Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Falešný plastický chirurg operoval na pražské klinice? Chilan vystudoval biologii

Údajný falešný plastický chirurg Alberto Leguina Ruzzi na selfie zveřejněném na jeho Instagramu.
Údajný falešný plastický chirurg Alberto Leguina Ruzzi na selfie zveřejněném na jeho Instagramu.  (Autor: Instagram)
Autor: VaB - 
5. ledna 2022
19:01

Od biologa k falešnému plastickému chirurgovi na dermatologické klinice? Radiožurnál upozornil na případ muže z Chile, který nemá lékařské vzdělání. I přesto provádí na pražské klinice náročné zákroky, díky kterým chtějí lidé vypadat krásnější. Podobných lékařů je ale v Česku více, míní web.

„Doktor Ruzzi je vynikající odborník a jeho vzdělání jsme prověřili,“ řekl portálu iRozhlas odborný garant jedné z pražských dermatologických klinik Otakar Lucák. Pětatřicetiletý Alberto Leguinna Ruzzi se prezentuje jako dermatolog a chirurg estetické medicíny, ještě před smazáním jeho profilu na webu kliniky stálo, že vystudoval lékařství na Papežské katolické univerzitě v Santiagu de Chille a následně i v New Yorku.

V Česku žije zřejmě šest až sedm let a jako dermatolog se prezentuje asi pět let. Jeho specializací jsou výplně rtů a bělení konečníků, nebojí se ani prezentací svých prací na svém instagramu. „Moji pacienti jsou spokojeni,“ odpověděl Radiožurnálu s tím, že má plnou kvalifikaci, která je ověřena pražským magistrátem a ministerstvem zdravotnictví. „Cizinci lékaři jsou tady vystaveni diskriminaci. Celé to kryje mafie České lékařské komory. Vy reprezentujete zlo. A nesouhlasím s publikováním našeho rozhovoru,“ dodal cizinec. 

V jeho vyjádřeních se ale nachází rozpory. Sice vystudoval Papežskou katolickou univerzitu v Chile, medicína ale jeho oborem nebyla. Univerzita uvedla, že vystudoval studium biologických věd, má doktorát v oboru lékařské vědy. „Medicínu však nestudoval. Papežská katolická univerzita v Chile neudělila titul lékař-chirurg panu Albertovi Leguina Ruzzimu, a proto nemá v naší zemi kvalifikaci k výkonu povolání jako lékař,“ popsala univerzita.  

Z Kolumbijské univerzity v New Yorku ho vyloučili kvůli sexuálnímu skandálu s jeho nadřízeným. Po odcestování do České republiky si našel práci ve Fyziologickém ústavu Akademie věd, kde se zabýval výzkumem, pracoval s pokusnými zvířaty a používal chirurgické nástroje. Tady se pak nabízí otázka, jak se z vědce stal plastický chirurg. Jak zjistil Radiožurnál, má živnost na kadeřnické a kosmetické služby.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek takové jednání označil za vážné porušení několika zákonů. „Není ale naším členem, takže my s tím nemůžeme nic dělat,“ tvrdí Kubek. Zástupci kliniky uvedli, že Ruzziniho uznalo jako lékaře ministerstvo zdravotnictví. To ale podle něj není pravda, v evidenci nefiguruje. „Z toho vyplývá, že nepožádal o aprobační zkoušku, která je povinná, a zároveň lékař prokazuje znalost českého jazyka. Ministerstvo zdravotnictví celou věc prověřuje a v případě potřeby bude nutné věc řešit právními kroky,“ uvedla mluvčí ministerstva Martina Čovbanová.

Profil chirurga z webu kliniky pár dní po dotazech serveru zmizel, má však nové angažmá v jiné zkrášlovací firmě. Podle Kubka se muž dopouští neoprávněného podnikání. „Dopouští se přestupku podle zákona o zdravotních službách s možnou sankcí až jeden milion korun. V případě vzniku újmy na zdraví pak spadá odpovědnost nejen na tohoto zaměstnance, ale i na vedení zdravotnického zařízení, bez ohledu na skutečnost, zda je provozovatelem fyzická či právnická osoba,“ doplnil prezident ČLK. Podobných případů je podle Radiožurnálu v Česku víc. 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání