1. Třeboňsko: Cyklistická naučná stezka

Naučná stezka Okolo Třeboně představuje 39 km okruh, na kterém najdete 22 zastávek s informačními tabulemi. Dozvíte se z nich plno zajímavostí o historii, fauně a floře na Třeboňsku. S horským kolem se projedete po hrázích rybníků, lesních cestách a málo rušných silnicích III. třídy. Cyklostezka má svůj začátek v Třeboni na hrázi rybníka Svět. Při své cestě se projedete po hrázi Opatovického rybníka, rašeliništi Spálená borkovna. Dále budete míjet myslivnu Barbora, Zlatou stoku, hráze Chlumeckých rybníků, obce Lutová a Stříbřec. Ve Staré Hlíně se podél jižní části rybníka Rožmberk vrátíte zpátky do Třeboně.

2. Křivoklátské okruhy: pro občasné i pravidelné cyklisty

Troufáme si říct, že z Křivoklátských okruhů si vybere každý. Jde o 8 silničních cyklistických okruhů s minimem provozu, takže s sebou můžete přibrat i vaše starší potomstvo. Hostivice jsou výchozím bodem s informačními tabulemi, ze kterých si vyberete svou trasu. Ta nejdelší vás dovede až k hradu Křivoklát (90 km okruh s 1245 m převýšením). Nejkratší okruh má 18 km se 105 m převýšením.

TIP: Potřebujete vy či vaši blízcí nové kolo? Omrkněte našlapanou nabídku na Alza.cz!

Osedlejte horské kolo a zažijte dobrodružství!
Osedlejte horské kolo a zažijte dobrodružství!
Autor: Alza.cz

3. 162 km českoněmecký okruh Krušnými horami

Cyklistická lahůdka jménem Stoneman Miriquidi vede po české i německé straně Krušných hor. Navrhnula ji známá persona mezi jezdci na horských kolech, Roland Stauder. Projedete se po lesních cestách, místy i po singl track (úzké jednostopé stezky pro horská kola), taky skrz obce a 9 vrcholech Krušných hor. Připravte se na 4,4 km převýšení. Jste soutěživí? Tak to vyrazte do německého Oberwiesenthalu, kde je oficiální start i cíl Stoneman Miriquidi. Na začátku se za poplatek zaregistrujete, a pak vyrazíte. Podobu vaší odměny určuje rychlost, s jakou trasu zvládnete. Zlatá trofej je za 1 den, stříbrná za 2 dny, bronzová za 3 dny a dobrý pocit za 4 a více dní… Stoneman Miriquidi bývá otevřený od konce dubna do začátku listopadu.

4. 36 tras v Beskydech: pořádná jízda na horských kolech!

Tady se jezdci, kterým srdce bije pro horské kolo, dostatečně zabaví. 36 tras v úhrnu představuje 1624,6 km zábavy. Nejkratší trasa má 10 km, ta nejdelší 94 km. Jelikož nejsou všechny trasy fyzicky označené, stáhněte si do mobilu aplikaci MTB Beskydy (dostupná je na Google Play i App Store).

TIP: Horská kola jsou určena do terénu, ale je s nimi možné jezdit i po silnici. Tato kola jsou díky univerzálnímu využití velmi populární. Přečtěte si, jak vybrat horská kola.