Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

„Nejsme bandička trampů.“ Povinné očkování vojáků podpořil vrchní praporčík i Černochová

Autor: Tomáš Vašek, ČTK - 
8. ledna 2022
05:00

Petici proti povinnému očkování vybraných profesí představila tento týden Iniciativa 21. Deklarace profesních skupin na internetu, které ale nejsou právně závazné podle petičního zákona, podepsalo přes 80 tisíc lidí. Řádově tisíce osob z nich uvádějí, že pracují v těchto oborech. K tématu povinného očkování příslušníků bezpečnostních složek se na facebooku vyjádřil i vrchní praporčík AČR Peter Smik, který na sociální síti spravuje stránku s názvem své funkce.

Blesk Zprávy oslovily i ministryni obrany Janu Černochovou (ODS), aby se k jeho příspěvku vyjádřila. „S panem vrchním praporčíkem principiálně i lidsky souhlasím. Za jeho vyjádření děkuji,“ uvedla Černochová.

Armáda je hierarchicky řízená organizace. Funguje na základě nějakých pravidel a zároveň rozkazů. Nejsme bandička trampů na Křivoklátsku. Proto jsme úspěšní, proto nám funguje velení a řízení v zahraničních operacích, v krizích na území ČR. Proto jsme schopni v případě tornáda na Moravě vyslat naše vojáky v rámci hodin. Lidi nabíráme za určitých vstupních podmínek. Každý voják má potom určité schéma očkování, které má mít,“ napsal Smik.

Když odjíždí do zahraniční operace, třeba do Mali, do sebe tlačí kupříkladu žlutou zimnici, což je podle vakcinologů největší sajrajt, který do sebe může dát. Za tu dobu, co jsem v armádě, jsem nezažil nikoho, kdo by to odmítl, byť do sebe dává opravdu nepěkné věci, aby venku nepěkné věci nechytl nebo zmírnil průběh,“ dodal a pokračoval osobní zkušeností.

„Nepřeju si, aby mi kolegové řekli, že do akce nejdou“

„Jsem obklopenej civilními kamarády a v rodině máme velkou spoustu lékařů. Nikdo mi ještě neřekl, že to očkování je nezdravé. (…) Narodil se nám prcek, bomba, 4,5 kg, vše pohoda. Ve dvou měsících dostal dávku hexavakcíny Prevenar - to je na záškrt, tetan, černej kašel, žloutenku B a dětskou obrnu a prevenar na pneumokoky. (…) A vše dáváš do těla, který má 5 – 13 kg, teď, co má náš malej. Byť byl vždycky větší a je to takovej statnej chlapeček, vždycky měl teplotu. Ale prostě to tak má bejt, a když ti dětská (lékařka) z Motola říká, že ročně umře desítka dětí, který nejsou očkovaný, je to silný,“ píše Smik.

Je na zamyšlenou, jestli když do dětí cpeme očkování od malička a vůbec o tom nepřemýšlíme, protože je chráníme, proč děláme humbuk kvůli vakcíně, která se vyvíjela 10 let na SARS, a já opravdu nemám problém s tím, že ji teď za rok a půl po přísnejch klinickejch testech modifikovali na vakcínu proti covidu,“ doplnil.

Svůj příspěvek završil úvahou: „Já si opravdu nepřeju, abych se někdy dočkal doby a situace, že budu stát bok po boku kolegů a kamarádů před nějakým úkolem, ať už doma nebo v zahraniční operaci, a půlka lidí mi řekne, že do akce nejde a druhá půlka začne sepisovat petici.

Bývalý první muž české armády s praporčíkem souhlasí

Se Smikovým názorem souzní i bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý, kterého s žádostí o reakci oslovily Blesk Zprávy. Podle něj mají vojáci povinnost respektovat nařízení, což se týká i vakcinace. Výjimku by měly tvořit pouze zdravotní komplikace.

Tam se třeba musí respektovat to, že to očkování by třeba mohlo poškodit zdraví toho daného člověka. Ale to musí být skutečně zdůvodněno, nemůže to být jenom to, že někdo řekne – aniž k tomu má nějaké oprávnění nebo reálný důvod –, že nechce, aby to to zdraví bylo poškozeno, a proto odmítá očkování. To může říct třeba lékařská autorita,“ míní armádní generál.

Petici podepsalo asi 8300 osob

Zástupci iniciativy ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedli, že se obávají, že lidé budou kvůli nátlaku na očkování z těchto oblastí odcházet a budou v provozu chybět. Vyzvali proto ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) k jednání o vyhlášce bývalé vlády, která povinnost zavádí od začátku března. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob ČTK sdělil, že ministerstvo chce vyhlášku upravit a se zástupci profesí ještě jednat.

Jsme proti plošnému povinnému očkování i povinnosti očkovat se podle věku. Chceme vyhlášku změnit,“ uvedl mluvčí. Nevyloučil, že by konečné stanovisko vlády k budoucnosti vyhlášky mohlo být i dříve než v polovině února.

Petici „za zdraví, svobodu v medicíně i společnosti a za respektování ústavně zaručených práv a svobod“ podepsalo do čtvrtečních 13:30 asi 8300 osob. Při podpisu petice lidé musí uvést své jméno, e-mail a město, kde žijí. Vybírají také, z jaké jsou profesní skupiny, které by se povinnost týkala. Podle petičního zákona by byly pro platnost petice ale nutné buď fyzické podpisy na papíře, nebo elektronické podpisy. Mezi úvodními signatáři jsou zejména lékaři a právníci, mezi jinými epidemiolog Jiří Beran nebo emeritní přednosta kardiocentra IKEM Jan Pirk.

Iniciativa: Kvůli tlaku budou lidé profese opouštět

Beran ve čtvrtek na tiskové konferenci řekl, že s novými variantami viru nastal posun mezi skupinami lidí, kteří jsou více ohrožení vážným průběhem covidu-19. Za nejzávažnější rizikové faktory považuje obezitu a cukrovku. „Obézní čtyřicátník ale teď neví, že je ohrožená skupina,“ uvedl. Podle něj by tak očkování mělo být cílené na tyto rizikové. Zástupci iniciativy také uvedli, že nezpochybňují, že těmto lidem může očkování i zachránit život.

Povinnost by se podle dosavadního znění vyhlášky měla týkat armády a aktivních záloh, policie a městských strážníků, hasičů včetně dobrovolných, zdravotníků, studentů medicíny a zdravotnických škol a dalších zaměstnanců zdravotnických zařízení, celníků nebo pracovníků v zařízeních sociálních služeb. Povinné by mělo být očkování podle vyhlášky také pro lidi nad 60 let. Vznikla také petice, která plošné povinné očkování naopak požaduje. Dosud nasbírala asi 6500 podpisů.

Iniciativa se domnívá, že kvůli tlaku na povinné očkování lidé budou dotčené profese opouštět. Zejména zdravotních sester nebo pracovníků v domovech seniorů je už v současné době nedostatek, obsadit se nedaří ani tabulková místa strážníků nebo policistů.

Očkovaných je 88 procent lékařů a 83 procent sester

Přesná data o tom, kolik pracovníků je ve které profesi očkovaných, k dispozici nejsou. Podle České lékařské komory, jejíž zástupci s povinným očkováním zdravotníků souhlasí, je očkovaných 88 procent lékařů a 83 procent zdravotních sester, posilující dávku mělo k polovině prosince 58 procent lékařů a 41 procent z nich.

Podle dat ministerstva zdravotnictví bylo dosud naočkováno 334 000 zdravotníků, 124 000 pracovníků a klientů v sociálních službách, 30 000 zaměstnanců ministerstva obrany a příslušníků armády a 84 000 pracovníků kritické infrastruktury, což jsou kromě integrovaného záchranného systému také například pracovníci v energetice.

Švejdar: Čtvrtina policistů není očkovaná

Podle dřívějších slov končícího policejního prezidenta Jana Švejdara není očkováno asi 10 000 policistů ze zhruba 40 000 příslušníků. Zástupci armády, hasičů a policistů na tiskové konferenci hájili své rozhodnutí se neočkovat nejčastěji tím, že jsou zdraví, což musí pravidelně prokazovat při fyzických testech, a nejsou obézní, nepatří proto mezi rizikové skupiny. Po odchodu na vlastní žádost by také zřejmě přišli o výsluhy, což nechtějí. Zmiňovali také tlak na povinné očkování, který sílí podle nich už v současné době, proto je pozdě vyhlášku přehodnocovat až v polovině února, což jako termín uvedl ministr zdravotnictví.

Právník z iniciativy Jiří Reichl uvedl, že vyhláška je podle něj právní paskvil, a pokud ji ministerstvo nezruší, budou se snažit jejího zneplatnění dosáhnout i soudně. Proti povinnosti se rozhodla podat ústavní stížnost také skupina senátorů. Kardioložka Jana Gandalovičová na tiskové konferenci uvedla, že se obává, že zavedení povinnosti pro tyto věkové skupiny a profese je prvním krokem k plošné povinnosti včetně dětí.

Annika ( 28. ledna 2023 20:26 )

Pfizer vari jedy? http­s://y­outu­.be/mO­86vEG­sOB0

Annika ( 28. ledna 2023 20:23 )

Jen si dejte dalsi bustry,jak to chodi v Pfizeru sami se nenaockuji. http­s://y­outu­.be/mO­86vEG­sOB0

e.lesanova ( 4. února 2022 20:16 )

Černochová bude souzena budoucností, tento nátlak je dle mustru "Jak rychle zlikvidovat bojeschopnost vlastní armády"...očkování STÁLE neschválenými, tedy experimentálními vakcínami, kde je stále více pochybností a rozhodně nepatří mezi POVINNÉ vakcíny, které jsou vyzkoušené a prošly řádným schvalovacím a testovacím procesem, což bývá okolo 10 let...Poukazuje se na vedlejší účinky, těžké formy poškození srdce, embolie...zejména u mladých mužů...Dávat befelem takové svinstvo může jen magor a nezodpovědný politik

Tomasj ( 9. ledna 2022 10:31 )

a v 68. to byla okupace nebo pomoc spřátelených armád. Taky jsem zažil bývalé kapitány či majora bez VŠ, tak šli dělat OZ-ka. Příjde mi že si vymýšlíš a jen provokuješ. Kdo byl veřejně proti okupaci v armádě jako voják z povolání nesloužil v tom 89. rozhodně ne. A Akádu máš?

janek490 ( 8. ledna 2022 18:25 )

Vojak je vojak, kolaborantem se stane az kdyz zradi mily priteli

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa