Neděle 19. května 2024
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, bouřka 20°C

Očkování proti covidu má většina českých vojáků. A Černochová hlásí velké změny

Aktualizováno -
10. ledna 2022
11:18
Autor: ČTK, for - 
10. ledna 2022
11:05

Ministryně Jana Černochová (ODS) chce předložit návrh zákona o investičním fondu pro obranu, který by umožnil garanci peněz na víceleté financování armádních nákupů. Fond by mohl začít fungovat koncem příštího roku nebo v roce 2024. Plánuje také ještě letos zvýšit nábor vojáků do armády nebo se zaměřit na výchovu školáků i učitelů. Černochová to řekla na dnešní tiskové konferenci, na které představila priority ministerstva obrany na letošní rok. Politickými náměstky Černochové na ministerstvu obrany budou Daniel Blažkovec (za STAN) a František Šulc (za ODS), který již na obraně působil. Černochová také zmínila, že 90 % příslušníků české armády je naočkováno. 

Černochová zopakovala, že v roce 2025 bude Česko vydávat dvě procenta HDP na obranu. Nákup pásových bojových vozidel pěchoty označila za prioritu, chce si do tří měsíců nechat zpracovat analýzu dalších kroků.

Milion na každého vojáka

Za ideální by považovala, aby ročně do armády přišlo 2000 nových vojáků, v současné době to podle ní je 500 až 800. Upozornila, že každý nový voják rozpočet stojí milion korun, je proto potřeba vyčlenit potřebné peníze. Tento týden chce o náboru mluvit s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou nebo státním tajemníkem Petrem Vančurou.

Nová vláda si začlenila do programového prohlášení slib, že Česko bude v roce 2025 vydávat dvě procenta HDP. Černochová poznamenala, že nejde pouze o závazek v rámci NATO, ale i o vnitřní dluh rezortu, který přesahuje 100 miliard korun.

K obrannému fondu poznamenala, že se inspiruje podobou fondu, který mělo Československo za první republiky. Po začátku akvizičního procesu podle ní budou peníze v něm umístěné virtuální, ve chvíli, kdy se bude blížit ukončení procesu, ministerstvo financí potřebné peníze převede. Nyní Černochová o podrobnostech jedná s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS), s nímž chce návrh zákona předložit. Fungovat by fond mohl podle ní začít v roce 2023 nebo 2024.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) | ČTK / Peřina Luděk

Na tiskové konferenci také zaznělo, jak se rezort změní personálně. Politickými náměstky Černochové na ministerstvu obrany budou Daniel Blažkovec (za STAN) a František Šulc (za ODS), který již na obraně působil. Skončil náměstek Lukáš Klučka, pověřen byl vedením sekce správy a řízení organizací a místo něj nastupuje Filip Říha, který zároveň vede sekci právní a majetkovou, řekla Černochová ČTK. Změna souvisí s plánovaným masivním převodem pozemků mezi Vojenskými lesy a statky (VLS) a Lesy ČR, který nová vláda zastavila.

 

Černochová se s Marianem Jurečkou, který byl pověřen řízením ministerstva zemědělství, na konci roku rozhodli odložit směnu majetku mezi Lesy ČR a VLS, kterou schválila bývalá vláda a která měla platit od ledna. Směnu podle ministrů provázely pochybnosti. V následujícím půl roce chtějí oba rezorty upřesnit seznam pozemků, které si měly tyto státní podniky vyměnit. Lesy České republiky měly získat právo hospodařit s pozemky o rozloze bezmála 32 500 hektarů včetně staveb, které se nacházejí na území celé republiky, převážně ve zrušených vojenských výcvikových prostorech Ralsko a Mladá. Pozemky dosud patří Vojenským lesům a statkům ČR. Ty měly recipročně získat souvislé části lesních majetků o rozloze přes 41 000 hektarů přiléhajících zejména k vojenským újezdům Boletice a Hradiště.

„I Armáda České republiky říkala, že pro ně jsou důležité směny pozemků, které se týkají výcviku, ale zbytek vůbec není v jejich zájmu,“ řekla dnes ministryně. Dodala, že odklad směny byl stanoven na půl roku. I kvůli směně skončili ředitelé obou podniků Petr Král (VLS) a Josef Vojáček (Lesy ČR).

Armáda hlásí vysokou proočkovanost

V souvislosti s covidem vyzdvihla Černochová práci plukovníka Petra Šnajdárka, který se podílí na tzv. chytré karanténě, či generála Václava Vlčka z velitelství pro operace. „Je to náš rezort, který je díky tomu, že má velmi schopné lidi, schopný být moderátorem všech Teček, Čteček, debat o trasování,“ uvedla. Armádní experti podle ní zajišťovali i věci, které mělo mít na starosti ministerstvo zdravotnictví, ale nezajistilo je.

Armáda je připravena na vše, i na variantu omikron, dodala Černochová. „Jsme připraveni v rámci rezortu řešit to prací z domova. U armády to není úplně možné, tam je to očkování, testování a dodržování všech podmínek,“ uvedla. Příslušníků armády je aktuálně očkováno více než 90 procent, doplnila Černochová.

Předchozí vláda ANO a ČSSD v prosinci schválila, že vojáci mohou pomáhat s epidemií covidu-19 až do konce června tohoto roku. Opatření by jinak platilo jen do konce roku 2021. Nařízení umožňuje k pomocným pracím v nemocnicích a v sociálních zařízeních zatížených pandemií vyslat až 900 vojáků. Dalších 150 vojáků lze nasadit souvislosti s testováním na koronavirus. „Pokud bude zapotřebí změnit toto číslo, předpokládám, že se na nás obrátí kolegové a budeme to řešit,“ uvedla dnes Černochová.

Video  Hasič Martin Šimčík vypomáhá od pondělí na covidovém oddělení ve FN u svaté Anny.  - Zdeněk Matyáš
Video se připravuje ...

 

fotrpjotr ( 10. ledna 2022 12:03 )

Doufám,že skončí jako Karolína Peake.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa