Je důležité si říci, že osobám, u nichž byla umístěna zvířata, podle výzkumů vzrostla sebeúcta i potřeba komunikace s ostatními. Chovaná zvířata jim zlepšila morálku, dala jim pocit potřebnosti, rozesmála je a snížila jejich pocit odvržení a nedostatku bezpečí.

Pokud rodič dítěti dopřeje nějakého mazlíčka, získají věrného přítele, který dítě naučí, jak se k živému tvorečkovi chovat a jak o něj pečovat. Děti mají velkou fantazii, s jejíž pomocí rozvíjí svou kreativitu a mazlíček je umí inspirovat.

Pozor! Zákon na ochranu zvířat od 1. 2. 2021 zakázal prodej nebo předání psa v obchodě se zvířaty a na veřejném prostranství s výjimkou např. výstav.

CHCETE SI POŘÍDIT PSA?

Ať už si psa koupíte přes inzerát s průkazem původu, od kamaráda nebo si ho vezmete s útulku, měli byste si položit patnáct klíčových otázek a popravdě na ně odpovědět. Vaše úvahy pak konzultujte s majitelem štěněte. Pozor, nikdy nekupujte zvíře z podezřelé množírny!

* Jaké jsou vaše zkušenosti s chovem psů?

* Jak na tom jste fyzicky? Budete mu stačit?

* Kolik času mu můžete věnovat?

* Jak nákladnou péči si můžete dovolit?

* Na jakém prostoru bude trávit většinu času? 

* Jakou povahu by pes měl mít?

* Jak by měl být velký? 

* Má být kamarád, hlídač, nebo obránce? 

* Jak dlouhou srst má mít?

* Jak často přijde do kontaktu s dětmi?

* Jak často bude v kontaktu s cizími lidmi?

* Jaký postoj má pes zaujímat ke svým kolegům?

* Jak se má pes chovat ke zvířatům?

* Máte doma alergika?

* Plemeno s historií, nebo moderní rasa?

PRÁVĚ JSTE KOUPILI PSA

Jakmile přijdete společně domů, nechte ho, ať se v klidu seznámí se svým novým příbytkem. Domluvte rodině (hlavně dětem), ať jsou v klidu a pokud možno se na prcka hned všichni nevrhají a nemluví naráz.

Pomalu, jeden po druhém k němu choďte, nebo nechte jeho samotného, ať si k vám přijde, očichá si vás, olízne. Nespěchejte a seznamujte se s ním pomalu. Už u štěněte, stejně jako u dospělých psů byste měli znát signály, které pro psa znamenají třeba nebezpečí, nebo boj.

Nehlaďte psa tak, že si před něj stoupnete a sáhnete mu shora přímo na hlavu, mezi uši. To mohou psi vnímat jako nebezpečí. Také váš úsměv s vyceněnými zuby, pokud vás pes nezná, pro něj může znamenat výzvu k boji.

Dbejte na imunitu

Štěňata se rodí s velmi nízkou imunitou. Od feny v čase kojení získávají jen málo protilátek. A postupem času množství těchto protilátek v mateřském mléce klesá až do caa 6 týdne věku štěněte. Toto období nazýváme imunitní okno.

„Dobré je podávat krmivo s obsahem probiotik. Je prokázáno, že probiotiky posilovaný organismus je odolnější proti průjmům, ale také vůči alergiím, virům, infekcím nebo vnějším i vnitřním parazitům. Štěňata budou lépe trávit potravu i se lépe hojit při případných zraněních, po operacích apod.,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

Jak krmit a venčit?

Každé štěně, stejně jako jakékoliv jiné mládě, by mělo dostávat nejen větší množství kvalitní a hodnotné potravy, ale i vícekrát denně po menších porcích. Osmitýdenní štěně krmte minimálně čtyřikrát až šestkrát denně. Dávky krmiva postupně stoupají, přičemž denní frekvence krmení klesá. V půl až tři čtvrtě roce byste psa měli krmit pravidelně už jen dvakrát denně. Ideální je, pokud navyknete svého psa na krmení 2x denně a k tomu mu alespoň 3x denně dopřejete procházku propojenou s tréninkem, zábavou apod.

CHCETE SI POŘÍDIT KOČKU?

Kočka je osobnost, nelze ji vycvičit tak jako psa, ale správnou péči a lásku vám mnohonásobně oplatí. Opět si musíte položit patnáct klíčových otázek a podle pravdy na ně odpovědět. Výsledkem bude ta správná rasa. A je jen na vás, zda vás zajímá průkaz původu nebo si kočku pořídíte z útulku. Pozor, nikdy nekupujte zvíře z podezřelé množírny!

* Odkud chcete kočku pořídit?

* Jak kvalitní krmivo jste ochotni kupovat?

* Pořídíte misky na vodu nebo fontánku?

* Pořídíte jí pelíšek nebo jen deku?

* Uvažujete o odpočívadle se škrábadlem?

* Hodláte nechat aplikovat mikročip?

* Budete chtít zvíře kastrovat?

* Investujete do ochrany před parazity?

* Pořídíte jí speciální toaletu?

* Máte čas na pravidelnou péči o srst?

* Hodláte jí pořídit lékárničku?

* Jste ochotni koupit přepravku? 

* Uvažujete o občasném venčení?

* Kdo se postará během dovolené?

* Jste připraveni na veterinární výdaje?

PRÁVĚ JSTE KOUPILI KOČKU

Pozor na jedovaté rostliny, kočky obratně skáčou, takže bude potřeba rostliny odnést úplně pryč; nebude stačit dát je např. na skříň. U venkovních koček zamezit přístupu do míst, kde je položen jed proti hlodavcům. Škvíry a otvory mezi nábytkem budou kočku lákat k průzkumu. Hrozí však nebezpečí zaklínění. Zabezpečte okna a balkon sítí. Montáž sítí na balkony provádí specializované firmy.

Pozor dávejte také na okna otevřená na tzv. větračku. Kočka by v nich mohla vidět příležitost k úniku, zaklínit se a uhynout. Po příchodu kočky je potřeba ohlídat, aby se nespálila o sporák, kamna atp. Pokud v tom kočkám nezabráníte, neřeší, že někam nemohou a volně se pohybují jak po nábytku, tak po lince.

Krmení kotěte

Potřeby rostoucích koťat se velmi liší od potřeb dospělých koček. Hlavní požadavkem kotěte je zajištění vysokého přísunu energie a kvalitních proteinů pro podporu růstu, posílení nevyzrálého imunitního systému, snadná stravitelnost a přizpůsobení struktuře zubů a velikosti tlamičky.

Suchá krmiva pro koťata mají většinou podobu menších granulí, aby nepolekala mazlíčky, kterým se zatím nechce až tak vehementně kousat. Snadno se také žvýkají, protože chrup kočičího mimina není tak pevný jako zuby dospělého kočičáka. Na druhou stranu to, že je kotě musí žvýkat, je výhoda. Zvíře si zvyká na granule, které mu budou jednou přirozeně a šetrně odstraňovat zubní plak.

Vlhká krmiva, ať už se jedná o nejrůznější šťavnaté kapsičky či masové konzervičky, bývají pro koťata většinou atraktivnější svojí vůní i chutí. Obsahují také více vlhkosti, čímž se u koťátka starají o zdravý pitný režim. Kromě toho, že si tak více vychutnají jeho chuť, je tak i pokrm stravitelnější.

Jak bezpečně koupit psa nebo kočku na inzerát

Chcete koupit zvířátko na inzerát? Tak pozor, abyste nenaletěli podvodníkům! V době internetu není nijak složité si chovatele pořádně prověřit. Ten solidní vám umožní osobní návštěvu.

Ptejte se, jak je staré. Podle zákona nesmí být od matky odstavené štěně mladší 50 dnů. Dávejte pozor, jestli na fotce u inzerátu nevypadá příliš mladě (zavřené a zalepené oči) nebo nemá známky nemoci (ztráta srsti, vyhublost...)

Očipované i naočkované

Nenechte si namluvit, že čipování je povinnost nového majitele. Prodejce vám musí předat štěně už očipované. Při koupi staršího zvířete se ptejte, jestli má očkování proti vzteklině. Pes totiž proti ní musí být očkován ve věku od 3 do 6 měsíců a poté během doby účinnosti předchozí použité očkovací látky přeočkován.

Nikdy nepřebírejte štěně nebo kotě u silnice nebo na parkovišti. Vždy si ho vyzvedněte z domova původního chovatele. Zákon na ochranu zvířat dokonce od 1. 2. 2021 zakázal prodej nebo předání v obchodě se zvířaty a na veřejném prostranství s výjimkou např. výstav.

Navštivte původní chov nejlépe alespoň jednou předtím, než si zvířě přivezete domů. Podívejte se, jak se chová ke své matce, případně sourozencům. Nenakupujte od chovatelů, kteří neprovádí ošetření proti parazitům. Každý by vám měl být schopen sdělit jakým přípravkem a způsobem toto ošetření zajišťuje.

Maličká nepřežila. V hospicu jsou přesvědčeni, že útulek, odkud ji převzali, pochybil.

Video
délka: 03:12.58

Maličká nepřežila. V hospicu jsou přesvědčeni, že útulek, odkud ji převzali, pochybil. Podali proto trestní oznámení Kateřina Lang, Dejte nám šanci, z. s.