„Mám každý den radost, když se probudím. Když se můžu ráno přivítat se syny,“ říká Nikola dnes. Možná je štěstí právě takhle obyčejné…

Nikolin život by se dal přirovnat k horské dráze, ovšem jen z těch nejděsivějších filmů. Má za sebou nepovedené manželství, které nakonec skončilo rozvodem. Rakovinu prsu překonala i její milovaná maminka, kterou ale nakonec dohnaly dluhy v podnikání a možná i psychické problémy. Tíhu starostí neunesla a zastřelila se… 

„Z dopisu na rozloučenou jsme pochopili, že máma měla z podnikání dluhy necelé dva miliony. Táta dědické řízení řešil skoro dvanáct let! Po této tragédii jsme s manželem pokračovali v rozchodech a návratech a já při jednom období návratu, kdy jsme spolu šťastně randili jak puberťáci, podruhé otěhotněla,“ vzpomíná na tehdejší události Nikola.

Místo nového začátku nádor

Podle jejích slov nastalo opravdu těžké období, kdy manžel o Vánocích, když byla v sedmém měsíci těhotenství, odešel natrvalo. Když bylo malému Martínkovi půl roku, staršímu Míšovi 8 a půl roku, rodiče se rozvedli a Nikola se syny začala znovu. Po roce snah o lepší budoucnost se horská dráha opět rozjela.

„V srpnu 2010 jsem si nahmatala ve sprše bulku v prsu,“ říká.  Lékaři ani přes vyšetření nepředpokládali, že půjde o něco vážného, vždyť paní Nikole bylo teprve 33 let. Nakonec se však potvrdilo, že jde o rakovinu prsu. Po složitém boji se dostala do péče k onkoložce, u které skutečně našla pomoc a hlavně důvěru.

Absolvovala 8 cyklů chemoterapií, následovala ablace prsu a také genetické testy. „Na výsledky genetiky jsem tenkrát čekala skoro rok. Byla mi prokázaná mutace genu BRCA1 a doporučené další dvě operace,“ popisuje.

Nejprve přišla o vejcovody a vaječníky, poté podstoupila preventivní odstranění pravého prsu, současně s oboustrannou rekonstrukcí obou prsů implantáty.

Rakovina prsu je v poslední době velkým tématem, u žen je to nejčastější zhoubný nádor. Podívejte se, jak vypadá vyšetření na mamografu.

Ve složitém životním období mamince dvou dětí hodně pomohla práce na sobě a nejrůznější kreativní počiny, více zde. Podílí se i na spolupráci s Bellis, což je projekt Aliance žen s rakovinou prsu.

„Nikola je umělkyní tělem i duší, pomáhá nám s grafickými návrhy, maluje nádherné mandaly, je velmi šikovnou vizážistkou, stála u zrodu našeho projektu Bellis - charitativní kalendář a podílí se na dalších projektech Aliance žen s rakovinou prsu, například na chystané kampani na podporu pacientů s metastatickou rakovinou prsu #MyTimeOurTime,“ říká manažerka Bellis Nikola Samková.

Smrt slavného bratra

Další jízda na horské dráze směrem dolů přišla v roce 2018, kdy v srpnu nečekaně spáchal sebevraždu i její starší bratr, známý jako DJ Loutka (†51).

Vše bylo opravdu velmi bolestné. V té době jsem také krom běžných kontrol na onkologii řešila i podezřelý uzel na štítné žláze. Operace nakonec proběhla bez větších komplikací. Mě ale stále trápilo škrábání v krku, spíše tedy na jazyku,“ vzpomíná.

Nikola se sestrou a bratrem Michalem alias DJ Loutkou.
Autor: archiv Nikoly Skondrojani

Na zadní hraně jazyka nakonec uviděla poměrně velký, asi sedmimilimetrový »opar«. „Začala jsem panikařit, opravdu panikařit. Výsledkem byl karcinom na hraně jazyka. Tentokrát se ve mně odehrávalo čisté zoufalství, totální vyčerpanost,“ vzpomíná.

Nádor na jazyku

Hlavou jí letěly miliony otázek…Prso mi vzali, to mi vezmou i jazyk? Život bez jazyka? Jak se tohle léčí? Jaké jsou prognózy? Co mě, proboha, čeká?

V nemocni se setkala s velmi laxním přístupem, na vše měli odborníci dost času a vystrašené pacientce v ordinaci místo pochopení nabídli prášky na uklidnění.

Při operaci bohužel nešlo pouze o odstranění části jazyka, ale i jedné ze slinných žláz a devíti uzlin na krku. Také se jim při operaci podařilo porušit lícní nerv, který má za příčinu zkřivený koutek  „Když jsem se probrala a poprvé se viděla, měla jsem pocit, že jsem se potkala s medvědem a pak mě na místo na sále, zašili v kanceláři pomocí svorkovačky,“ popisuje. Následovalo 29 radioterapií.

Další kruté chvíle přinesl pandemický loňský rok. Vystupňovaly se zdravotní problémy jejího tatínka, které původně vypadaly jako problémy s kyčlí.

Sebevražda tatínka

„Po třech měsících zanedbání lékařské péče kvůli covidu jsme se dozvěděli, že má rakovinu v pokročilém stádiu. Tři měsíce nemohl spát, nezabíraly mu žádné předepsané léky,“ říká Nikola. Následovalo martýrium hledání vhodné péče. „Táta si přál dožít doma s pomocí nějaké domácí léčby, vypořádal si všechny věci a rozhodl se odejít po svém, spáchal sebevraždu,“ vysvětluje loňské události Nikola.

Ještě v době, kdy pečovala o tatínka, se horská dráha opět rozjela naplno. Zjistila, že rakovina prsu se jí znovu vrátila. Lékaři opět odstranili nádor i oba prsní implantáty. Následovalo 25 ozařování v Protonovém centru. Léčbu Nikola ukončila loni v září. Nyní dochází na pravidelné kontroly.

Covid, nebo život?

„Co se týče mého zdraví, jsem obezřetná a snažím se samozřejmě chránit před covidem a neohrožovat ostatní. Co nyní ale hodně vnitřně řeším, je kvalita současného života. Kdybych to hodně zjednodušila: přežila jsem tři rakoviny, ale teď si kvůli koronavirové době nemůžu pořádně užívat života mezi a s lidmi, které mám ráda, vycestovat do zahraničí,“ přemýšlí Nikola.

„Je to takový vnitřní rozpor… Nechci žít ve věčném strachu, jestli se rakovina vrátí, nebo jestli mě sejme to, když se nakazím covidem,“ dodává.

Nikola je velmi kreativní žena. Ráda vytváří mandaly.
Autor: archiv Nikoly Skondrojani

Radost jí dělá tvořivá práce, i ta je teď ale bohužel výrazně omezena. „Ráda bych uspořádala výstavu, která by ukázala mou více než jedenáctiletou tvorbu. Radost mám z blížícího se jara, které na procházkách vyhlížím. Těším se na letní výlety se synem a doufám, že se nám podaří odjet třeba i k moři na milovanoz Krétu. Když ne, tak si alespoň zasadím bylinky na balkoně, pronajmu nějakou chaloupku u lesa,“ uzavírá Nikola.

Nový průvodce pro pacientky

Nejsi na to sama – průvodce rakovinou prsu je unikátní kniha pro všechny ženy, které postihlo toto vážné onemocnění, a také jejich blízké. Publikace vznikla ve spolupráci s předními českými lékaři a provází ženu onemocněním od podezření na nádor až po návrat do běžného života po úspěšné léčbě.

Dotýká se i témat, jako je těhotenství po nemoci, intimita po mastektomii nebo metastatická fáze rakoviny. Kniha je důležitým poselstvím prevence této nemoci a zároveň boří mýty, které kolem ní panují. Součástí publikace je i Nikolin příběh.

Jak se chovat k člověku, který mluví o sebevraždě. Nepodceňujte volání o pomoc!