„U Vojty se krátce po narození projevilo závažné onemocnění mozku, které je příčinou jeho tělesného i mentálního postižení. Je zcela závislý na pomoci druhých, nechodí ani nemluví,“ říká ředitelka organizace Velvet Smile Věra Kadlecová. Dodává, že i přes omezení si užívá všech dostupných radostí.

Video
délka: 00:30

Brňané se na Guláš Festu a v zoo snažili pomoci Vojtovi s koupí speciálního pohybového přístroje motomedu. mm

Vojtík má rád hudební hračky

Vojtík navštěvuje speciální základní školu, kde místo čtení, psaní a počítání cvičí na míči, hladí pejsky a především se učí sebeobsluze - kupříkladu jak držet lžíci. „Vojtík má rád kostky a také veškeré hračky související se zvukem a hudbou,“ prozrazuje Kadlecová.

Chlapec pravidelně absolvuje neurorehabilitační pobyty v lázních, cvičí a chodí na nejrůznější terapie, například hydroterapii (vodoléčba), hipoterapii (metoda využívající koně pro nácvik a obnovení pohybu), EEG či muzikoterapii (léčba hudbou). V poslední době chlapci ale hodně pomáhá cvičení na motomedu.

Motomed pomůže posílit nohy i ruce

Přístroj, který zatím může používat jen v lázních a ve škole, pomáhá k uvolnění křečí a umožňuje pohyb byť jen s nepatrným zapojením síly. V posledních měsících je na něm Vojta skutečně aktivní, což se projevuje i na posílenějších dolních končetinách. „Byla bych moc ráda, pokud by se podařilo Vojtíkovi posílit a protáhnout i ruce,“ říká chlapcova maminka Jana.

Vojta díky motomedu chápe cyklický pohyb, a dokonce šlape sám, bez nutností zapojení motoru. „Pro intenzivnější trénink bychom jej chtěli využívat také doma. Kvůli těžkému postižení Vojta potřebuje nejen základní trenažér, ale také mnohé příslušenství,“ vysvětluje maminka Vojty.

Jak lze přispět?

Motomed není hrazen zdravotní pojišťovnou, nový přístroj stojí asi sto dvacet tisíc korun. „Věnujeme pět korun z každé prodané vstupenky GulášFestu na zakoupení motomedu pro Vojtíka, s Velvet Smile spolupracujeme již více než pět let,“ říká organizátor GulášFestu Gregor Mareček.

Také v zoo Brno mohli návštěvníci přispívat na Vojtu a další nemocné děti. Velvet Smile zde organizovala program dne dětí. Na akci vystoupila i známá zpěvačka Victoria, která je zakladatelkou organizace. „Pomoc dětem je pro mne srdcovou záležitostí,“ usmívá se.

Pokud chcete Vojtovi pomoci i vy, číslo transparentního účtu je:  2600660829/2010