Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Komentář: Zemanovo pozdní vystřízlivění z Putina. A konec cigárek s Rusy

Autor: Petr Holec - 
25. února 2022
05:00

Prezident Miloš Zeman rád říká, že jen pitomec nemění své názory. Invazí na Ukrajinu mu k tomu nyní dal dobrou příležitost i ruský prezident Vladimir Putin, jeho dlouhodobý přítel. „Před několika dny jsem řekl, že Rusové nejsou blázni a že na Ukrajinu nezaútočí. Přiznávám, že jsem se mýlil... Šílence je zapotřebí izolovat,“ změnil Zeman názor ve svém projevu k situaci na Ukrajině.

Prezident Zeman není sám, kdo se ohledně Putina mýlil. Invazi nečekal ani bývalý šéf generálního štábu a dnes bezpečnostní expert Jiří Šedivý. A někdejší ministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg před pár dny v pořadu televize Nova Napřímo řekl, že Rusko není nebezpečné a jeho prezident Vladimir Putin „není blázen“. „Inscenuje se veliké divadlo, ale nemám dojem, že Putin by chtěl válku,“ mýlil se kníže krátce před invazí stejně jako Zeman.

Je tu však jeden zásadní rozdíl: jen Zeman hájil stále agresivnějšího a militantnějšího Putina i jeho režim permanentně a taky velmi demonstrativně. Nejen na evropsko-asijském milánském summitu, konaném nedlouho po ruské anexi Krymu, vyhledával spíš ruskou než spojeneckou společnost a kritizoval západní protiruské sankce. Všichni si dodnes ještě pamatují jeho památné kamarádské cigárko s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, pravou rukou Putina.

Většina Západu sehrála s Ruskem hanebně pokryteckou hru. Zatímco Putin po anexi Krymu intenzivně zbrojil a Rusko připravoval na současný „moment pravdy“ s Ukrajinou hromaděním masivních devizových rezerv i státní podporou ekonomických sektorů zasažených západními sankcemi, Západ Ukrajinu vyzbrojoval. Jenže nikdy ne tak, aby se Rusku stala vážným vojenským soupeřem, na to si všichni dávali velký pozor. Navíc západní politici veřejně opakovali, že teď Ukrajinu určitě nevezmou do NATO.

A Německo, nejsilnější a nejvlivnější země EU, si dokonce s Ruskem postavila přímý „trucplynovod“ Nord Stream 2. Ani bývalá německá kancléřka Angela Merkelová či jiní západní politici ale Putina veřejně nelegitimizovali tak ostentativně jako Zeman. Na rozdíl od něj si totiž většina z nich aspoň držela symbolický distanc, jímž ve správný čas a na správném místě demonstrovali západní jednotu.

To Zeman ji naopak rád v nesprávný čas a na nesprávném místě a se sobě vlastní škodolibou radostí narušoval, čímž poškozoval i jednotu naší zahraniční politiky. Nejen kvůli jeho cigárkům s Lavrovem se proto hlavně spojenci z NATO několikrát ozvali; potřebovali se jen ujistit, kam patříme. Rusům tím Zeman logicky prokázal službu k nezaplacení: v Kremlu dobře vědí, že sílu NATO i EU nejlíp oslabí demonstracemi nejednoty jejich vlastních členů. A málokdo tuhle disciplínu ovládá tak mistrně jako český prezident.

Zeman za rok v prezidentské funkci skončí a pozdní vystřízlivění z Putina je jen další z jeho finálních proher v řadě. Po vážných zdravotních problémech se teď sice téměř zázračně uzdravil, ve Strakově akademii ale sedí „méně přátelská“ vláda, která mu v prezidentském rozpočtu pro jistotu škrtla pár milionů, to aby náhodou nezapomněl. Teď přišel i o Putina a cigárka s Lavrovem. A to si Kreml hýčkal celých deset let.        

Video  Šílence je zapotřebí izolovat, vzkázal Zeman. Odsoudil agresora Putina, podpořil Ukrajinu  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

eiben ( 25. února 2022 12:37 )

Vy zm.di tady prezident Zeman pronesl statnicky projev. Vy kolaboranri USA

fido2 ( 25. února 2022 12:00 )

Zeman zklamal, jednal pravděpodobně v afektu.... Asi myslel, že je rok 1968.

Jelimanek ( 25. února 2022 11:00 )

"Vrtošivý stařík" otočil korouhvičku a prohlásil "zmýlil jsem se, pravda a láska zvítězí..."

bullshit ( 25. února 2022 09:04 )

Bohužel máš pravdu, tento churavý stařec neví kdy odejít stejně jako vzory Andropov, Černěnko, Brežněv, gen. Svoboda. K zamyšlení je, že je stále nejvyšším velitelem ozbrojených sil...

bullshit ( 25. února 2022 09:01 )

Těm nezklapne nikdy stejně jako těm, co stále obhajují jednoho poctivě zbohatnuvšího miliardáře. Díky Mlhovi jsme pro partnery jen onucí co si neumí doma udělat pořádek a mít nějaký pořádný názor. Navíc je Mlha obklopen squadrou vohnoutů bez prověrek a patřičných vědomostí o slušném chování...

Zobrazit celou diskusi