Psychoterapeutka Zuzana od narození trpí těžkou oční vadou – deformací v oblasti sítnice. Její zrakové schopnosti v dětství lékaři klasifikovali jako zbytky zraku. Před několika lety se jí však vidění výrazně zhoršilo kvůli šedému zákalu a souvisejícím komplikacím. Během roku prakticky oslepla.

„Začala jsem chodit s bílou holí, loučit se se vším, co jsem dřív viděla. Například poměrně emotivní byl okamžik, kdy mi došlo, že se už nikdy neuvidím v zrcadle, že už nikdy nespatřím obličej svého partnera. Nebo že sázím kytky – barevné fleky v ostrém slunci těsně před okem, a když je horší počasí, žádný flek, žádná barva,“ vzpomíná.

Nevzdala to!

„Existovaly jen dvě možnosti. Buď se definitivně adaptuji na život nevidomého až do smrti, nebo najdu specialistu, který mi pomůže,“ říká paní Zuzana. Navštívila několik pracovišť, ale klíčovou roli sehrála náhoda. V rádiu zaslechla rozhovor s MUDr. Ivanem Fišerem, primářem Centra pro léčbu onemocnění sítnice a sklivce oční kliniky Lexum. „Zaujal mě svou odborností a rozhodla jsem se ještě jednou, naposledy, zkusit zkonzultovat šance na operaci.“

Zázrak?

O několik týdnů později absolvovala zákrok na sítnici a sklivci a odstranění zkalené čočky. „Vidět jsem začala hned po zákroku, což bylo fascinující. Ačkoli jsem panu doktorovi říkala, že nečekám zázrak, nakonec jsem ten zázrak zažila,“ říká Zuzana a dodává:

„Užívám si, že zase vidím. Vrátila jsem se k lyžování, v létě jela na vodu. Nezáleží na tom, že vše vidím o mnoho hůř než ostatní, ale vidím.“

Slovo lékaře Podle MUDr. Ivana Fišera byl zákrok unikátní z hlediska komplikované diagnózy. Sám operatér přiznává, že i pro něj byl takto příznivý výsledek překvapením. „Velmi mě těší, že jsme schopni úspěšně operovat takové vady a onemocnění, které ještě nedávno pro pacienty znamenaly prakticky doživotní slepotu,“ popisuje uznávaný odborník.

Oční zdraví

Málokdo si dovede představit, co udělá ztráta zraku s psychikou. Proto je potřeba se o oči starat a nedovolit takovým chorobám, jako jsou například zelený a šedý zákal, aby způsobily slepotu. Ideální je chodit na preventivní vyšetření očí.

Od letošního roku mají nárok lidé mezi 45. a 61. rokem na toto vyšetření u očního lékaře jednou za 4 roky. Cílem je odhalit právě počátek vzniku těchto zákalů nebo poškození zraku v důsledku cukrovky. Doporučení vypíše praktický lékař. Pokud však máte jakékoli problémy se zrakem, neváhejte a vyhledejte specialitu co nejdřív.

Šedý zákal

Šedý zákal (katarakta) postihuje 40 % lidí středního a 90 % vyššího věku. Je na prvním místě mezi očními onemocněními, která způsobují snížení zraku a slepotu. Přesné příčiny vzniku šedého zákalu nejsou zcela známy. Ovlivnit jej mohou některé nemoci – cukrovka, úrazy oka, vyšší dioptrické vady. Svou roli hraje i genetika či užívání některých léků. Rozvoj šedého zákalu ovlivňuje i kouření, špatná životospráva i nadměrné vystavení vlivu ultrafi alového a infračerveného záření.

Blesk Ordinace také zachraňovala zrak

Minulý týden ve středu proběhla v Praze na Karlově náměstí ve spolupráci s VFN Blesk Ordinace. Zde oční specialista a předseda České glaukomové společnosti MUDr. Marek Fichtl měřil nitrooční tlak. Odhalil dokonce jednoho pacienta s tak vysokým očním tlakem, že muž ještě ten den absolvoval laserovou oční operaci. Jinak by mu pravděpodobně hrozilo oslepnutí.

Fotogalerie
6 fotografií

Epidemie krátkozrakosti: „Úzce souvisí se vzděláním,“ říká oftalmoložka

Video
délka: 21:11.48

Epidemie krátkozrakosti: „Úzce souvisí se vzděláním,“ říká oftalmoložka Markéta Volfová, Lukáš Červený