Podle statistik společnosti Google zvedla pandemie v Česku zájem o adopci a nákup domácího zvířete až o 81 %! Nejen péče o mazlíčka ale dokáže provětrat peněženku. Za zvíře totiž nesete právní odpovědnost. A ta může vyjít draho!

Tíha odpovědnosti leží na majiteli

Paleta nehod, které může pes způsobit, je neuvěřitelná. A nejde jen o případy rvačky s jiným psem. Může kousnout dítě, které si ho chce pohladit nebo při venčení přes vodítko upadne běžec či cyklista. „Jednoduše se dá říct, že cokoliv pes způsobil, za to majitel psa odpovídá,” říká právník Roman Moussawi. „Pokud například cyklista spadne kvůli psovi, tak za to odpovídá majitel psa,” dodává.

A cyklistovi musíte kromě náhrady zdravotní újmy zaplatit třeba i za ušlou mzdu, ztížení společenského uplatnění, zničené kolo, prasklou helmu nebo hodiny rozbité pádem. Odpovědnosti nezbavíte ani v případě, že vodítko drží třeba kamarád. „Pak odpovídají oba, majitel i ten, komu bylo zvíře svěřeno,” říká právník.

TIP: Pojištění odpovědnosti

Odpovědnost za škodu způsobenou zvířetem, ať už jde o újmu na zdraví člověka, jiného zvířete nebo škodu na majetku, je možné pojistit. „U nás jsou škody, které způsobí zvířata chovaná v domácnosti (nejčastěji psi a kočky), automaticky zahrnuty ve smlouvě – tedy pojištění občanské odpovědnosti kryje i tyto případy. A to na území celé kontinentální Evropy. Není třeba sjednávat žádné extra pojištění,“ říká Jan Marek z Generali České pojišťovny.

Trpí v autě? Můžete rozbít sklo!

Současná vlna veder může pro psa zamčeného v autě znamenat smrt. Pokud vidíte zvíře trpící v zamčeném autě, můžete rozbít sklo a vysvobodit ho! Pokud prokážete, že byl pes v ohrožení, tak vás majitel psa nemůže »popotahovat«.

„Pokud odvracíte přímo hrozící nebezpečí, při kterém hrozí nebezpečí na zdraví nebo životě zvířete, a není možné ho zachránit jinak, tak přednost má zvíře. A to i před škodou, kterou můžete při záchraně způsobit,” vysvětluje právník.

Kolik stojí mazlíček

Málokdo si při koupi roztomilého štěňátka nebo koťátka uvědomí, že na sebe bere dlouhodobý finanční závazek. Roční náklady jdou do desetitisíců!

PES

„Nejoblíbenější štěňata v Česku stojí zhruba 15 690 Kč,“ říká analytik Nikolay Kashcheev z Picodi.com. Levnější jsou pejsci z útulku, při adopci se často platí jen nezbytné náklady. Součástí adopce bývá povinnost nechat psa kastrovat.

Kastrace, případně výcvik poslušnosti, stojí 7000 Kč. Pořízení »výbavičky«, ve které nesmí chybět pelíšek, obojek, vodítko, postroj, známka, kartáč a misky, vyjde asi na 1720 Kč, nadstandard (bezpečnostní pás do auta, oblečky atd.) může cenu zvednout o 2430 Kč.

Krmení jde do tisíců

Z pravidelných výdajů vyjde nejdráže krmení. „Zde se pohybujeme zhruba od 6300 Kč ročně v případě malých plemen až do 17 500 Kč ročně za velká plemena,“ říká analytik. Za kvalitní krmivo je nutné si připlatit další tisíce, stejně jako za nezbytnou péči. „Za nadstandard, jako je stříhání, koupání a česání pejska dvakrát do měsíce, utratíte ročně navíc 9780 Kč,“ vypočítává analytik. Bez veterináře se neobejdete I zdravý pes potřebuje veterináře.

Očkování proti vzteklině a preventivní prohlídky vyjdou zhruba na 2050 Kč. Další výdaje (např. odstranění zubního kamene) péči prodraží o 1500 Kč.

KOČKA

Za koťátko nejoblíbenějších kočičích plemen v Česku (mainská mývalí, britská, ragdoll) zaplatíte zhruba 12 000 Kč.

Případné čipování a sterilizace zvýší výdaje až o 2900 Kč. Základní kočičí výbava (kočičí záchod, lopatka, škrabadlo, pelíšek, kartáč, misky, nůžky na drápky a přepravka) vyjde asi na 1560 Kč. Dalších 5120 korun si připravte za nadstandard (vodítko, postroje, automatické krmítko...).

Krmení a hračky: Kvalita je drahá

Krmivo ročně vyjde zhruba na 6700 Kč. „Za kvalitnější krmivo bez obilovin zaplatíte kolem 12 600 Kč,“ uvádí analytik. Pár stovek ročně stojí i hračky.

Péče není zadarmo

Za péči (stelivo, absorpční podložky, šampon, antiparazitika a přípravky na odčervení) ročně zaplatíte okolo 9300 Kč. Návštěva kočičího salonu cenu zvýší o 1700 Kč. Preventivní prohlídky u veterináře jednou za rok vyjdou na 1000 Kč. Vyplatí se připlatit si za čištění zoubků a očkování.

Doplňkové služby: Nadstandard, jakým je zdravotní pojištění nebo a pobyt v hotelu pro kočky, vyjdou asi na 6920 Kč.

Pojištění nepomůže vždycky

Ošetření zvířete u veterináře může jít do desetitisíců. Pojišťovny sice nabízejí možnost pojistit mazlíčka pro případ nemoci nebo úrazu, ale pojištění se vztahuje pouze na nutné a bezodkladné ošetření. „Velkou část výdajů u veterináře proto není možné z pojištění uhradit. Zubní zákroky, očkování, porodní komplikace, kastrace a další rutinní zákroky v pojištění zahrnuty nejsou,“ říká Martin Ždímal z pojišťovací služby Rixo.cz.

Cenu pojistného často ovlivňuje stáří psa a plemeno, vliv na výplatu pojistného pak může mít i věk zvířete. Navíc každá pojišťovna má nastavený limit pojistného plnění, obvykle je to 30 000 Kč (u některých pojišťoven lze i více či méně). Počítejte také s nutnou spoluúčastí.

Rada: Ptejte se na výjimky

Před podpisem smlouvy se nezapomeňte zeptat na výjimky, které pojištění nepokrývá. Zvíře musí být zdravé, očkované (konkrétní výčet očkování záleží na pojišťovně) a trvale označené. Omezený je také věk zvířete, a to většinou na minimálních 6 měsíců a maximálních 8 let. U větších psů může být horní limit o několik let nižší.

„Pokud například máte psa, kterému je šest a více let a neváží více než 40 kg, vyplatí vám v případě pojistné události některá pojišťovna částku odpovídající 80 % ujednaného limitu plnění. Pokud je ale tento pes starší než 8 let, vyplatí vám ta samá pojišťovna částku odpovídající 60 % ujednaného limitu plnění,“ vysvětluje Ždímal.

VIDEO: Bertíka chtěli dát do útulku. Když se jim to nepodařilo, vyhodili ho u silnice.

Video
Video se připravuje ...

Bertíka chtěli dát do útulku. Když se jim to nepodařilo, vyhodili ho u silnice Kateřina Lang

Fotogalerie
3 fotografie