Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Čekají nás další Techtle Mechtle? Odborníci varují před pondělním otevíráním barů

Autor: ČTK - 
28. května 2021
17:50

Po zmírnění protiepidemických opatření, ke kterému vláda přistoupila kvůli rozsudku Nejvyššího správního soudu (NSS), může podle odborníků oslovených ČTK pokles počtu nových případů zpomalit. Epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES), varoval před opakováním loňské chyby. Vláda kvůli rozsudku Nejvyššího správního soudu přistoupila k otevření restaurací, barů či kasin, stanovila jim ale podmínky.

„Vzpomeňme si, co udělaly bary loni v létě, mladí lidé nejsou zdaleka proočkovaní,“ napsal ČTK Smejkal. Připomněl tak situaci kolem pražského baru Techtle Mechtle, kde vzniklo ohnisko čítající přes 150 případů.

Dalšího člena MeSES a bývalého šéfa skupiny pro uvolňování opatření ministerstva zdravotnictví Rastislava Maďara netěší, že podle soudu pandemický zákon neumožňuje beze zbytku naplnit cíl, se kterým vznikal.

Může dojít ke zpomalení poklesu pandemie

Nedodržování naplánovaných vln a balíčků zmírňování opatření podle něj vytváří rizikovou situaci. „Zásadní režimová opatření stanovená pro každý otevřený typ provozu by však měly situaci udržet pod kontrolou,“ sdělil ČTK. Epidemie podle něj brzdí takovým tempem, které vytváří i v případě zhoršení rezervu. „Předpokládám, že klesající trend bude nadále pokračovat, jen může dojít ke zpomalení,“ dodal.

Klíčové bude podle něj zaměřit se na prevenci importů nových mutací ze zahraničí a jejich rozšíření na českém území. Maďar se podílel na nastavování opatření loni v létě, po neshodách s premiérem v srpnu z poradního orgánu odešel.

Podle biochemika Libora Grubhoffera se zmírnění opatření může negativně projevit. „Ještě stále zaostáváme v plošném očkování, máme malý počet lidí po dvou dávkách aplikované vakcíny a přitom hrozí reálné nebezpečí zavlečení a šíření mnohem nakažlivější indické varianty koronaviru, jak dokumentují zprávy z Anglie,“ uvedl.

Česko zaostává v testování i sekvenování, míní expert

Česko podle něj také velmi zaostává v organizaci testování, sekvenování a trasování. „Považuji to za velmi riskantní krok. Vláda ve spolupráci se Sněmovnou měly hledat rychlé legislativní řešení k rozsudku Nejvyššího správního soudu,“ dodal.

Podle imunologa Václava Hořejšího se pondělní změna opatření jistě negativně projeví, proti ní ale bude působit pokračující očkování. „Je možné, že se nic hrozného nestane, protože velká většina rizikových skupin už je chráněná,“ sdělil na dotaz ČTK.

Pokud by počet případů přesto výrazně vzrostl, téměř jistě by podle něj bylo méně vážných případů vyžadujících hospitalizaci, třeba na úrovni sezonní chřipky. Přesto by pak podle něj bylo namístě zavést opět některé restrikce.

„Co nejnižší počet případů by byl zásadně důležitý v případě budoucího rozšíření hypotetické varianty silně odolné proti protilátkám vyvolaným očkováním nebo proděláním nemoci,“ vysvětlil. Žádná taková varianta se podle něj zatím neobjevila, ale je to reálné nebezpečí.

Další vlna rozvolňování od pondělí

Vláda od pondělka výrazně rozvolní protiepidemická opatření. Otevřou se vnitřní prostory restaurací i dalších stravovacích zařízení, v provozu budou moci být i umělá koupaliště, sauny, wellness, kluby, diskotéky, herny a kasina. Budou však platit kapacitní limity, návštěvníci budou muset mít testy a v klubech se nesmí tancovat.

Podle Adama Vojtěcha (za ANO), který se ve středu po zhruba osmi měsících vrátil do čela ministerstva zdravotnictví, vláda opatření vydaná podle pandemického zákona a zákona o ochraně veřejného zdraví změnit musela kvůli rozsudku Nejvyššího správního soudu. Proti jeho výkladu pandemického zákona se chce ale bránit soudně.

Video  Tisková konference k mimořádnému rozvolnění v Česku. (28. 5. 2021)  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

UFO1 ( 29. května 2021 04:56 )

Je dost lidí,kteří ještě nemají ani jednu dávku očkování, následky onemocnění také nic moc

Covid_19 ( 28. května 2021 22:14 )

stačí to porovnat s přístupem Brna, tam to jde i bez schodů a s příjezdem autem až k vchodu, stejně i Kutná Hora a další očkovací centra

Covid_19 ( 28. května 2021 22:12 )

máme promořenou polovinu populace, jen je škoda, že stát nezvládl naočkovat všechny seniory a rizikové pacienty jak na to ukazoval profesor Beran. Potom by neměly být následky otevírání tragické, ty mohou být tragické hlavně pro lidi, kteří čekají na vakcínu u praktických lékařů. Na ty se stát vykašlal, posílal je do O2 arény, kde si známá málem natloukla nos na schodišti, když si vzala boty s podpatky, zapomněla na moje varování o schodech.... něco pěkné pro starší méně pohyblivé lidi

Michal Snobl ( 28. května 2021 18:03 )

Tak pozor. Techtle ještě jo ale ty mechtle to už ne

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa