Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Soudu přistálo 100 stížností na průběh voleb. Lidem vadí kroužkování i televizní debaty

Autor: ČTK - 
21. října 2021
10:15

Ve stížnostech voličů, které po sněmovních volbách míří k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), se objevuje například kritika nerovného zastoupení kandidujících subjektů v televizních debatách. Někteří voliči poukazují na nesrovnalosti v započítávání preferenčních hlasů. Soud zatím podle mluvčí Sylvy Dostálové obdržel 100 podnětů, tedy víc než před posledními sněmovními volbami, kdy jich bylo 77. Lhůta pro doručování vyprší v pátek v 16:00, volební senát už ale několik stížností odmítl, případně vyřídil jiným způsobem, zjistila ČTK z úřední desky.

Odmítnutí se týká zejména předčasně podaných stížností. Na soud se totiž nelze obrátit před tím, než začne běžet lhůta pro zpochybnění sněmovních voleb. Neuspěl proto například muž z Prahy, který tvrdil, že ve zvláštním volebním okrsku v Bernu ve Švýcarsku nesouhlasí počet vydaných a odevzdaných obálek. Stížnost poslal příliš brzy.

Další stížnost odmítl soud kvůli tomu, že se její pisatel podepsal jako jednatel firmy, přidal razítko a stížnost poslal z firemní datové schránky. „Je zřejmé, že obchodní korporace není mezi osobami oprávněnými podat návrh na neplatnost volby kandidáta,“ konstatoval soud. Volební stížnosti mohou podávat voliči, kandidáti, případně politické subjekty.

V desítkách dalších řízení soud posílá pisatelům výzvy k odstranění vad a doplnění obsahu. Zpravidla bývá nutné označit konkrétní kandidáty, jejichž zvolení má být zpochybněno, případně zformulovat výrok, jehož se pisatel domáhá.

Například volič z Děčína tvrdí, že v jeho okrsku nebyla zapečetěná volební schránka, což doložil fotografií. Soud dostal také stížnost od vězně, který uvedl, že mu personál věznice nevyhotovil občanský průkaz. Další podnět kritizuje skutečnost, že Češi žijící v zahraničí nemohou volit elektronicky.

Volič z Berouna tvrdí, že komise v jeho okrsku nezapočítala jeho přednostní hlas na kandidátní listině Pirátů a Starostů. Na podobný problém poukazuje volička z Prahy 9. Ona i její syn prý dali v Letňanech preferenční hlas konkrétnímu kandidátovi Pirátů a Starostů, ve výsledcích má ale započítaný jen jeden. Na soud se obrátil také muž z Prahy, který hlasoval v Července na Olomoucku, ale jím podpořený subjekt tam nemá započítaný hlas.

Mnoho stížností kritizuje média, zejména Českou televizi, za údajně nerovný přístup k prezentaci politických stran a hnutí. Média do debat zvala jen některé subjekty na základě průzkumů voličské podpory. Klíč pro výběr se v redakcích různil. Někteří voliči v tom spatřují cenzuru a požadují, aby média dávala stejný prostor všem subjektům, a zajistila tak volnou soutěž idejí.

Některé voliče znepokojil princip volebních koalic, včetně vítězného uskupení Spolu tvořeného ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. V návrzích kladou otázky, jak mohou strany kandidovat společně, když má každá jiný program, případně nastolují otázku, jak se rozpočítávají hlasy pro koalice na mandáty pro jednotlivé strany.

Zákon o volbách do Parlamentu České republiky dává NSS pravomoc rozhodovat o návrzích na neplatnost voleb, hlasování či zvolení konkrétních kandidátů. Soud rozhoduje usnesením, bez nutnosti nařizovat ústní jednání, do 20 dnů poté, kdy volební stížnost dorazila k soudu. O volebních stížnostech rozhoduje stálý sedmičlenný senát. Předsedou je Tomáš Langášek.

Video  Koalice Spolu s PirSTAN: Povolební vyjednávání se zatím daří, strany vytvořily pracovní skupiny  - ČTK
Video se připravuje ...

hejhej ( 22. října 2021 14:15 )

sarina:
Také doufám, že budu předčasné volby. Slepence stran s minimálními % jako pidistrana pirátů 1,68 %, TOP 09 těsně nad 5% jen 5,47% dlouho nevydrží. Ovšem jak promuslimský Bartoš, tak promuslimská arogantní Pekarová se chovají, jako by měli nad 30% - ubožáci. Především piráti nemají co dělat v PS.
Kdyby se takovým způsobem zachoval p. Babiš, tak ubožák chvilkař a slepenci by pořádali demonstrace.

hejhej ( 22. října 2021 11:16 )

Lidem tako vadí, že v PS bude pidistrana piráti, kteří dostali jen 1,68% hlasů. Soudný předseda takové ubohé strany nejen, že odstoupil z vedení strany, ale chodil by " kanálem ". To ovšem od nabubřelého Bartoše nelze očekávat, hlavně , že celé funkční období, co byli v opozici soustavně nutil některé vládní ministry k demisi. A že takové odporné chování pirátů nevadí budoucímu užvaněnému premiérovi ?

lahny ( 21. října 2021 16:54 )

PPP150W
Mně to také nezajímá, ale PROČ to vytáhli před volbami?Buď všechna jména PŘED a nebo všechna jména PO.
Pochopil jste, že šlo akorát o podraz?Podrazáci ODS a spol už nevěděli jak vyhrát volby, tak uskutečnili tento podraz.
Takže ještě jednou..proč se nezveřejnila VŠECHNA JMÉNA PŘED VOLBAMI?
Zatím mně nikdo z volitelů ODS a spol nedokázal odpovědět.

sarina ( 21. října 2021 16:01 )

pokr.: i Babišův zámeček ve Francii vyšuměl, už nemá nikdo zájem o Pandoru. Hlavně že posloužila v pravý čas.

sarina ( 21. října 2021 15:57 )

Pandora už nezajímá ani Babiše co měla to udělala, trpaslíci vyhráli tak nač Pandora??? Zbytečně by vířili vodu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa