Úterý 27. července 2021
Svátek slaví Věroslav, zítra Viktor
Oblačno, bouřka 27°C

Podnikatelé žádají miliardové odškodnění za restrikce. U Hamáčka a Vojtěcha platit nechtějí

Autor: ČTK, šamol - 
17. června 2021
09:25

Podnikatelé žádají od státu přes 12 miliard korun jako odškodnění za vládní omezení podnikání kvůli pandemii nemoci covid-19. Uvedl to dnes deník Mladá fronta Dnes (MfD). Ministerstva vnitra a zdravotnictví, která žádosti o odškodné dostala, peníze zatím vyplácet nechtějí. Podle deníku počkají na výsledky soudů s podnikateli. Soudy již několikrát zrušily vládní protiepidemická opatření. V posledních týdnech například Nejvyšší správní soud (NSS) postupně označil za nezákonné uzavření restaurací, obchodů, skiareálů nebo koupališť.

Podnikatelé se s žádostmi o odškodnění obracejí na ministerstva vnitra a zdravotnictví. „Ministerstvo eviduje 268 žádostí o náhradu škody. Celkový finanční objem je 4,33 miliardy korun,“ řekl MfD mluvčí ministerstva zdravotnictví Kryštof Berka. Vnitro dostalo podle deníku žádosti o odškodnění dohromady za více než osm miliard korun. Ministerstvo financí žádosti o odškodnění nezaznamenalo. „Co se týče žádostí o náhradu škod podle pandemického zákona, kde je ministerstvo financí k jejich vyřízení příslušné, neevidujeme žádnou podanou žádost,“ řekla deníku mluvčí úřadu Anna Vasko.

Ministerstva vnitra a zdravotnictví zatím sama dobrovolně odškodnění vyplácet nehodlají a počkají na výsledky soudních sporů, píše MfD. Ministerstvo zdravotnictví v současné chvíli vede podle deníku jeden soudní spor, v němž podnikatel požaduje 16,4 milionu korun. Na vnitro podle MfD zamířilo už 11 žalob a jeden spor, a to o náhradu nákladů na pořízení testů na koronavirus, ministerstvo vyhrálo.

Soudy již od loňského jara, kdy v Česku začala epidemie covidu-19, několikrát zrušily vládní protiepidemická opatření. NSS například rozhodl, že v rozporu se zákonem bylo opatření, kvůli kterému zůstávaly na přelomu dubna a května zavřené restaurace, nebo opatření týkající se provozu lyžařských vleků a lanových drah. Zrušit je ale nemohl, protože opatření platila jen týden, a poté je nahradila nová.

Vláda pak však na konci května nečekaně rozhodla, že výrazně rozvolní protiepidemická opatření a otevře vnitřní prostory restaurací, bazény, wellness, diskotéky či kasina. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tehdy uvedl, že rozvolnění kabinet schválil nikoli v reakci na zlepšující se epidemickou situaci, ale právě kvůli rozsudku NSS. Podle soudu totiž nelze uzavírat služby plošně. V červnu pak ještě NSS oznámil, že mimo jiné i dubnová regulace provozu sportovišť, koupališť a wellness zařízení byla nezákonná.

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, které mají více než 15.000 členů, na konci května sdělily, že vláda by měla podnikatelům škody nahradit. Kabinet podle nich zneužil při stanovování pravidel boje proti pandemii svoje mocenské postavení, když přijímal zákazy a omezení bez podkladů a potřebného zdůvodnění.

safinka59 ( 18. června 2021 20:29 )

Jednoduché počty. Zkontrolovat daňová přiznání za poslední roky a bude hned jasné podle odvodu daní, kolik kdo vydělával. Sečíst všechny benefity a dávky Covid, příplatky a úlevy... podívat se, jak je možné, že Non stop bary a herny zaměstnávali pouze dva zaměstnance... kontrola všech * DPP * s pracovním úřadem. Ono se totiž donekonečna nevyplácí pracovat na černo, co vyhovuje zaměstnavatelům a pobírat dávky z pracáku. Kontrola EET... nakonec by museli tzv. schudlí živnostníci ještě státu vracet !

Andrej_Bures ( 17. června 2021 18:10 )

Stat to vidi jednoduse:
My vam zakazujeme vam abyste provozovali svou zivnost a vy se bezte treba past.

nespokojeny ( 17. června 2021 16:51 )

Hlavně, že zrušili EET, to se dožene nepanikařte kolegové....

nespokojeny ( 17. června 2021 16:49 )

Včera neuspěla OPOZICE s návrhem zrušit všechny restrikce ve věci covidu19....je třeba si pamatovat, až budou mít opačný názor.

Petra Jenkova ( 17. června 2021 16:30 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa