová

Aktualizováno -
26. února 2022
12:30
Autor: ČTK, trm - 
26. února 2022
10:22

Česko daruje Ukrajině 30 000 pistolí, 7000 útočných pušek, 3000 kulometů, několik desítek odstřelovacích pušek a asi milion nábojů. O rozhodnutí vlády informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Přepravu darovaného materiálu v hodnotě asi 188 milionů korun zajistí Česká republika, postará se i o přepravu munice, kterou už česká vláda Ukrajině darovala v lednu, ale zatím zůstávala na českém území.

Přeprava bude podle ministryně zajištěna v řádu hodin, Ukrajinci si materiál převezmou na dohodnutém místě. Podrobnosti nechtěla ministryně sdělovat. Řekla, že tímto darem česká pomoc nekončí. Nabídku zbraní předložilo i ministerstvo vnitra a hlásí se také městské policie. Zmínila i nabídku vojáků nebo příslušníků aktivní zálohy na darování krve.

Řekla rovněž, že Ukrajina Rusům způsobuje značné ztráty. Doufá v to, že k podpoře Ukrajiny se přidají další země, aby Ukrajina nezůstala sama.

„Je to velmi důležitá pomoc,“ řekl v rozhovoru s ČT24 ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. O pomoci hovořil ráno s náměstkem českého ministerstva obrany a poděkoval české vládě. Pomoc je podle něj koordinována s ukrajinskou ambasádou a ukrajinským ministerstvem obrany. „Vše řešíme spolu, problémy v tom nejsou,“ dodal. Ocenil přístup Česka, jež je podle něj jedním z nejbližších spojenců Ukrajiny a bylo jedním z prvních států, který dodal Ukrajině munici a teď dodává další velmi potřebné věci.

Už na konci ledna rozhodla vláda, že Ukrajině daruje dělostřeleckou munici. Jde o 4000 dělostřeleckých granátů ráže 152 milimetrů. Podle ministerstva obrany jde o nejlogičtější řešení, jak vyhovět potřebám ukrajinských sil.

V pátek vláda rozhodla, že česká armáda bude moci vyslat až 580 vojáků začleněných do sil velmi rychlé reakce Severoatlantické aliance kamkoli na alianční území.

Česká strana také poskytne 300 milionů korun pro Ukrajince, kteří musí opustit své domovy. Kabinet v pátek schválil i možnost, aby se po českém území pohybovaly ozbrojené síly spojeneckých zemí z NATO. Česko jim poskytne například možnost tankovat na letištích.

Na Ukrajinu už dorazila pomoc z Polska. To svým sousedům poslalo kromě zbraní i bezpilotní letouny, další pomoc ještě chystá. Zbraně posílají též další členské státy NATO, ale i ty, které členy aliance nejsou. Podle Sky News pomoc slíbilo už 27 států.

Video  Tisková konference ministryně obrany Jany Černochové k daru Česka Ukrajině (26. 2. 2022)  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa