Středa 22. března 2023
Svátek slaví Leona, zítra Ivona
Oblačno 17°C

Mediální magnáti, nebo znovu Janukovyč? Expert řekl, kdo by vedl „loutkovou“ vládu na Ukrajině

Autor: amb - 
26. února 2022
05:00

Jedním z možných scénářů ruské invaze na Ukrajinu podle expertů je, že Vladimir Putin dosadí do vedení proruskou loutkovou vládu. Kdo by stanul v jejím čele? Hovoří se o Putinově oblíbenci Viktorovi Medvedčukovi nebo vlastníkovi televizních studií Jevhenijovi Murajevovi. Anebo to bude někdo z okolí bývalého proruského prezidenta Viktora Janukovyče? „Možný scénář je ten, že Putin Ukrajinu rozdělí na dvě oblasti a na obsazené kontrolované území si sjedná loutku, kterou může vytáhnout odkudkoli," řekl Blesk Zprávám expert David Svoboda.

„Je to ve hvězdách, určitě mají vytipované lidi, už při napadení Finska v roce 1939 měli připraveného premiéra, takže nějaké kolaboranty určitě mají. Věřím ale tomu, že Ukrajinci se budou velmi úporně bránit, a i když se Rusku podaří vytvořit novou pseudovládu, tak to nebude znamenat konec,“ řekl Blesk Zprávám historik, politolog a odborník na Rusko Vladimír Baar.

Baar nepředpokládá, že by se měl na Ukrajinu vrátit někdejší proruský prezident Viktor Janukovyč. Podporovaný Ruskem byl ve funkci od roku 2010, kdy porazil tehdejší premiérku Juliji Tymošenkovou. Odmítl spolupráci s NATO a posléze i s EU, což doprovázely protesty, při kterých během zásahu jím povolané policie zemřelo 80 lidí. V roce 2014 následovaly další protesty, Janukovyč uprchl do Ruska. 

„Nemyslím si, že on je ten, kdo by se na Ukrajinu vrátil. Byl neoblíbený, nepopulární a Rusko by si akorát ještě víc uškodilo. Ostatně to nebyl ani Putinův oblíbenec a dával mu to najevo, několikrát ho ponížil a ukazoval mu, že je oproti němu moc malý pán,“ vysvětlil Baar.

Lidovky informovaly o tom, že britské Ministerstvo zahraničí jmenovalo jako další možné kandidáty ukrajinské politiky, kteří jsou v intenzivním styku s ruskou rozvědkou a zároveň blízkými spolupracovníky exprezidenta Janukovyče. Jde o bývalé ministerské předsedy Segije Arbuzova a Mikolu Azarova.

Dále se objevilo také jméno někdejšího Janukovyčova personálního šéfa Andrije Klujeva a bývalého zástupce předsedy ukrajinské rady národní bezpečnosti Vladimira Sivkoviče. Všicni politici by se měli nacházet na ruském území, zatímco Rusko se těmto informacím vysmálo a označilo je za provokaci. 

Mediální magnáti Medvedčuk a Murajev, nebo někdo neznámý?

Jak uvedl americký Newsweek, horkým favoritem na místo prezidenta loutkové vlády je Viktor Medvedčuk. Tento proruský ukrajinský oligarcha je natolik blízký Putinovi, že si ho vybral za kmotra své dcery. Zároveň podporoval separatisty na východě Ukrajiny, je zapojený do ropných projektů a kontroloval tři televizní stanice, než mu to prezident Volodymyr Zelenskij zakázal.

I kdyby si Putin do loutkové vlády vybral někoho jiného, podle Newsweku by to mohl být právě Medvedčuk, kdo by skutečně tahal za nitky.

Podle britského listu The Guardian by mohl být kandidátem do čela loutkové vlády také Jevhenij Murajev, který založil proruský televizní kanál Naš a před Zelenského zákazem vlastnil také NewsOne. Murajev zároveň pomáhal v roce 2014 uprchnout do Ruska už zmíněnému Mikolovi Azaravovi a dalším politikům.

„Takoví lidé tam byli, ale pokud by došlo na loutkovou vládu, tak vytáhnou člověka, který bude neznámý. Bude to někdo, kdo není dosud spojován se svou orientací na Rusko. Například půjde o osobnost z kultury, která nebude tak zprofanovaná a budou se ji snažit prosadit  na základě toho, že mají ,dobrou vůli´," řekl Baar. 

Kandidát Murajev navíc není na Ukrajině populární a jak poznamenal The Guardian, smysl by to dávalo jen tehdy, kdyby Putin zemi rozdělil na východní a západní část. To není nemožné podle Davida Svobody z Ústavu pro studium totalitních režimů. 

Expert: Putin možná rozdělí Ukrajinu na dvě části

„Možný scénář je ten, že Putin Ukrajinu rozdělí na dvě oblasti. V jedné části nechá vládnout Zelenského a na obsazené kontrolované území si sjedná loutku, kterou může vytáhnout odkudkoli. Nakonec kdo znal jména takzvaných separatistů, kteří vstoupili do našeho života v rice 2014,“ řekl Blesk Zprávám.

Podle Svobody existuje odhad, že by se Rusko zmocnilo Kyjeva a vytvořil by se tam Ukrajinský protektorát. „Jou to ale úvahy dalekosáhlé. Já už nevěřím žádnému scénáři, který není dostatečně šílený,“ doplnil.

„Skutečně existuje věrohodný analytický odhad opřený o důvěrné informace tamní bezpečnostní komunity, že se Putin chystá Ukrajinu rozpůlit na způsob rozděleného Německa a že by Kyjev patřil k tomu protektorátu. Nemusím říkat, že od konce 2. světové války by to byl zánik a brutální destrukce jednoho státu,“ sdělil Svoboda.

Odhadovat možného nového vládce Ukrajiny, nebo její části, si ale netroufá ani on. Řekl, že podle dalšího scénáře je možné, že se Putinovi podaří přinutit ke kapitulaci samotného Zelenského. „Pak si ale neumím představit, jak by dál ještě hájil svou pozici v zemi, to by byla smrtelná rána jeho reputaci,“ zakončil pro Blesk Zprávy.

Video  Epicentrum - Petr Pavel  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Vladimir Zelenskyj a kandidáti do proruské loutkové vlády. Vladimir Zelenskyj a kandidáti do proruské loutkové vlády. | Reuters, Profimedia

Video se připravuje ...
Další videa